Нині у світі активного розвитку та цифронізації існує чимало методів просування власного бізнесу, бренду на просторах інтернету. Реклама, Seo-оптимізація, таргет- є популярними та ефективними варіантами розкручування магазинів, сторінок, сайтів. В даній статті розглянемо детальніше, що таке таргетована реклама простими словами, як обрати оптимальний бюджет для рекламної кампанії, переваги та недоліки даного методу.
Визначення та актуальність
Таргетована реклама-це новий спосіб просування бізнесу на просторах всесвітньої павутини, за допомогою якого можна створити актуальні оголошення рекламного характеру. В теперішній час для залучення нових активних користувачів, формування певного кола аудиторії у соціальних мережах, застосовують декілька параметрів, які власне і характеризують клієнта, серед них: вік, стать, інтереси, хобі, регіон проживання, сімейний стан тощо. Рекламодавець на початкових етапах своєї діяльності підбирає цілі, які поєднує з особливостями майбутніх замовників, відповідно до заданої інформації система виконує показ реклами заданим елементам.

Завдання таргетованої реклами
Основними задачами даного методу просування є:
- цільова аудиторія, підбирають клієнтів, які будуть зацікавлені у продуктах (потребують або вже користуються подібними послугами)
- піштовхує швидше придбати товар, подати заявку чи підписатись на сторінку у соцмережі
- оперативне поширення інформації серед населення про функції бренду, наявні акційні пропозиції чи бонусна програма знижок (саме це спонукає відвідувачів перейти на сайт для отримання детальних відомостей).
Принцип роботи
Створюючи та реєструючи акаунти у різних додатках та соціальних мережах люди залишають про себе певну інформацію: стать, дату народження, освіта, саме такі пункти використовують, щоб вибрати потрібну категорію для якої і будуть показувати оголошення. Обравши задані параметри система аналізує активність та поведінку користувачів, визначає місце перебування, слідкує за реакціями на публікації, пости та дописи. Провівши детальний аналіз, програма робить свого роду висновки та необхідність показу реклами конкретній особі.

Цілі використання
Таргетована реклама є потужним інструментом просування, який має значний потенціал, завдяки чому можна досягти вирішення важливих завдань:
- дає можливість збільшити кількість відвідувачів на інтернет порталах
- популяризація бренду
- збільшення підписників у соцмережах
- підвищення продажів та затребуваності у послугах. Розглянемо детальніше, де можна використати рекламу таргету:
1. Соціальні мережі (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn)
2.Пошукові системи: таргетована реклама в Google Ads (просування за допомогою ключових слів)
3.Веб-сайти і блоги (застосовують Google AdSense, на основі інтересів, контенту сайту)
4.Електронна пошта
5. Відеохостинги (наприклад YouTube пропонує рекламу зважаючи на уподобання, соціальні фактори).
Види таргетингу
Успішний результат рекламної кампанії можливий при розумному поєднанні різних видів і форматів такого методу просування:

- Географічний ( визначає місце перебування, радіус охоплення)
- Соціальний (відбір за віком, статтю, інтересами, сферою діяльності тощо)
- Психологічний (реакції користувачів на публікації, дописи, перехід за посиланнями)
- Вид за уподобаннями (врахування смаків, цінностей людей відповідно до аналізу запитів)
- Відповідно до часу (завдяки такій функції є можливість показувати оголошення за потрібним часом та у конкретні дні).
Де використовується таргетована реклама?
Даний метод заохочення є актуальним для вирішення питань у сфері бізнесу, підходить для розкрутки і просування магазинів, товарів і послуг. Застосовують для залучення цільової аудиторії під конкретний напрям, дає змогу проводити розпродажі, акції, інформуючи про це населення. Поширеною є таргетована реклама в Instagram,
таргетована реклама в TikTok дані мережі мають велику кількість користувачів, можуть запускати рекламу в різних регіонах одночасно, при чому кожному будуть задані особливі налаштування за допомогою різноманітних макетів. Налаштовують рекламний процес для інтернет-магазинів в таких соцмережах. з товарами різноманітного вжитку:одяг, взуття, канцтовари, аксесуари тощо. Зарекомендував таргет себе і в популяризації семінарів, коучів, громадських організацій, салонів б’юті індустрії, різні види потужного інструменту застосовують відомі лідери, блогери для просування своїх особистих акаунтів. Менший ефект дає хід товарам із сегменту В2В та продуктів вузької спеціалізації.
Як знайти клієнтів за допомогою таргетованої реклами
Перш ніж створити продукт чи послугу необхідно вивчити та зрозуміти потенційні потреби клієнтів, наскільки ваш товар буде потрібен їм. Для цього складають попередній портрет споживача, до якого входять соціальні, демографічні і поведінкові фактори (рівень заробітної плати, сімейний статус, вікова категорія). Допомогти зібрати такий об’єм потрібної інформації можуть соціальні опитування, анкетування, інтерв’ю, бізнесові тренінги. Склавши такий образ можна задовольнити потреби потенційних клієнтів, підвищити попит і прибуток компаній. Правильно налаштована реклама дозволить отримати більшу кількість покупців.

Які інструменти для таргетингу існують
Одним з потужних інструментів таргетованої реклами є соціальні мережі, такі як Facebook Ads та Instagram Promotion. Головним елементом такого методу є вивчення цільової аудиторії.
Facebook Ads ( визначають за інтересами, активними діями, геолокацією, створюють рекламні сповіщення, які привертатимуть увагу людей).
Instagram Promotion (за допомогою візуального контенту залучають більшу кількість користувачів). Також для просування кваліфіковані спеціалісти застосовують спеціальні професійні інструменти, зокрема Adroll, Hootsuite, Qwaya, такі програми дозволять збільшити кількість замовлень, рейтинг продажів.
Поради для ефективного використання таргетованої реклами
Використовуючи даний метод просування бізнесу необхідно враховувати деякі фактори, які впливають на успішний результат:

- звуження ЦА та детальне вивчення орієнтуючих параметрів
- не варто поєднувати нових та постійних замовників, для кожної категорії відповідно до потреб та цілей мають бути свої рекламні оповіщення
- перш ніж запускати рекламу необхідно визначати цілі та запити
- варто починати з мінімальних вкладень, поступово збільшуючи їх в робочому процесі під час уточнення важливих факторів
- не бійтеся експериментувати з оголошеннями, допоки не знайдете свій успішний метод.
Багатьох власників бізнес-сторінок чи виробників певних товарів або послуг цікавить важливе питання як виміряти ефективність таргетованої реклами, отримати базову інформацію щодо успішності проекту. Наприклад побачити кількість показів та уподобань можна в особистому акаунті соціальної мережі, серед таких показників можна виділити:
- кількість переглядів публікацій
- статистика охоплення
- приріст аудиторії за певний проміжок часу
- відсоток лідів, котрі були задіяні для реклами
Визначити показник успішності можуть:
- конверсія (зацікавленість)
- клікабельність (співвідношення кліків до показів)
- CPA (ціна за дію чи продаж відповідно до цілі)
- ROI ( окупність вкладень у рекламний проект)
Виконувати аналіз ефективності можливо і необхідно, адже саме це дасть змогу краще зрозуміти, що змінити, що добавити, як точніше налаштувати конкретні фактори потенційних клієнтів, до того ж таргетовану рекламу необхідно час від часу коригувати, налаштовувати для оптимального результату та раціонального бюджету.
Помилки при налаштуванні таргетингу
Серед найчастіших помилок налаштування методу просування можна виділити наступні:

- неправильне визначення переваг та недоліків продукту (потрібно чітко визначити, що особливого є у вашій компанії)
- несегментована аудиторія
- велика кількість інформації (при описі товарів, акцій потрібно коротко та влучно зацікавити людей та оформити візуал, який привертатиме увагу)
- запуск без тестування (спеціальні програми дозволяють оцінити та перевірити оформлення, заголовки та відповідність параметрам клієнтів)
- відсутність ретаргетингу (повторне звернення до покупців)
- відсутність UTM-розмітки ( можливість відстежувати додаткові фактори для кращої оцінки потреб споживача)
- невірний грошовий розподіл (призведе до низької конверсії)
- неправильний вибір місць для розміщення оповіщень
- використання забороненого вмісту
Уважне дотримання правил та проведення попереднього тестування допоможе уникнути проблем та успішно налаштувати рекламний процес.
Витрати
Важливим питанням у процесі просування, котре цікавить багатьох новачків є оптимальний бюджет для рекламної кампанії, даний термін являє собою суму, яку компанія виділила на популяризацію своїх послуг або товарів. Незважаючи на багато факторів, можна розрахувати орієнтовну вартість. У бюджет входить середній дохід від продажів, конверсія та клікабельність. Ознакою таргету є можливість особисто встановлювати ціну та ліміти на день, наприклад у Facebook та Instagram тариф на добу становить приблизно 1$, чим більші будуть вкладення тим відповідно більше уподобань та показів. Після початку повномасштабного вторгнення на територію України конкуренції у системі просування знизилась ( зменшення кадрів, порушення логістичних маршрутів, руйнування підприємств, скорочення витрат на рекламу),для малого і середнього бізнесу це хороший момент показати себе та охопити нову кількість користувачів, за мінімальні вкладення можна отримати високі результати. Запускаючи просуваючий інструмент ви не лише збільшите потік клієнтів, але і долучитесь до підтримки української економіки.

Переваги
- діяльність здійснюється з конкретною аудиторією
- для кожної групи клієнтів можна створювати індивідуальні сповіщення
- швидка оптимізація
- перегляд та аналіз статистики в особистому кабінеті
- можливість просування товарів не маючи сайту ( клік на посилання, яке переводить на сторінку бренду, де клієнт залишає свої дані)
- інструменти для рекламного процесу (look alike, ретаргетинг тощо).
Недоліки
- дотримання вимог кожного рекламного майданчика відповідно до законодавства чи правил самої спільноти
- вигоряння аудиторії ( для підтримки інтересу потрібно постійно змінювати щось та удосконалювати)
- складність у налаштуванні для початківців
- обізнаність про кожну платформу для публікації оголошень
Таргетована реклама- це хороший спосіб налагодження комунікативного зв’язку між організацією та потенційним клієнтом, можливість залучити нових покупців. Такий спосіб просування підходить практично для будь-якого бізнесу, дотримуючись порад можна самостійно спробувати запустити таргет або звернутись до спеціалістів, які індивідуально підберуть вигідні стратегії та пропозиції.