Останнім часом більш як половина українського суспільства активно використовує мережу інтернет для покупок. Та це й не дивно, адже купувати в мережі набагато зручніше і вигідніше, і це займає менше часу. Під час віртуального шопінгу немає потреби виходити з дому та стояти у довгих чергах, за короткий час можна вивчити весь асортимент, знайти потрібні товари, порівняти ціни у декількох торгових точках, вивчити реальні відгуки покупців.
Так як під час розрахунку за товари чи послуги онлайн покупці використовують дебетові або кредитні картки, то для вдалої транзакції необхідно вводити всю платіжну інформацію: номер, термін дії, CVC2 код (іноді ім’я та прізвище). Але у деяких необізнаних покупців можуть виникати питання щодо використання CVV, деякі взагалі плутають його с PIN-кодом чи номером картки. Так що ж означає цей короткий 3-значний код і чому він так важливий?
Розберемося, що таке код CVV/CVC на картці, де він знаходиться і як його правильно використовувати. Ви дізнаєтесь, для чого потрібен CCV код, чи можна його комусь повідомляти та як захистити свої дані при онлайн-платежах.
Що таке код CVV/CVC та для чого він потрібний
Код CVV або CVC – це спеціальний код безпеки із 3-х цифр, який знаходиться на звороті банківської картки поруч із полем для підпису. Перекладається як «код верифікації» або «перевірочний код картки». Він забезпечує додатковий захист карток від несанкціонованого доступу та допомагає ідентифікувати отримувача картки, коли той проводить онлайн-платежі в інтернет-магазині.

В залежності від платіжної системи, до якої належить картка, цей додатковий пароль захисту може називатись по-різному. Наприклад, у карток Visa він називатиметься CVV (Card Verification Value), а у карточок Mastercard – CVC (Card Verification Code).
Способи дізнатися CVV-код. Де знайти CCV код на картці?
Якщо ви власник картки Visa або Mastercard, знайти CVV-код досить просто. Для цього потрібно перегорнути фізичну пластикову картку та побачити три цифри. Але якщо карти під рукою немає або комбінація цифр стерлась, це можна зробити в застосунку банку, в якому ви обслуговуєтесь. В цьому випадку потрібно перейти в розділ “Мої рахунки”, натиснути на рахунок з потрібною карткою та обрати опцію “Дізнатися cvv-код”. Також можна звернутись за консультацією в колл-центр і виконати рекомендації оператора.
Втім, якщо ви хочете дізнатися тризначну комбінацію чисел чужої банківської картки, то це можна зробити лише з дозволу її власника, наприклад, коли ви допомагаєте комусь із ваших близьких чи знайомих провести онлайн-транзакцію. Всі інші способи дізнатися CVV/CVC код чужої картки є неправомірними і нелегальними.
Як використовувати CCV-код та як працює система верифікації при онлайн-оплаті?
Під час здійснення покупок в інтернеті користувача перекидає на захищену сторінку оплати, на якій необхідно заповнити форму. Для підтвердження оплати з боку власника картки потрібно ввести наступні дані:

- номер картки;
- термін її дії;
- цифрову комбінацію CVV.
Окрім того, для більш надійного захисту деякі банки можуть використовувати додаткові міри безпеки. Це може бути звичайне SMS або push-повідомлення із чотири- або шестизначним паролем, який потрібно ввести у певному полі. Також може прийти сповіщення в застосунок вашого банку з проханням підтвердити оплату.
Попередньо не забудьте переконатись, що проводите оплату на захищеному сайті. Для цього обов’язково перевірте наявність замка в полі веб-адреси, при натисканні на який повинен відображатися напис “Підключення захищено”. Крім того, переконайтеся, що адреса сайту починається саме з префіксу https://.

Де та кому можна повідомляти CVV/CVC-код?
Повідомляти комбінацію CCV стороннім особам заборонено. Не рекомендується ділитись цим паролем захисту навіть з близькими людьми, інакше зловмисники можуть спробувати ним скористатись і здійснити неправомірні операції в інтернеті. Ця цифрова комбінація є секретною інформацією і її повинен знати лише власник карти. Тризначний код можна вводити тільки в відповідному полі на спеціальних формах оплати, наприклад, на стадії верифікації картки або при оплаті товару, мобільного інтернету чи комунальних послуг онлайн.
Зверніть увагу, що працівники поліції, мобільних операторів чи інших державних організацій, та навіть представники вашого банку не мають права запитувати дані картки, в тому числі CVV/CVC код.
Чим CCV відрізняється від PIN-коду?
Суть в тому, що ці два інструменти використовуються для різних операцій. Так PIN-код може знадобитись при вході в банківський додаток, а також при знятті готівки та оплаті у звичайних магазинах через термінали, в яких немає технології PayPass. PIN-код не вказується на карті, тобто власник пластику повинен його просто запам’ятати і нікому не повідомляти. Окрім того, не варто записувати PIN на самій карті та в ненадійних місцях. Рекомендується зберігати його на всяк випадок в спеціальній програмі для зберігання паролів. Наприклад, в Bitwarden або LastPass. Але при необхідності його завжди можна змінити в налаштуваннях банкінгу.

А ось CVV-код, як ви вже зрозуміли, потрібен лише під час віртуального шопінгу в інтернеті і підтвердження фінансових операцій. На відміну від PIN, він відбитий на зворотному боці картки, і зберегти його таємність складніше.
Чи може CCV-код змінюватися?
На відміну від PIN-коду, змінити спеціальний додатковий пароль із трьох цифр на зворотному боці картки неможливо. Тому варто берегти ці цифри, як зіницю ока. У випадку якщо шахраям раптом вдасться якимось чином заволодіти даними картки, в тому числі і CCV-кодом, то вже доведеться оформлювати перевипуск картки.
Але якщо ви є клієнтом monobank, то зайвий раз хвилюватися не доведеться. Адже в застосунку банку кожен бажаючий може в декілька кліків активувати власний або динамічний код для підвищеної безпеки. Якщо вибираєте останній, то він буде змінюватися раз на годину. А дізнатись актуальний код для проведення транзакції можна в налаштуваннях додатку. Його зловмисникам точно не роздобути, а коли він активований, то код за звороті недійсний.
Як захиститися свій CVC/CVV і що робити у випадку шахрайства?
Під час онлайн-шопінгу необхідно бути особливо пильним і уважним, щоб випадково не потрапити в неприємну ситуацію і не втратити свої кровні кошти. Зловмисникам чудово відомо, що таке CVC код і чому він так важливий, тому вони постійно вигадують нові способи обману і схеми для виманювання грошей у простих громадян. І щоб не стати їхньою жертвою, важливо дотримуватись всіх базових запобіжних заходів:

- Встановіть перевірені та надійні антивірусні програми. Цей важливий компонент віртуальної безпеки не варто ігнорувати.
- Ніколи не повідомляйте CVV/CVC-код третім особам та не вводьте його в присутності інших осіб та місцях надмірної уваги.
- Не зберігайте захисний пароль та PIN в повідомленнях, нотатках в телефоні чи в окремому файлі на Google Disk. Не варто нікому відправляти фотографію вашої картки та фото її зворотного боку. У разі злому електронної пошти чи месенджера вся цінна інформація може потрапити до аферистів.
- Старайтесь робити онлайн-покупки в місцях, де Wi-Fi з’єднання надійно захищене паролем.
- Ніколи не переходьте та не вводьте дані за невідомими посиланнями на оплату, які вам надіслали підозрілі персони в повідомленнях або листах.
- Рекомендуємо проводити оплати в магазинах, які застосовують 3-D Secure (3DS). Це вдосконалений рівень захисту, коли платіж додатково буде підтверджуватися в додатку або кодом із SMS.
- У разі втрати картки, негайно її заблокуйте та перевипустіть. Це не дозволить аферистам скористатися даними картки та вкрасти грошові кошти.
- Рекомендується відкрити окремий рахунок для інтернет-розрахунків, куди ви можете періодично скидати потрібну суму грошей для проведення оплати.
- Обов’язково поставте ліміт на списання коштів та проведення інтернет-операцій.
- Переконайтесь, що ваш фінансовий номер, на який ви отримуєте коди підтвердження, знаходиться в безпеці. Фізична картка також повинна бути в безпеці, і ніхто не повинен мати до неї доступу.
- Додатково варто підключити смс-інформування для контролю карткових операцій.
- Активуйте двофакторну аутентифікацію, якщо є така можливість.
На жаль, з кожним роком кількість випадків шахрайства з банківськими картками лише зростає, і навряд чи це колись закінчиться. Довірливі і неуважні люди були завжди і будуть, і недобросовісні шахраї не перестануть цим користуватися. Саме тому потрібно бути постійно не чеку, строго дотримуватися всіх правил безпеки в інтернеті і оформляти покупки лише в перевірених інтернет-магазинах з гарною репутацією.
А що ж робити, якщо хтось дізнався мій CCV код без вашого відому і вже встиг вивести частину коштів з вашого рахунку чи провести ряд транзакцій? Тут залишається лише звернутися в банк, в якому обслуговуєтесь, і заблокувати картку. Шахраї не завжди можуть знати, яка сума грошей на картці, і їм доводиться вгадувати. Тому як тільки ви помітили несанкціоноване списання грошових коштів, обов’язково повідомте про це вашого менеджера банку і заблокуйте рахунок. Після цього потрібно звернутися у відділення поліції чи кіберполіцію за місцем вашого перебування та повідомити про злочин. Далі справа буде розслідуватися або слідчим, або інспектором дізнання.
Підсумовуємо
Насамкінець варто додати, що CCV – це не просто випадкові числа, а безпековий пароль підвищеного рівня, яким власник банківської картки підтверджує свою особу. Його мета – запобігти несанкціонованим транзакціям. Тому кожен власник банківської картки має знати свій CVC/CVV код і коли його треба використовувати. Головне, ні в якому разі не повідомляти цю цифрову комбінацію шахраям задля безпеки своїх фінансових рахунків.