Якщо ви хочете досягти стабільності й добробуту, то без фінансової грамотності обійтися не вийде. Потрібно знати її ази. Дуже важливим фактором є вміння відкладати кошти. Це актуально при будь-якому доході. Мова в даному випадку йде не просто про економію, а саме про вміння розпоряджатися бюджетом таким чином, щоб була можливість відкласти певну «фінансову подушку». Зверніть увагу, що це актуально незалежно від рівня ваших доходів.
Навички заощадження коштів дуже корисні, бо допомагають досягати різних фінансових цілей, наприклад, це може бути купівля авто чи квартири, оплата навчання, подорож за кордон тощо. Саме тому в рамках цієї статті ми пропонуємо поговорити про основи управління фінансами. Буде озвучено основні позиції та надано дієві рекомендації, котрі обов’язково стануть вам у пригоді.
Чому важливо навчитися економити та відкладати гроші?
Це справді дуже корисна навичка і вона потрібна абсолютно всім. Навіть якщо ви заробляєте дуже багато, все одно треба ставитися до грошей відповідально та намагатися щось відкладати. Які ж це має переваги?
По-перше, це допоможе вам захиститися від непередбачуваних ситуацій. На жаль, ніхто з нас не знає, що нас очікує в майбутньому. Воно може виявитися не такими радісним, як нам хочеться. Життя – річ вельми непередбачувана: хвороби, аварії чи втрата роботи можуть стати серйозним викликом, але наявність резервного фонду зменшить їхній вплив та допоможе розібратися з проблемами.

По-друге, так ви зможете набагато швидше досягти великих фінансових цілей. У кожного це щось своє. Хай там як, але у кожного є своя мрія і у більшості випадків для її реалізації потрібні кошти. Відкладання грошей дозволяє поступово накопичувати на великі покупки чи інвестиції.
По-третє, ви зможете почуватися більш впевнено. Хто б що не говорив, але без грошей в наш час жити неможливо. Коли фінанси під контролем, ви відчуваєте менше тривоги й більше свободи у прийнятті рішень.
По-четверте, це буде корисно для вашої особистості, бо розвиває таку характеристику, як дисципліна. Це матиме вплив на все ваше життя та зможе покращити його якість. Навички управління фінансами переносяться в інші сфери життя, покращуючи загальну організованість.
Основні принципи економії та заощадження
- Чітко плануйте свій бюджет. Немає нічого поганого в тому, щоб записувати свої витрати та розписувати, що ви плануєте купити. Так буде легше контролювати,на що саме йдуть ваші гроші.
- Рекомендуємо виробити певні правила розподілу коштів та дотримуватися їх. Наприклад, це може бути така пропорція 60/20/20: 60% – на необхідні витрати, 20% – на бажання, 20% – на заощадження.
- Щоб відкладати гроші було простіше, треба визначити певну ціль, для чого ви це робите. Це може бути навіть декілька цілей, наприклад, короткострокова та довгострокова.
- Не радимо потрапляти в борги. Звичайно, ситуації бувають різні, але краще не брати в борг, як у когось з родичів чи знайомих, так і у фінансових установ (банки та МФО).
- Намагайтеся не піддаватися на емоції під час покупок. Якщо хочеться зробити стихійну покупку, то дайте собі декілька днів, щоб уникнути імпульсивних витрат. Це дасть вам можливість все ретельно зважити та обдумати.
ТОП порад з економії та відкладення грошей
Якщо говорити про конкретні поради, що допоможуть як на короткій, так і на довгій дистанції по відкладанню коштів, то вони приблизно такі:

- Налаштуйте автоматичний переказ частини доходів на окремий рахунок – це можна зробити через онлайн-банкінг. Банківські картки сьогодні є в кожного.
- Завантажте кілька програм для обліку витрат. Сучасні технології можуть допомагати відстежувати витрати та економити.
- Встановіть для себе фінансові ліміти на певний строк, наприклад, на місяць.
- Не переплачуйте там, де це не має ніякого сенсу. Наприклад, однакові товари можуть коштувати по-різному в залежності від виробника. Не варто витрачати більше просто за ім’я на упаковці. Шукайте якісні, але недорогі пропозиції.
- Економте на комунальних послугах за допомогою енергоефективних приладів, наприклад, LED-лампочок.
- Плануйте покупки наперед. Привчіть себе складати список перед походом у магазин
- Відмовляйтеся від зайвих підписок.
Як змінити свої звички для економії?
Якщо ви зовсім ніколи не пробували на щось відкладати та розумієте, що вам погано вдається економити, то не варто намагатися змінити себе в перший же день. Почніть з малого. Те, що ви розумієте наявність проблеми – це вже перший крок. Як говориться в іноземному прислів’ї, «Rome was not built in a day» ‒ можна перекласти як, «Рим будувався не один день».

Не зайвим буде почитати книжки, блоги та подивитися відео на Ютуб про управління грошима. Це допоможе вам в розвитку фінансової грамотності.
Якщо ви розумієте, що багато коштів ви витрачаєте через своє оточення, то цілком ймовірно, що прийшов час його змінити. Наприклад, якщо ви кожної п’ятниці звикли відпочивати в дорогих закладах з друзями, але це вам не завжди по кишені, то спробуйте відмовитися від цієї звички і ви вже зекономите чимало коштів.
Спробуйте перетворити економію на звичку. Зробіть її частиною вашого щоденного життя, і це стане природним процесом, як рефлекс.
Як підтримувати мотивацію для економії?
Знову-таки, корисно буде поставити певні цілі. Коли ви будете бачити, що вони стають все ближче і вже не такі недосяжні як раніше, то це стимулюватиме вас продовжувати відкладати кошти.
Намагайтеся фокусуватися на довгостроковій вигоді. Коли виникає бажання кинути це все, нагадуйте собі, для чого ви це робите. У моменти слабкості це буде особливо корисно.

Спробуйте візуалізацію. Мозок людини влаштований таким чином, що ми краще сприймаємо інформацію саме очима. Це можна використати як лайфхак, який допоможе трохи надурити розум та зробити силу волі більш стійкою. Наприклад, можна роздрукувати фотографію мети й повісити на видному місці, щоб ви постійно бачили її. Фото нагадуватиме вам, що ви це робите не просто так і певні незручності зараз будуть нагороджені потім тим, чого вам так сильно хочеться.
Часті питання
- Як заощаджувати, якщо доходи невеликі? Почніть з мінімальних сум. Наприклад, це може бути 5% доходу. З часом це вже може стати значною сумою. Також скоротіть витрати на непотрібні речі.
- Як відкласти гроші, якщо немає можливості влаштувати резервний фонд? Використовуйте метод поступового накопичення: відкладайте хоча б кілька гривень щодня. Навіть невеликі внески важливі.
- Як визначити, скільки можна відкладати на місяць? Проаналізуйте витрати, виділіть необхідні (їжа, житло) та залиште частину на резервний фонд. Зазвичай це 10–20% доходу.
- Що робити, якщо не вистачає грошей навіть на необхідні витрати? Розгляньте можливість додаткового заробітку, наприклад, у вільний час та на вихідні можна спробувати робити онлайн. Ми живемо в XXI столітті. Варіантів підробітку в мережі Інтернет сьогодні існує чимало. Наприклад, можна працювати копірайтером ‒ написання текстів. Також проаналізуйте бюджет та скоротіть всі другорядні витрати.
Підсумуємо
Звичка економити та уміння відкладати кошти – це дуже корисно. Це дозволяє привчити себе до дисципліни та мати певний фінансовий резерв на випадок неочікуваних проблем. Цьому може навчитися кожен. Головне – терпіння, бажання та цілеспрямованість.