Наразі практично всі популярні соціальні мережі часто використовують у своїх цілях шахраї, вдаючись до різноманітних протиправних методів.
Для тих, хто хоче навчитися розпізнавати шахрайський обман в Instagram та убезпечити себе від його наслідків, буде корисною ця стаття.
Поширені шахрайські схеми в Instagram
Переконатися у поширеності таких прийомів на відповідному майданчику можна за допомогою звичайного запиту в пошукову інтернет-систему.
Кожен метод обману має власну специфіку, яку довірливі та необачні користувачі зазвичай не можуть розпізнати, стаючи жертвами підступних зловмисників.

Можна навести приклади декількох видів шахрайств у Інстаграмі, що наразі набули масового характеру.
Фейкові розіграші та подарунки
Даний спосіб полягає у використанні шахраями назв відомих брендів. Від імені цих торгівельних марок, які у споживачів вже заслужили довіру й мають грану репутацію, обманщики пропонують потенційним клієнтам фейкові пропозиції.
Наприклад, це можуть бути обіцянки знижок до 99% або оголошення про розіграші подарункових сертифікатів на значні суми. Залучаючи до відповідних акцій, що є нічим іншим як скам в Instagram, їх нечисті на руку ініціатори пропонують та висувають умову платної участі в цих заходах.
До аналогічної категорії обману шахраїв-продавців можна віднести так звані термінові «розпродажі в останню хвилину». Вони створюють платіжні сторінки, що на перший погляд виглядають достовірно, але мають на меті обікрасти своїх жертв.
Підроблені акаунти відомих людей або брендів
Інший метод, яким не гребують інтернет-зловмисники в цій соціальній мережі, – створення профілів двійників, які мають широку аудиторії фанатів або прихильників.

Це може бути створення копій акаунтів різних знаменитостей: від спортивних команд до популярних зірок естради та кінематографу. У випадку даної афери в Instagram кіберзлочинці видають себе за видатні спільноти або особистостей.
Спочатку відповідним чином шахраї набирають собі аудиторію підписників та друзів, а зробивши це, заявляють про злам справжнього акаунта та необхідність створення нового профілю через це. Зловмисники повідомляють, нібито хакери викрали всі гроші з їх банківського рахунка та звертаються до користувачів із проханням надсилання їм необхідних коштів.
Багато підписників виконують цю просьбу, вважаючи, що вони так можуть стати в пригоді потерпілим.
Пропозиції швидкого заробітку
Вони являть собою оголошення з невідомих акаунтів про добре оплачувану віддалену роботу або повідомлення про грошові виплати «за кожен лайк».
Такого роду шахрайство в Instagram є типовою схемою, що часто спрацьовує завдяки довірі користувачів та бажанню їх заробити.

Інколи першим кроком хибних роботодавців стають лаконічні, без подробиць повідомлення про підробіток у даному мессенжєері.
В інших випадках обманщики можуть пропонувати за винагороду номіналом у 30, 50 або 100 гривень написати відгук або коментар чи поставити вподобайку на певний відеосюжет, музичний трек, сторінку чи товар.
Умова отримання оплати – підтвердження виконаної опції скріном та повідомлення даних банківської карти. У результаті такого листування шукачі легкого доходу, як правило, спочатку дійсно отримують символічну суму грошей, а потім власні кошти втрачають.
Злодії, що таким чином підсадили жертву на «гачок», вимагають у неї за продовження співпраці внесення депозиту. Такого роду популярні схеми шахрайства в Instagram обіцяють своїм учасникам надання подальших завдань за передплатою або для отримання можливості зароблених коштів вимагають внесення ще більшої суми.
Після того як особа ці гроші внесе, контакти роботодавців-шахраїв зникають разом із вкраденими грошима.
Фішинг і викрадення акаунтів
Даний тип афер є одним із найскладніших видів кібершахрайства. Його мета – отримати незаконний доступ до персональних даних користувача, що вимагають конфіденційності.
Фішинг-атака передбачає надсилання електронних повідомлень від імені банківських установ та відомих онлайн-сервісів із проханням підтвердження даних облікового запису, номеру кредитної картки чи іншої інформації, яку не можна розголошувати.

Тим, хто хоче бути в курсі, як працюють шахраї в Instagram, що вдаються до фішингу, слід знати, що надіслані ними листи сповіщають про факт неавторизованого входу до профілю власника та містять вірусне посилання, на яке буцімто треба скинути пароль. Ці дані перенаправляються на підроблену сторінку входу в соціальну мережу.
У результаті кіберзлочинцями викрадаються облікові дані. Таким чином, вони отримують доступ до портфоліо.
Інший напрямок фішинг-афер – повідомлення про проблему, причиною якої є порушення авторських прав. Щоб її вирішити, шахраї спонукають власника акаунта до заповнення спеціального бланку. Але переходячи до цієї форми за їх посиланням, жертва потрапляє на фальшиву сторінку входу.
Трапляється й так, що кіберзлочинці видають себе за співробітників служби підтримки Інстаграм та виходять на зв’язок з жертвою шляхом приватних сповіщень.
Покупки у шахрайських онлайн-магазинах
Розповідаючи про найпоширеніші шахрайства в Instagram, не можна оминути тему торгівлі в інтернеті.

Процес створення повноцінного сайту торгової компанії є досить копітким та вартісним – він потребує наповнення контентом цього майданчика та додавання багатьох необхідних атрибутів.
Набагато простіше створити торгівельну «точку» в застосунку-мессенджері. Цим і користуються зловмисники.
Хоча в соціальній мережі Інстаграм зараз можна купити будь-який товар, серед продавців даної платформи є багато недобросовісних, які залишають претендентів на покупку без обіцяних товарів та без грошей.
Ознакою магазинів зловмисників є вимога повної оплати товару наперед, у той час як чесні онлайн-маркети найчастіше беруть суто символічну передоплату, яка йде в парі з накладеним платежем. У даному випадку клієнт оплачує залишок, отримуючи своє замовлення на пошті.
Криптошахрайство в Instagram
Такий вид обману у відповідній соцмережі виявити складно. Полягає ця методика у тому, що шахрай видає себе за надійного інвестора чи відому онлайн-фігуру. Роблячи ставку на довіру, він офіційно збирає безліч підписників.

Коли необхідна аудиторія вже зібрана, розпочинається спілкування з майбутніми жертвами – їм висуваються пропозиції щодо інвестування, в результаті якого нібито можна отримати значний прибуток. Для здійснення такої «інвестиції» спонукають лише перейти за посиланням.
Оскільки криптошахраї за прихованими посиланнями досить достовірно імітують законні торгові сайти, користувачі, потерпілі в результаті обману, починають розуміти своє становище занадто пізно.
«Романтичне» шахрайство
Такого роду зловмисники починають будувати взаємини з тими, кого збираються ошукати, в розділі коментарів до публікацій в Інстраграм. Їх першочергова задача – втертися до жертв у довіру. Далі шахраї переходять до власних DM і продовжують спілкуватися з наївними співбесідниками, використовуючи маніпулятивні тактики.

Вони викликають співрозмовників на відвертість, пропонуючи себе в ролі «жилетки, в яку можна поплакатись». Роблять вигляд, що діляться власним досвідом та таємницями, намагаючись довести рівень такого спілкування до максимально інтимного. Коли їм це вдається, вони вимагають надіслати їм неприйнятний контент, наприклад, світлину в оголеному вигляді. Причина – довести свою прихильність.
Коли шахрай-романтик отримає бажане, він знімає маску друга чи коханця і починає жертву шантажувати тим, що він використає отримане фото для її компромату. При цьому прямо вимагає гроші.
Інколи злочинці прикидаються потерпілими – просять фінансової підтримки, наприклад, для покупки квитків для приїзду до свого співрозмовника та зустрічі з ним.
Як захистити себе від шахрайства в Instagram
Діяти для цього потрібно завжди обачно, відповідально та зважено, не піддаючись своїм емоціям, а керуючись логікою та здоровим глуздом.
Людям, яких цікавить, як уникнути шахрайства в Instagram, варто взяти до уваги кілька рекомендацій:

- Ніколи і нікому, під жодним приводом не слід надавати своїх особистих даних в інтернет-мережі.
- Пам’ятайте, що наявність великої кількості підписників не є доказом законності облікового запису. Вони можуть бути накручені ботами.
- Інвестиційні поради в Інстаграм щодо покупки біткоїнів та іншої критовалюти краще ігнорувати. Варто перш ніж перераховувати комусь свої кошти, порадитися з кваліфікованим фінансовим експертом.
- Натискаючи посилання, слід бути максимально обережними. Отриманим від цієї соціальної мережі електронним листам та e-mail-повідомленням, що надійшли без вашого запиту, не треба довіряти. Додатково убезпечити себе від шахраїв та хакерів можна шляхом налаштування двофакторної автентифікцаії.
- Необхідно уникати спілкування з незнайомцями в інтернет-мережі та в жодному разі не надсилати їм готівки, як би слізно чи вимогливо цих грошей у вас не випрошували.
- Обов’язковим має бути регулярний контроль папки «Вхідні» на предмет наявності спаму. Небажані, підозрілі та сумнівні контакти слід відразу блокувати й видаляти.
- Не можна давати інтимної інформації про себе та світлин, що можуть стати предметом компромату, незнайомцям, яких ви особисто не знаєте.
- Якщо в Instagram приходить повідомлення від друга з проханням допомогти грошима, краще одразу цьому другові передзвоніть по телефону. Велика ймовірність, що вас шантажують зловмисники від його імені.
- Неприродно привабливих пропозицій слід остерігатися.
- Часто шахрая-продавця видає те, що він забороняє позначати свій профіль. А перевірити його акаунт можна, натиснувши три крапки в правому верхньому кут та обравши позицію «інформація про обліковий запис». Результатом стане поява відомостей про дату створення цієї сторінки, країни розташування та колишніх назв її.
Що робити, якщо вас обманули в Instagram
За даними джерел, шахраям в цій соцмережі вдалося ошукати понад 100 тисяч людей загалом на приблизно 770$ мільйонів. Ось такі масштабні збитки мають місце в результаті дій відповідних злочинців.
При цьому зловмисники постійно вдосконалюють свої шахрайські схеми та винаходять нові методи для обману нерозважливих користувачів.
На думку фахівців, людям, які не знають, що робити, якщо обманули в Instagram, рекомендується наступний алгоритм дій:

- ознайомлення з офіційними вказівками в Інстаграмі сторінки рекомендації;
- повідомлення про злочинну діяльність повноважних органів;
- спілкування зі своїм банком – у деяких випадках ця фінансова установа потерпілому клієнту може допомогти.
У таких ситуаціях звертаються до відділу поліції, який займається боротьбою із кіберзлочинністю у вашому регіоні.
Акаунт шахраїв необхідно заблокувати. Для цього, натиснувши три крапки вгорі праворуч, обирають позицію «Поскаржитися», а далі «Це спам».
Про шахрайство Інстаграм повідомляють у такому алгоритмі: Налаштування – Довідка – Повідомити про проблему – Поскаржитися на спам або порушення.
Як докази шахрайської діяльності в даній ситуації додають скріншоти.
Як перевірити сторінку Instagram на шахрайство?
Для цього слід дізнатися, чи не змінена ваша електронна адреса. Роблять це в такій послідовності.
- Натискають позицію «Забули пароль?» нижче поля «Вхід».
- Вводять назву власного аканту у віконці, що з’явилось, а потім натискають «Далі».
- Після запропонування системою варіантів відновлення, обирають варіант «Відправити електронне повідомлення».
- Оцінюють відповідність вказаної в цьому сповіщенні, що надійшло, адреси електронної пошти.
Якщо цей e-mail не такий, як ваш, це означає, що ваш Інстраграм-акаунт є зламаним, бо його прив’язка до електронної пошти вже змінена.
Якщо e-mail, до якого прив’язана Інтраграм-сторінка користувача, не змінений, слід скористатися опцією «Забули пароль». Новий пароль після її активації вам прийде на пошту. Далі його залишиться лише змінити.