Сьогодні величезна кількість людей нарешті почала цікавитися, а що ж це за звірюга така — криптовалюта? Когось смажений півень дзьобнув, а хто розумніший — увімкнув кмітливість та почав досліджувати можливості для отримання прибутку. А треті просто заради розширення кругозору. Хай там як, реакцією на це стала поява дедалі більшої кількості документальних та художніх фільмів про криптовалюту, які досліджують світ блокчейну. Деякі з них є чистою розвагою, але інші… Інші таки варто переглянути, незалежно від того, чи ви повний «нуб», чи вже старий та битий «ведмежими» ринками «ог». Ми підібрали найкращі фільми про криптовалюту.
Добірка фільмів про криптовалюту та блокчейн
Так, хто-хто, а «Bitcoin», «криптовалюта» і «блокчейн» — улюблені «хлопчики для биття» для ЗМІ. Зараз не минає й дня без нових новин про рекордні ціни, історичні максимуми або коливання цін. А раніше? Боже, та що завгодно, аби запихнути туди цей термін та змішати його з багнюкою. І якщо раніше піпл, розвісивши вуха, зомлівав від кількості нулів, вкрадених коштів хакерами та цокав язиком про новини чергового «відмивання» мільйонів за допомогою криптоактивів, то сьогодні він порозумнішав.

Виявляється, крадіжки відбуваються з вини жадібності бірж, які не хочуть розщедритися на нормальне та високоякісне ПЗ для безпеки, а відмивання коштів за допомогою крипти настільки мізерне порівняно з доларом, що й говорити нема про що. Але в усьому цьому є плюс — безкоштовна реклама! З легкої руки мас-медіа, крипта стала глобальним явищем. Про них чули навіть ті, хто не має до них жодного стосунку. Навіть бабці біля під’їзду сперечаються, в якій крипті краще пенсію зберігати. І тому криптовалюти все частіше стають темою фільмів і серіалів.
Наприклад, слово «біткоїн» уперше було згадано пришелепуватим клоуном у 25-му епізоді популярного серіалу «Сімпсони» у 2013 році, пам’ятаєте? А наслідки? Довгий шлях до глобального буму та вибрики епатажного й не зовсім адекватного Ілона Маска у Twitter, що викликали ажіотаж. За кілька тижнів після «Сімпсонів», у січні 2014 року, чимало глядачів знову познайомилися з Битком. Знаєте де? У тих самих мультиках! Цей термін було згадано в одному з епізодів мультсеріалу «Гріффіни». Це було за сім років до його рекордного зростання і вражаючого IPO Coinbase.
Відтоді пішло-поїхало. Ця тема часто з’являлася в таких серіалах, як «Виходь за мене заміж», «Надприродне» та «Теорія великого вибуху», а в одинадцятому сезоні серіалу Біткоїну був присвячений цілий епізод. Так от, кількість художніх, документальних і телевізійних фільмів, присвячених цифровим валютам, почала зростати як гриби після дощу. Ми поміркували, та зібрали для вас кращі фільми про криптовалюту та серіали про Bitcoin.
Документальні фільми про криптовалюту
1. «Феномен Bitcoin» (2014)

Це документальний фільм, який пояснює аргументи, опубліковані в першій статті Сатоші Накамото про Біткоїн, що описує його як «цифрову валюту або систему онлайн-платежів». Творці, розробники, інвестори та недоброзичливці розповідають історію про те, як Біткоїн перетворився з анонімної ідеї з відкритим вихідним кодом на актив для особистих транзакцій, в якому центральні банки та уряди не мають реальну владу.
2. «Зародження та становлення Bitcoin» (2014)

Режисер Ніколас Кросс створив фільм, розповідаючий про те, як Біткоїн став глобальним масовим явищем та однією з найгучніших тем цифрової епохи. Це лише два питання, на які відповідає фільм. Це один з перших документальних фільмів, присвячених Біткоїну та криптовалютам. Фільм більш ніж десятирічної давнини, все ще дає гарне розуміння того, як працює технологія блокчейн, та що сприяло її зростанню на початковому етапі. Цьому не в останню чергу сприяють інтерв’ю з важливими представниками (компаніями та окремими особами) галузі, а також анімаційні послідовності, які показують, як працює транзакція.
3. «Bitcoin: Кінець грошей, як ми їх знаємо» (2015)

Торстен Гофман пояснює походження грошей та найважливіші зміни з моменту їх створення, показуючи, як працює фінансова схема, якою керують банки та уряди. У своєму документальному фільмі Гофман описує переваги використання криптовалют як потенційної альтернативи традиційній фінансовій системі. Цей фільм був знятий на гроші, зібрані за допомогою краудфандингової кампанії, де він зібрав необхідні 10 000 доларів США від 116 прихильників.
4. «Банкінг на Bitcoin» (2016)

Цей документальний фільм режисера Крістофера Каннуччаріса, випущений у 2016 році, буде цікавим для всіх, хто цікавиться початковим етапом розвитку цифрової валюти та хоче озирнутися у минуле. Документальний фільм, який вперше вийшов на Netflix, простежує розвиток Bitcoin з 2008 по 2016 рік, та є цікавим вступом, особливо для новачків та глядачів, які ще не знайомі з цією темою. Фільм включає інтерв’ю з першопрохідцями, крипто-майстрами та провідними діячами на етапі розробки. Серед них — криптолог Девід Чаум, якого вважають батьком криптовалют, та розробник програмного забезпечення Гевін Андресен — ключова фігура в розробці Біткоїна.
5. Магічні гроші: Біткойн-революція (2017)

Цей короткометражний документальний фільм режисера Тіма Дельмастро, також присвячений походженню Біткоїна, пропонує можливість досягнення майбутнього, в якому кожен громадянин матиме повний контроль над грошима, якими він користується, забувши про старі правила, нав’язані традиційними фінансовими установами.
6. «Криптопія: Біткоїн, блокчейн та майбутнє інтернету» 2020)

Знятий Торстеном Гофманом та Майклом Ватчулонісом. Криптовалютний хайп у тренді — Bitcoin, Ethereum & Co. у фільмах та серіалах. Якщо перші згадані документальні фільми зосереджені на перших роках розвитку криптоекосистеми, то фільм «Криптопія», представлений на Берлінале, розповідає про розвиток подій за останні роки того часу. Режисер Торстен Гоффманн дає можливість висловитися тим, кого він називає «великими мізками», та розповідає «хто є хто» на криптосцені.
Серед інших, у фільмі з’являються австралійський комп’ютерний вчений Крейг Райт (самозваний Сатоші Накомото), представник громадської організації Blockstream Самсон Моу та російсько-канадський розробник програмного забезпечення Віталік Бутерін. Бутерін вважається співзасновником Ethereum, децентралізованої програмної платформи з відкритим вихідним кодом, заснованої на технології блокчейн, та другого криптоактиву у світі — ETH.
7. «Ходл» (2020)

«Ходл» — це короткометражний фільм про молодого чоловіка, чиє життя перевертається з ніг на голову після отримання подарунків від дядька. Але особливістю є те, що серед подарунків є вудки, лялька з головою оленя та 55 000 BTC, куплені у 2010 році. За три з половиною хвилини комедійна стрічка покаже, як через необережність можна втратити чималу суму Біткоїнів. Цей фільм отримав нагороду за найкращий документальний фільм на кінопремії в Лос-Анджелесі.
8. «Bitcoin, блокчейн та визволення чорношкірих» (2021)
BitcoinFilm.org і BitMari зняли документальний фільм «Біткойн, блокчейн та визволення чорношкірих», який розповідає про те, як жінки-фермери в Зімбабве покращили своє життя в рамках програми блокчейн-акселератора AgriTech для сільського господарства. За допомогою наративу, узгодженого з принципами «деколонізуй своє життя» та «розірви ланцюги гнітючої економічної політики», фільм розповідає про те, як криптовалюти є альтернативою фінансовій кризі в Зімбабве. Саме вона спричинила міграційний рух численних громад, які шукають «кращі економічні можливості, освіту і соціальну захищеність» навіть по сьогоднішній день.
На додаток до функцій криптовалют, цей документальний фільм показує, як блокчейн може позитивно впливати на економічні сектори, які були пригнічені роками урядової політики, що принесла мало користі населенню.
9. «Не довіряй нікому: Полювання на криптокороля» (2022)

Цей крипто-фільм розповідає історію Джеррі Коттена, засновника криптовалютної біржі, який загадково помер, залишивши тисячі інвесторів, які втратили 250 мільйонів доларів у його компанії. Несподівана смерть Джеррі породила безліч конспірологічних та детективних теорій, які роблять цей фільм ідеальним недільним планом для перегляду та вивчення вдома.
Художні фільми про крипту та блокчейн
10. «Допінг» (2015)

Тема Bitcoin також з’являється у фільмі «Допінг». Сценарій розповідає історію чорношкірих хлопців, які ростуть у вкрай складних умовах. Вони отримують сумку з наркотиками, які намагаються продати в інтернеті за допомогою біткоїн-транзакцій. Ситуація стає небезпечною, коли вони вступають у контакт з гангстерами, які використовують крипту, як знаряддя для відмивання грошей.
11. «Пограбування Біткоїна» (2016)
Неможливо не згадати в’єтнамський блокбастер 2016 року «Пограбування Біткоїна». Сюжет розповідає про молодого хакера, який спеціалізується на крадіжці криптовалют. Головний герой найнятий Інтерполом для боротьби з відомим хакером на прізвисько «Привид». У цьому гостросюжетному фільмі криптовалюти знову стають засобом тіньових операцій у злочинному світі.
12. Шахрайка (2019)

У комедії «Шахрайство», молодий мільярдер стає об’єктом зацікавлення двох жінок (Енн Гетевей та Ребел Вілсон, відомі, зокрема, за фільмом «Підвал»), які заробляють на життя тим, що вимагають гроші у заможних чоловіків. Виявляється, один мільярдер зберігає всі свої гроші в Біткоїнах!
13. «Крипто»(2019)
Голлівуд також взявся за тему Біткоїна — у вигляді кримінального трилера Джона Сталберга-молодшого «Крипто», в якому знялися, серед інших Курт Рассел та Люк Хемсворт. Фільм розповідає про молодого банкіра, якого згодом наймають агентом та який розкриває брудні оборудки у своєму рідному місті. Криптоексперти та поціновувачі екосистеми не дізнаються багато нового в цьому розважальному фільмі, орієнтованому суто на масового глядача.
Тим не менш, «Крипто» доводить, що історія та сюжетні елементи, пов’язані з цифровою валютою, можуть бути вміло інтегровані в захопливий, надзвичайно актуальний сюжет на сучасний лад. У фільмі йдеться про високоризиковані криптоінвестиції, торгівлю цифровими грошима та корупцію.
14. «Біткойн-замок» (2020)

Якщо ви хочете обережно та уважно підійти до складної теми криптовалют та Біткоїна на художньому рівні, то короткометражний фільм Бруно Шибеля «Біткоїн-замок» — хороший вибір. Знятий для інтернету, він розважальний 27-хвилинний фільм, який слідує за багатим криптоекспертом через його повсякденне життя. Сюди входять побоювання фінансового краху, що насувається, а також суперечки з дружиною. Фільм також розповідає про заплановану змову проти Біткоїна, що робить його цікавою сумішшю кримінального трилера, (чорної) комедії та сучасних криптографічних спостережень.
Серіали про крипту
15. «Стартап» (2016 – 2018)

Кримінальний серіал Бена Кетайна «Стартап», в якому Мартін Фріман («Хоббіт») грає одну з головних ролей. Це історія, в якій банкір, програміст та злочинець запускають стартап. Вона відсилає до двох медійних тем і особливих подій недавнього минулого: зростання популярності цифрових валют та потоку нових стартапів. Іншими словами, тих молодих компаній, які з самого початку націлені на швидке зростання та виходять на ринок з інноваційними ідеями. «StartUp» навмисно доводить тему криптовалют до крайнощів, похмуро зазираючи в майбутнє. Майбутнє, в якому можливості та застосування Bitcoin & Co. будуть значно досконалішими. Та в якому високорозвинені комп’ютерні програми та технології є основою для цього.
16. «Містер Робот» (2015- 2019)

Серіал «Містер Робот» — це формат, який зробив актора Рамі Малека («Богемна рапсодія») відомим на весь світ. Серіал розповідає про молодого експерта з ІТ-безпеки, який страждає на дисоціативний розлад ідентичності та тривожний розлад. Він завербований таємничою людиною на ім’я Пан Робот до анархістського підпільного руху, що складається з хакерів, які переслідують зухвалу мету: зруйнувати світову фінансову систему. «Пан Робот» змушує глядача критично поглянути на питання цифрової ідентичності та крихкості нашої глобальної економіки. Багатосерійний хакерський трилер також дає уявлення про застосування криптовалют та робить фіктивні цифрові гроші (e-coin) важливою частиною деяких сюжетних ліній та епізодів.
Висновок
Існує багато інших художніх та документальних фільмів, але, як бачите, здебільшого історія використовує тему Біткоїна та криптовалют загалом, відсуваючи технологічні активи на задній план. Але це здебільшого стосується художніх фільмів, а не документальних. Хороший документальний фільм, як у добірці, повинен містити думки експертів, реальні кейси, пояснювати різні способи інвестування і те, як легко можна втратити все, що ви вклали. А художні — це повинні бути цікаві фільми про криптовалюту. Цього з них достатньо.