Сучасний маркетинг включає в себе різні допомагаючі методи, головною ціллю яких є просування послуг, товарів, їхня популяризація. Важливою складовою будь-якої підприємницької діяльності є утримання клієнтів, повернення взаємної співпраці, адже всі ці фактори впливають на прибутки та побудову довготривалих відносин, допомагають вивчити та визначити інтереси покупців, потреби і бажання. Виконувати такі процеси можна за допомогою спеціально розроблених сучасних інструментів: ретаргетингу та ремаркетингу. Спрямовані такі методики на клієнтів, котрі зацікавились товаром, але не здійснили покупку, сприяють успішному завершенню співпраці та підвищують доходи. В даній статті детальніше розглянемо кожен з напрямків, як працює та чим відрізняються один від одного.
Що таке ретаргетинг?
Ретаргетинг-це сучасний маркетинговий інструмент, який дозволяє проводити рекламні оголошення людям, які мали взаємодію з організацією, але не дійшли до завершального етапу придбання товару з певних причин. Люди цікавляться певними виробами про які чули чи раніше ними користувались, відповідно такі сповіщення матимуть більше успіху, бо клієнтська база є підготовленою.

Як працює ретаргетинг?
Відвідуючи сайт певної фірми користувач автоматично надає дозвіл на обробку даних, а саме вік, стать, місцезнаходження, інтереси завдяки реакції на повідомлення, збереження товарів у корзину і завершення покупки. В браузерах є спеціальні файли (коди), які і дозволяють аналізувати і зберігати всю зібрану інформацію, згідно якої можна удосконалити сервіс, привертаючи більшу уваги користувачів та сприяти підвищенню конверсії. Всі зібрані дані передаються програмі, котра працює за допомогою кліків, посилань чи нагадувань на платформі. Нині багато підприємств шукає альтернативи таким методам, щоб зменшити фінансування в дані процеси та полегшити роботу, часто почали використовувати соціальні мережі, де взаємодія з надавачем послуг відбувається безпосередньо на особистому сайті, саме там фіксується потрібна інформація про аудиторію та впливає безпосередньо на окремі сегменти покупців, все ці підходи сприяють ефективній діяльності.
Види
За даними тривалих досліджень та роботи маркетологів, виділяють такі види рекламного методу:
- пошуковий (такий різновид діятиме на користувачів котрі купували товари через пошукові системи);
- соціальний (показ оголошень залежить від активного користування соціальними мережами:проставлення лайків, збереження дописів, коментарі);
- поведінковий (сегментація людей за вподобаннями, інтересами);
- відвідувачі сайтів (орієнтир на тих, хто відвідав сторінку, але не завершив покупку)

Застосування ретаргетингу
Для ефективної роботи необхідно дотримуватись основних правил та принципів, які дозволять підвищити ефективність. Розглянемо детальніше деякі стратегії:
- Сегментація відвідувачів за датою відвідування (дозволяє створювати актуальні сповіщення та повертати клієнтів).
- E-mail розсилка (даний метод матиме результат, на тих осіб, котрі підписались на сторінку компанії, проте нічого не придбали).
- Вплив через відео (користувачі переглядаючи відео пов’язані з певними продуктами отримуватимуть періодично нагадування та підвищить продажі).
- Динамічний ретаргетинг (показ реклами тих товарів, котрими цікавився раніше клієнт).
- Налаштування пікселя (поділ аудиторії на групи, що дозволить аналізувати та збирати інформацію).
- Хештеги (використання спеціальних хештегів покращує ефективність інформативного сповіщення).
Основні платформи для ретаргетингу
Виділяють найбільш поширені майданчики, де застосовують даний маркетинговий метод, серед яких можна виділити:
- Facebook;
- Instagram;
- TikTok;
- YouTube;
- Google Ads;
- AdRoll;
- Criteo
Перед застосуванням потрібно чітко визначитись з місцем для реклами та розумно використовувати ретаргетинг, щоб не злякати і не відштовхнути клієнтів.

Плюси і мінуси
Серед позитивних впливів:
- покращення обізнаності про бренд
- зростання конверсії
- повторні контакти співпраці
- економічна вигода
Мінуси:
- невідповідність цілям аудиторії
- порушення конфіденційності
- нав’язливість (через неправильні налаштування повідомлення часто надсилаються).
Поради щодо ефективного налаштування
- Створюйте персоналізовану рекламу (поділ аудиторії на категорії-відповідно кожній буде притаманне своє сповіщення виробу, який людина переглядала).
- Використовуйте пікселі, які будуть блокувати показ клієнтам, які вже зробили покупку в компанії, це потрібно, щоб не дратувати аудиторію нав’язливою рекламою і залишити гарне враження про себе).
- При налаштуваннях ретаргетингу потрібно орієнтуватись на вік та розташування, тобто уважно проаналізувати чи дійсно в даному регіоні послуги будуть актуальними і якій саме віковій групі населення).
- Частота показів та дотримання інтервалів між ними (не потрібно робити часті сповіщення клієнтам, щоб не виглядати настирливо, спеціалісти рекомендують до 15-20 поширень на місяць)
- Сегментуйте користувачів (поділ на групи залежно від зацікавленості у даних послугах, аналіз часу проведення на сайті, якщо декілька секунд, відповідно їм не цікаві дані пропозиції, тому дуже важливо обмежувати коло комунікантів).
- Перехресні продажі (такий метод може дати додатковий заробіток, наприклад продаючи кавову машину, можна запропонувати засоби для очищення чи промивання).
- Підвищити продажі можна у періоди підвищеного попиту, а саме на свята, коли кожен шукає варіанти подарунків, тому можливо прив’язати такі товари до певної дати.

Що таке ремаркетинг?
Ремаркетинг-це спосіб впливу на аудиторію, яка мала безпосередню взаємодію з компанією, брендом, тобто придбали товари, підписались на сервіс чи замовили послуги. Основним завданням є виконати повторні продажі та отримати максимум користі від вже готової клієнтської бази. Використовується тоді, коли охоплення хороше, але конверсія впала, тому населенню необхідно нагадати за свої товари і послуги.
Принцип дії ремаркетингу
Чудовим прикладом є email-розсилки, така система спрямована продовження співпраці чи підписки, повторну покупку певних виробів, ознайомлення з новинками, які з’явились в асортименті, також варіантом сповіщень може бути контекстна реклама, якщо правильно її налаштувати, то можна збільшити кількість клієнтів та відповідно і продажів. Сучасні платформи дають можливість рекламодавцям створювати власні списки користувачів, які обирають за номерами телефонів чи електронною адресою, такі підходи підвищують ремаркетинг.
Види
- Стандартний (показ оголошень людям, які не виконали ніяких дій, наприклад відвідали сторінки вебінарів чи конференцій і не зареєструвалися).
- Динамічний (за допомогою інформації про вироби: назва,характеристика, вартість, які вивчали відвідувачі на основі цих даних і буде з’являтись реклама тих товарів, які переглядали).
- Пошуковий (створення персоналізованих оголошень).
- Ремаркетинг в соціальних мережах.

Поради щодо ефективного налаштування ремаркетингу
Для уникнення ситуацій, коли знижуються конверсії, дуже важливо є налаштування такого методу маркетингу. Перш за все встановлюють теги на сайті, згодом налаштовують аудиторію та створюють рекламну компанію. Існує спеціальний код Google Analytics, який дозволяє зібрати необхідні дані, цілі та розміщення, демографічні показники тощо. Залежно від дій користувачів на сайті їх поділяють на групи таким чином кожній з яких відповідно до інтересу показуються оголошення, а ті, хто перебував на сайті менше однієї хвилини-така аудиторія відсіюється. Корисним такий варіант буде для малого і середнього бізнесу, адже має чимало переваг, а саме:
- збільшення конверсії
- персоналізація пропозиції
- підвищення впізнаваності компанії
- великий показник звернень
- окупність вкладень у рекламу
Недоліків даний інструмент практично немає, серед незначних можна виділити: процес вимагає тривалого часу та фінансових вкладень.

У чому різниця між ретаргетингом і ремаркетингом?
Характеристика | Ретаргетинг | Ремаркетинг |
Воронки конверсій (ціль) | компетентність | лояльність |
Ціль | розширення клієнтської бази | утримання вже наявних клієнтів та підвищення їхньої цінності |
Продукти | товари чи вироби, які купують раз на декілька років, наприклад авто, нерухомість | товари і послуги регулярного користування:продукти, побутова хімія тощо. |
Шляхи взаємодії | контекстна реклама, соціальні мережі | email, push-повідомлення |
Дані | інформація добровільно надається клієнтом під час покупки | інформації збирається за допомогою тегів чи спеціальних кодів |
Витрати | потребує значних витрат | Лояльні,так як зазвичай використовуються доступні канали: email, SMS і push-повідомлень. |
Підсумовуючи можна зробити висновок, що дані інструменти взаємодоповнюють один одного, які бізнеси використовують у своїй діяльності одночасно. Ретаргетинг розкриває потенціал майбутніх клієнтів, а ремаркетинг закріплює досягнуті результати та формує лояльну базу покупців. Тому дуже важливо розуміти, що обидва методи є ефективними для досягнення успішних результатів у сучасній підприємницькій діяльності.