Проблеми з фінансами – це те, що рано чи пізно може спіткати кожного. Навіть якщо у вас прекрасний дохід і ви не сильно обмежуєте себе у витратах, бо у цьому нема потреби, все одно важливо приділяти увагу ефективному управлінню власними фінансами. Ми живемо в досить нестабільні часи, коли все може швидко змінюватися. Саме тому потрібно бути до всього готовим. Хай там як, але гроші відіграють у нашому житті досить суттєву роль. Світ так влаштований, що без них жити не вийде. Для цього і потрібна фінансова грамотність.
Що це? Якщо говорити коротко, то це певні базові знання та навички, які необхідні для того, щоб розумно розподіляти свої фінанси, враховуючи дохід та потреби. Вміння правильно розпоряджатися грошима – це сьогодні одна з ключових складових успішного життя. Не просто ж так справді заможні люди, наприклад, поп-зірки, популярні актори, відомі та успішні спортсмени, політики наймають спеціальних людей, котрі займають їх фінансами – менеджерів. Звичайна людина може займатися цим і самостійно. Вам потрібно освоїти такі аспекти, як фінансове планування, створення подушки безпеки, інвестування та досягнення фінансової незалежності. Про це й пропонуємо поговорити далі.
Що таке фінансова грамотність?
Вище вже було дано коротке визначення, але спробуємо розглянути це поняття більш детально, розділяючи його на певні аспекти, щоб читач зміг досконало розібратися в цій темі.
Фінансова грамотність – це наявність певних навичок, що дають можливість розуміти основи фінансів та їх принципи, а також знати, як працюють банківські системи, податки, кредити, інвестиції. Важливо також вміти застосовувати ці знання, вміння та навички у повсякденному житті для управління фінансами, бо в цьому і полягає весь сенс.

Чому цьому важливо навчитися і що це вам дасть? Людина, що володіє подібними знаннями та може застосувати їх на практиці здатна:
По-перше, планувати свій власний чи сімейний бюджет. Мова йде про визначення доходів та витрат, аби уникати боргів і накопичувати заощадження.
По-друге, створювати фінансову подушку безпеки – деякий резерв коштів, котрий допоможе впоратися з непередбачуваними ситуаціями, які можна вирішити грошима, наприклад, поломка авто, хвороба тощо. Яким має бути її розмір? Звичайно, тут все відносно та індивідуально, але «золотий стандарт» ‒ це, коли резервний фонд дорівнює 3–6 місяцям ваших витрат. Запевняємо вас, що так жити буде набагато спокійніше.
По-третє, оцінювати ризики. Це значить, що є розуміння того, коли варто інвестувати та куди.
По-четверте, досягати фінансової незалежності – забезпечувати свої потреби без залежності від зовнішніх джерел доходів, наприклад, когось іншого з членів сім’ї.
Фінансова грамотність для початківців
Починати треба з малого. Спочатку ви повинні зрозуміти базові поняття. Є певні правила, яких треба дотримуватися, якщо ви хочете навчитися розумно розподіляти кошти. Якщо говорити про основні правила фінансів, то вони приблизно наступні:

- Почніть вести облік доходів і витрат. Багато хто це ігнорує. Тут сенс полягає не в тому, що ви не довіряєте своїй пам’яті. Просто на папері все видніше. Наш мозок так влаштований, що візуальну інформацію сприймає краще. Базовий крок до управління фінансами – це розуміння того, скільки ви заробляєте і витрачаєте. Не обов’язково це має бути саме блокнот чи зошит. Ми живемо у XXI столітті. Для цього можна використовувати спеціальні мобільні додатки. Є чимало безкоштовних продуктів.
- Займіться фінансовим плануванням. Воно допомагає визначити короткострокові та довгострокові цілі. Про що мова? Наприклад, у короткостроковій перспективі це може бути повне погашення кредиту, поїздка кудись на відпочинок, лікування проблемних зубів, а в довгостроковій – купівля житла, оплата навчання чи накопичення на пенсію.
- Формуйте звичку заощаджувати. Це має бути на рівні рефлексів. Так буде набагато простіше. До прикладу, можна відкладати 10% від доходу. Це не дуже багато, але з часом можна буде щось наскладати. Для початку достатньо буде і цього, якщо ви ніколи раніше так не робили. Регулярні заощадження створюють фінансову подушку безпеки, яка захистить вас у разі несподіваних витрат.
- Старайтеся не брати в борг як у друзів, родичів чи знайомих, так і в банків чи МФО.
- Спробуйте розібратися в темі інвестування та почніть це робити. Почати можна з чогось простого, як депозит, державні облігації або індексні фонди.
Як стати фінансово грамотним: корисні поради?
Звичайно, самі по собі знання в голові не з’являться. Треба працювати над своїм розвитком. Пропонуємо вам декілька рекомендацій, що дозволять дізнатися багато корисного та навчитися застосовувати ці знання у житті.

- Не лінуйтеся читати. Є багато корисних книг на тему управління фінансами, наприклад, «Багатий тато, бідний тато» Роберта Кійосакі чи «Шлях до фінансової свободи» Бодо Шефера. Не варто недооцінювати літературу у двадцять першому сторіччі. Це актуально, як і раніше.
- Можна пройти декілька тематичних онлайн-курсів. Це зручно, бо доступно кожному, незалежно від того, де ви проживаєте. Є як безкоштовні, так і платні курси з фінансової грамотності. Для старту вистачить і безплатних.
- Якщо є така можливість, то не зайвим буде проконсультуватися з фахівцями. Наприклад, люди, що працюють у банках, зазвичай, добре розуміють, як функціонує банківська система та можуть розповісти багато цікавого.
- Не забувайте, що без практики теорія не має ніякого сенсу. Не бійтеся застосовувати свої знання та щось пробувати у реальному житті. Почніть з аналізу свого бюджету, а потім можна перейти й до інвестування, наприклад, відкрити депозит.
- Намагайтеся витрачати менше ніж ви заробляєте. Тільки так можна щось відкласти. Якщо вдалося заробити більше, ніж планувалося, то не кваптеся витрачати надлишок на різні «хотілки». Дайте собі декілька днів на аналіз ситуації. Можливо це вам не так і потрібно, тому краще ці кошти відкласти.
- Диверсифікуйте доходи – не покладайтеся лише на одне джерело. Створюйте пасивний дохід. Так ви зможете завчасно підготуватися до несподіваних проблем на основному місці роботи. Наприклад, якщо вас з тих чи інших причин звільнять, ви не залишитесь без засобів для існування.
- Не варто «складати всі яйця до одного кошика». Чому? Бо якщо його впустити, то всі вони розіб’ються. Якщо інвестуєте, то є сенс розглядати різні варіанти, щоб мінімізувати небезпеку. Інвестиції – це завжди ризик. Краще зробити все так, щоб у випадку неприємностей не втрати все.
- Оформлюйте страхування, щоб убезпечити себе від значних втрат.
- Час від часу переглядайте свої фінансові цілі. Це стосується як короткострокових, так і довгострокових. Їх коригування допоможе рухатися в правильному напрямку та все більш точно розраховувати.
- Якщо ви відчуваєте, що вашу працю оплачують недостатньо, то зверніться до роботодавця та поговоріть з ним на тему підвищення зарплатні. Якщо з цього нічого не вийде, то цілком можливо, що прийшов час підшуковувати інше місце роботи.
Підсумуємо сказане вище
Фінансова грамотність – це те, що сьогодні має вміти та знати кожен з нас, незалежно від рівня доходів. Почати можна з малого і з часом ви зможете стати більш фінансово незалежним, у вас буде певна фінансова подушка і ви швидше будете досягати поставлених перед собою фінансових цілей.