Світовій історії відомо чимало постатей, яких жадоба до легких грошей та непомірні власні амбіції штовхали та стежку злочинності. Як правило, такі бізнес-афери приводили зловмисників, одержимих бажанням збагачення протизаконним шляхом, на лаву підсудних.
У статті розповідається про найвідоміших крадіїв планети різних часів та країн, жертвою обману яких стали навіть впливові люди, великі інвестори, знамениті політики та акули бізнесу.
Жером Керв’єль

Колишній співробітник французької інвестиційної компанії Societe Generale, що працював у ній на посаді звичайного біржового брокера.
Прагнучи стати відомим та мати статки мільярдера, цей месьє систему нагляду за фінансово-банківськими операціями на біржах ретельно вивчав, звертаючи увагу на всі її нюанси.
Свою протизаконну діяльність, що полягала в проведенні ризикованих операцій, Керв’єль розпочав у 2007 року. Відомо, що він вдався до використання механізму кардинальної торгівлі. У результаті злочинець відкрив позиції за ф’ючерсами бірж Європи, загальна сума яких склала 50 мільярдів євро.
Масштабу цієї грандіозної афери могли б позаздрити найвідоміші шахраї всіх епох – кошти, які привласнив Жером, перевищили капіталізацію банківської інституції в півтора рази.
У результаті відповідних махінацій збитки банку склали близько 5 мільярдів євро.
Логічно, що Жером Керв’єль був притягнутий до суду. Вердиктом стало ув’язнення афериста на три роки та два роки покарання умовно, а ще його судове рішення зобов’язало до відшкодування всіх фінансових збитків та інвестицій банку, в якому він працював і який обікрав.
Бернард Медофф

Громадянин США, відомий як фундатор найбільшої в світі фінансової піраміди загальною сумою понад $64 мільярдів.
Ним була заснована 1960 року інвестиційна компанія «Bernard L. Madoff Investment Securities LLC» в осередку найбільш успішних бізнесменів країни, на Волл-стріт.
Очолював це фінансове підприємство Бернард Медофф майже впродовж півсотні років. Цікаво, що протягом тривалого часу даний шахрай обіймав посаду глави ради директорів фондової біржі NASDAQ, і ніхто не сумнівався в його добропорядності.
Очевидною злочинна схема, за якою працювала фірма цього видатного афериста, стала лише в 2008 році, а викриття її відбулося через світову фінансову кризу. Компанія Медофф втратила нових вкладників, тому нарахування попереднім інвесторам припинилися.
У результаті Бернард Медофф був звинувачений у особливо крупних грошових махінаціях та в 2019 році засуджений до 150 років тюрми. Зрозуміло, що дожити до звільнення злочинцю не вдалося – помер він через пару років після ув’язнення. На той момент талановитому махінатору було вже 83 роки.
Анна Сорокіна

Як і деякі інші фінансові шахраї, ця народжена в росії особа видавала себе за мільйонерку після того, як переїхала до США й стала жити в місті Нью-Йорк.
Аферистка представлялася своїм жертвам як Анна Делві, розповідаючи, що її батько є власником німецького трастового фонду у майже 70 мільйонів доларів.
Входячи в довіру до найбільш заможних американців, Анна разом із ними проводила дозвілля, а потім імітувала блокування картки і просила у новоспечених приятелів тисячі «зелених» у борг, який, зрозуміло, ніколи не повертала.
Кінець шахрайству хибної «мільйонерки» поклало звернення однієї з жертв цієї дами до поліції. Нею стала Рейчел Вільямс, яка працювала фоторедакторкою у виданні Vanity Fair. Анна обманула Рейчел на 60 тисяч доларів. Коли аферистку заарештували, в ході слідства виявилося, що загальна сума її боргу перед готелями, банками та приятелями сягає 275 тисяч доларів.
2019 року шахрайка була засуджена на 12 років та зобов’язана судом до сплати боргів. Але в стінах в’язниці Анна провела лише близько трьох років, після чого її «за гарну поведінку» звільнили.
Цікаво, що історія Сорокіної була екранізована сервісом Netflix, а щоб здобути на це право, кінематографічна компанія заплатила зловмисниці $320 тисяч.
Шимон Хают

Подібну до Сорокіної схему махінацій використовував і цей 29-річний молодик родом з Ізраїлю. Про нього варто дізнатися всім, кого цікавлять найбільші фінансові шахраї в історії останнього століття.
Жертвами обману Шимона ставали легковірні дівчата, яких він спокушав в інтернеті, у Tinder та Instagram. Цей нечистий на руку джентльмен видавав себе за реальну особу – діамантового магната Саймона Лєваєва.
Численні красуні, в яких махінатор вправно виманював гроші упродовж чотирьох років, навіть не підозрювали, що насправді він був сином головного рабина авіакомпанії «Ель Авів» та мешкав у маленькому місті біля Тель-Авіва.
Шахрайство Хаюта полягало не лише у вимаганні коштів на свій рахунок обманом, а й у «поверненні» їх за допомогою підроблених чеків, переведення сум з яких у готівку було неможливим.
Серед потерпілих, яких даний шахрай ошукав на найбільші суми, часом обіцяючи одружитись на відповідних леді, варто назвати Перніллу Шехольм ($50 тисяч), Айлін Шарлот ($100 тисяч) та Сесілію Фелльхой ($250 тисяч).
Не зважаючи на очевидність злочинів, притягти до відповідальності цього афериста-«багатоженця» не вдалося й досі: адже всі свої махінації він вершив за межами Ізраїлю, в якому й понині мешкає.
Елізабет Холмс

Шахрайка, що задумала свій обманний проект ще в 19-річному віці, будучи студенткою Стенфордському вишу, під час літньої практики в Сінгапурі. У цій країні Елізабет займалася тестуванням зразків крові з вени.
Аферистка нібито придумала пристрій, що дозволяє брат кров на аналіз безболісно, без використання голки та проколу. Таке пристосування мало вигляд компактного нарукавника. Після схвалення проекту у виші Холмс ініціювала збір грошей для втілення свого «винаходу» в життя.
Елізабет шляхом реклами та різних зв’язків удалося зібрати $6 мільйонів, а після цього вона заявила інвесторам про неможливість реалізації проекту через відсутність потрібних для виробництва її винаходу технологій. Натомість вона повідомила вкладникам про виготовлення іншого пристосування – стаціонарного міні-аналізатора крові без голки, який буцімто виявлятиме онкологічні, венеричні, кардіологічні хвороби та цукровий діабет.
Як і інші фінансові шахраї, Елізабет Холмс була не позбавлена харизми та вміння викликати до себе довіру. Махінації обманщиці тривали з 2004 по 2018 рік, перш ніж вони були викриті. Судовий процес над аферисткою тривав упродовж 2021-2022 років. Його вироком стало позбавлення шахрайки волі на 11 років.
Чарльз Понці

Світ знає його як відомого американського злочинця та фундатора фінансових пірамід у Канаді та Сполучених Штатах.
Злочинний «бізнес» Понці полягав у виплатах дуже високих прибутків вкладникам за рахунок інвестицій нових інвесторів, які у підсумку втратили свої гроші.
Народився Чарльз в Італії, а в 1903 році. Коли йому було 19, хлопець приїхав до Бостона з порожніми кишенями, бо під час цієї мандрівки програвся.
Власну комерцію цей молодий чоловік починав цілком законно в Монреалі, де непогано заробляв на продажу сигар. Але амбітному підприємцю хотілося більших доходів. Тоді він і придумав запропонувати іммігрантам з Італії «вигідні» фінансові послуги. У той час як банківська ставка складала 2%, Понці пообіцяв інвесторам відсотки втричі більші.
Завершилася така кримінальна діяльність махінатора тим, що він поцупив кошти вкладників і втік із ними до Мексики.
Одну з найбільших фінансових пірамід цей аферист, що час від часу опинявся у в’язниці через свої афери, організував у Сполучених Штатах. Пов’язане дане шахрайство було з продажем поштових марок. Відомо, що історія фінансових афер Понці завершилася 3 роками тюрми та конфіскацією майна. Його жертвами стали понад 40 тисяч ошуканих інвесторів.
Артур Фергюстон

Талановитий шахрай початку минулого століття, який спромігся продавати довірливим мандрівникам національні пам’ятки Англії.
До числа «реалізованих» ним цінностей, продаж яких взагалі є абсурдним фактом, увійшов Букінгемський замок та легендарний годинник Біг-бен. За ці архітектурні перлини хитрий зловмисник отримав від туристів 2 тисячі та 1 тисячу фунтів стерлінгів відповідно.
Пізніше Фергюстону вдалося «здати в оренду» Білий дім в столиці США банкіру Тексану. На такій махінації Артур заробив близько 2 мільйонів доларів.
Спійманим виявився даний винахідливий шахрай шотландського походження тоді, коли намагався продати Статую Свободи в Нью-Йорку.
Аферисту загрожувало довічне ув’язнення, але скоротити цей термін до 5 років йому допоміг щасливий випадок. Під час судового розслідування з’ясувалося, що одного разу Фергюстон всі свої кошти віддав техаській вдові. Дім цієї жінки знищила пожежа.
Віктор Люстінг

До категорії «найбільші фінансові шахраї в історії» даний аферист потрапив не випадково.
Уперше до нечуваної в світі махінації його підштовхнула газетна стаття про брак фінансів у бюджеті Парижу для утримання Ейфелевої вежі.
Люстінг придумав план, метою якого стало здавання цього архітектурного символу столиці Франції на металобрухт. Дивно, але клієнт із вторчормету на таке придбання знайшовся. Ним став довірливий бізнесмен Андре Пуассон.
Точну суму, яку заплатив цей довірливий підприємець зловмиснику в результаті «партнерської» угоди з ним, історія замовчує, проте відомо, що це була ціла валіза банкнот.
А ставши жертвою підступного шахрая Люстінга, Пуассон не став звертатися до поліції через власну сором’язливість.
Утім, з наступним покупцем Ейфелевої вежі Віктору так не пощастило: зрештою «спритний» ділок таки опинився в ув’язненні.
Крістофер Рокаунт

На рахунку цього привабливого, харизматичного та товариського чоловіка, що видавав себе за члена родини Рокфеллерів і ліпшого друга Білла Клінтона, ряд масштабних фінансових афер.
У їх числі – продаж елітної нерухомості, власником якої, звісно, відповідний шахрай не був. У результаті такої угоди, провернутої у Франції, Рокаунт здобув 1,4 мільйона доларів.
Надалі, 1991 року, злочинець вдавався до пограбування престижного ювелірного салону в Женеві, де вкрав дорогоцінностей на сотні тисяч швейцарських франків.
Протягом своєї злочинної кар’єри Крістофер користувався підтримкою дружини, що була спільницею крадія в кримінальних справах – Марії Піа Рейес, а до шлюбу з ним працювала моделлю у виданні «Плейбой».
Відомий Рокаунт і тим, що він ошукав чимало самотніх заможних дам, спокушаючи й потім обкрадаючи їх. Але ще частіше жертвами зловмисника ставали акули бізнесу, які із задоволенням надавали фальшивому «Рокфелеру» кредити.
Завершення красивого життя Крістофера та його чарівної спільниці в 2001 році. У ході слідства, після якого парочку ув’язнили, підсудний зізнався, що загалом обікрав своїх жертв на 40 мільйонів доларів.
Джозеф Уейл

Перші махінації цей шахрай провертав ще в юнацькому віці. Пов’язані вони були з продажем окулярів в оправі, яку Джозеф видавав за золоту.
А в кримінальну історію світу Уейлу вдалося ввійти, завдяки підробці цілого банку. Злочинець, почувши новину по переїзд Національного Торгового банку, вдався до відкриття фіктивної банківської установи в орендованій будівлі.
Персоналом у цій імітованій фінансовій інституції стали бандити з Чікаго, які виявили чудові акторські здібності, зображаючи офісних працівників. Таким чином, приймаючи гроші «в касу» від довірливих громадян, Джозеф зі спільниками збагатився на мільйони.
Відомо також, що цей махінатор примудрився продати неіснуючі землі місцевому мільярдеру на суму в 500 тисяч доларів та заохотити відомого диктатора Беніто Муссоліні до покупки прав на розробку шахт у штаті Колорадо, яких насправді там і близько не було.
Цікаво, що життя Джозефа Уейла, який любив не лише красти гроші, але й безжально витрачати їх на різні круті забаганки, обірвалося аж на 101-му році.
Інші відомі фінансові шахраї
Є й чимало інших шахраїв, що лишили свій вагомий слід у світовій історії фінансових махінацій. Серед них варто назвати Сергія Мавроді, відомого як організатора фінансової піраміди «МММ», що побавила грошових заощаджень близько 15 мільйонів росіян. Підробкою банківських чеків та переводом їх у готівку на всій території США «прославився» Френк Абігнейл. Геніальною крадійкою дореволюційного часу вважають і Софію Іванівну Блювштейн, яка мала прізвисько “Соньки Золотої Ручки“.