Сьогодні поняття «інвестування» викликає різні асоціації. Одні криво посміхаються, а інші як очманілі «вкладають» свої єдині кошти в «той самий шанс», а потім рвуть на собі посивіле від переживань волосся. Але є ті, хто до цього питання підходять з «головою» і завжди залишаються з профітом, знаючи, чому інвестування — це важливо.
Основні причини для інвестування
Так, давайте почнемо з тлумачення однієї догми. Тільки зрозумівши її, все написане нижче буде мати для вас сенс та користь. Незалежно від того, чи ви інвестуєте гроші, час чи енергію, це в основному означає вкладення для отримання більше на виході. Зрозуміло чи ні? Іншими словами, докладаються певні зусилля для досягнення своєї мети.
Мета може бути короткостроковою та довгостроковою. Деякі люди хочуть збільшити заощадження за кілька місяців та обирають форму вкладення, пропонуючу вищу віддачу — акції (CS), золото, криптовалюти. Інші хочуть заощадити на пенсію, створити пасивний дохід, скажім, за допомогою пенсійного фонду ETF. Можливо, ви думаєте не лише про власне майбутнє, а й про майбутнє планети та зацікавлені у сталих інвестиціях.

Зрозумієте одне: інвестування не означає автоматично грати на фондовому ринку. Існують різні інвестиційні стратегії та форми. Давайте розглянемо їх ближче!
Як це працює
Щоб зрозуміти інвестиційний механізм, треба уявити собі грядку з овочами. Щоб виростити моркву, салат, редиску та інше, вам потрібен багатий на поживні речовини ґрунт, насіння, вода і сонце. Ґрунт — основа, частина вашої зарплати або фінансова подушка. Не має значення, скільки грошей у вас є у розпорядженні, багато чи мало. Важко залишитися без нічого, коли нічого нема: бо 100×0 залишається 0.
Посів — ваш стартовий капітал. Сієте маленьке насіння, рослини виростають та дають згодом зібрати смачні овочі. Звичайно, потрібно регулярно поливати свою грядку, іншими словами, продовжувати платити грошима, для росту моркви та тому подібного. А сонце — складні відсотки, за допомогою яких забезпечується ще більший ріст, нічого не роблячи.
Пояснення на «пальцях», але дуже спрощене, та воно не застосовується однаково до всіх інвестицій. Є значення, чи хочете інвестувати в CS, нерухомість, криптовалюту. Але вам не потрібно боротися зі складними визначеннями. Можна зробити таке легко. Ну погодьтеся з нами, чи не так?
Початок інвестування
Тепер постає питання: з чого почати? Для цього не потрібно щільно заплющувати очі та кидатися в прірву. Потрібно лише зробити кілька кроків з клепкою в голові:

- Визначте мету.
- Визначте суму.
- Знайдіть правильну форму вкладень.
- Покладіть гроші на депозит.
- Слідкуйте за своїми інвестиціями.
Скільки інвестувати
Зупиняє багатьох людей від цього кроку переконання: їм потрібно багато грошей, ну прямо мішками. Але це лише часткова правда. Звичайно, можна досягти більшої прибутковості з великими сумами, і вам потрібно багато капіталу для дуже дорогих інвестицій, на кшталт нерухомість. Але існують ощадні плани та ETF, куди можна інвестувати всього 25 доларів на місяць. Якщо хочете інвестувати в криптовалюту — та заради Бога! Для початку достатньо навіть 1 бакса.
Отже, питання не в тому, скільки треба інвестувати щомісяця, а в тому, скільки можете. Чуєте різницю? Ось чому так важливо спочатку проаналізувати свої фінанси. Коли знаєте свої щомісячні доходи та витрати, можете скласти бюджет. Хороша новина полягає в тому, що огляд ваших фінансів може відкрити вам очі на потенційні заощадження — можливо, у вас навіть є більше грошей, ніж гадали. Більше того, значна частина інвестицій настільки ж гнучкі, на кшталт вашого способу життя і вміння в ньому крутитися, як вжалений вуж на розпеченій сковорідці. Можете пристосувати щомісячну суму до своєї поточної ситуації та іноді інвестувати більше, а іноді менше.
Які ризики пов’язані з інвестуванням
Будь-то падіння цін, крах фондового ринку, неплатоспроможність, в минулому завжди траплялися події, коли люди втрачали гроші. Це також одна з причин, чому в Україні до інвестицій ставляться з обережністю, навіть з острахом. Як часто буває (ой, нам це відомо) — диявол ховається в деталях. Ось дивіться: акція швидко втрачає вартість, бо компанія втратила довіру через шахрайство, та стає неплатоспроможною. А у вас їх купа, і що робити? Тоді може мати сенс продати акції як найшвидше, навіть не дивлячись на збитки. Селяві! Ці та подібні скандали частіше є винятком. Навіть великі крахи на фондовому ринку, на кшталт фінансова криза 2008/2009 років, є винятками, якщо озирнутися на останні 100 років.

Коливання цін (волатильність) — є правилом. Коли CS падає, не обов’язково братися до негайної торгівлі. Через деякий час ціни здатні знову зрости. Лише тоді, коли падіння становить 20% +, триває щонайменше два місяці, а загальний настрій на фінансовому ринку песимістичний, експерти говорять про ведмежий ринок. Ведмежі ринки трапляються час від часу, коли економіка перебуває в стані стагфляції (сьогодення).
На зміну ведмежим ринкам завжди приходять бичачі ринки. Тому можете мінімізувати ризики інвестування. Як? Мовчки, зберігаючи спокій, та розплющивши очі уважно спостерігаючи за ринком та розглядаючи на багато ширший контекст. Можете подивитися на результати окремих CS за різні періоди часу: за останні три місяці або за останні п’ять років. Закарбуйте собі на носі: поки тримаєте акції, що той Голум своє «золотко», та не продаєте їх, у вас не буде ні реалізованих прибутків, ні реалізованих збитків. Та у вас зовсім нічого не буде, хай йому грець! Дійшло?
Диверсифікуйте портфель
Один з найкращих та найрозумніших способів мінімізувати ризики — мати диверсифікований портфель. Не знайоме поняття? Експерти називають це «розподіленням ризику». Про яйця чули? Ну, ті що всі в одному кошику, чи ні? Як не чули? Що ж, тоді візьмемо другий приклад — овочева грядка: якщо вирощувати лише салат, а потім його з’їдають равлики або сусід, ви залишитеся без врожаю. Але… Якщо ви дуже розумний, та вирощуєте огірки, помідори та кабачки, втрата салату не буде такою значною, хоча й образливою.

Як і у випадку з овочами, існує багато видів інвестицій, які можна використовувати для формування власного портфеля.
У що інвестувати початківцю
Для початку, треба сказати наступне: уникайте складних фінансових продуктів, в яких ви (поки що) ні бельмеса не розумієте, або які вважаєте дуже ризикованими. Для початку краще перестрахуватися і інвестувати лише невеликі суми, якщо це можливо. Пізніше завжди зможете розширити свій портфель. Найголовніше — це те, що ви самі приймаєте рішення і берете на себе відповідальність. Адже саме це означає мати контроль над своїми фінансами.
- Акції
Акції (Common Shares)- це цінні папери, частки в компаніях, які можете купити на фондовій біржі. Компанії стають публічними, щоб збільшити свій доступний капітал, вивернувши кишені інвесторам. Отже, коли вони купуються, даються гроші компанії, дістаючи колючку з її… Ну не будемо про це. Той, хто їх придбав, стаєте пихатим співвласником та отримує дивіденди, тобто частку прибутку. Розміщення активів в CS пов’язане з певним ризиком для початківців, які повинні бути добре поінформовані про компанію заздалегідь і розсудливо відреагувати, якщо ціна на них впаде. Майте на увазі, що ніхто не може передбачити довгострокове майбутнє розвитку ринків. Той, хто думає, що може це зробити, граючись мов в азартні ігри, може втратити купу грошей. Не вірте тому, хто скаже що знає це.

- Інвестиційні фонди (ІФ)
У ІФ інвестуються не в одну компанію, а в 50 або 1000 одразу. Він відстежує середню динаміку цін на CS (індекс) усіх компаній, що входять до його складу. DAX — це індекс, який відображає результати діяльності 40 найбільших німецьких компаній. Тому фонди асоціюються з меншим ризиком, адже якщо ціна компанії різко падає, все ще існує достатньо інших компаній, щоб компенсувати збитки. Однак ІФ активно управляються, а це означає, що їх менеджери здатні впливати на склад, щоб досягти вищої прибутковості (і самі заробляти більше грошей). А оскільки ніхто не взмозі передбачити ціни, це може обернутися проти них.
- Біржові фонди (БФ)
Біржові фонди (ETF) — це пасивні фонди акцій. Вони відстежують індекс цінних паперів всіх компаній, до яких входять. Однак, на відміну від ІФ, ETF не мають активного управління. Це означає, що немає особи, яка б змінювала склад відповідних акцій для досягнення більшої прибутковості. Це робить такий тип інвестицій не лише безпечнішим, але й дешевшим. Існують також ощадні плани ETF, які дозволяють автоматизувати щомісячні платежі, не турбуючись про них. Ось чому багато початківців вирішують інвестувати в ETF. На відміну від ІФ або CS, короткострокові прибутки та збитки можуть бути меншими.

- Криптовалюти
Інвестування в криптовалюту пов’язане з певними ризиками для початківців. Такі криптовалюти, як Bitcoin, все ще відносно нові, ринок не регулюється, а коливання цін бути величезним. На відміну від ETF або ІФ, криптовалюта часто вимагає швидких дій. Тому вам доведеться майже щодня стежити за динамікою цін і вирішувати, чи хочете притримати або продати свої монети. Вирішальним фактором є те, скільки часу приділяється щодня активному управлінню своїм криптогаманцем. Розумні інструменти та інтуїтивно зрозумілі функції роблять вкладення в криптовалюту відносно простим для початківців. Не слід забувати про пасивний дохід, де можна отримувати профі.
- Державні облігації
Державні облігації працюють подібно до CS, за винятком того, що їх випускають уряди. Країни роблять це для того, щоб компенсувати дірки в державному бюджеті. Вони прив’язані до конкретних термінів погашення, зазвичай від 10 до 30 років. Наскільки вони ризиковані, залежить від держави, що їх випускає. Скажімо, якщо країна переживає гіперінфляцію, кредитори скоріше за все більше не побачити свої вкладені гроші.

- Дорогоцінні метали
Дорогоцінні метали — золото, платина або срібло, вважаються антикризовими інвестиціями, оскільки вони не схильні до інфляції. Крім того, дорогоцінні метали не підлягають оподаткуванню по статті «Інвестиції» в деяких країнах після одного року зберігання. Вартість золота коливається більше, ніж вартість CS, тому що ціну визначає попит. Крім того, немає жодних відсотків чи дивідендів, а оскільки ринок не регулюється, існує багато сумнівних трейдерів. Тому інвестиції в дорогоцінні метали є досить ризикованими для початківців, особливо якщо вони не проведуть попереднє дослідження.
- Матеріальні активи
Віскі, карти з покемонами або тренажери: деякі люди інвестують свої гроші в цінності, щоб згодом продати їх з вигодою для себе. Зрештою, твори мистецтва або 20-річне шампанське з часом будуть зростати в ціні. Перевага матеріальних активів у тому, що на них не впливає інфляція. Більше того, купівля дизайнерської сумочки коштує зовсім не так дорого, у порівнянні з купівлею нерухомості, тому ця інвестиція може бути привабливою для дрібних інвесторів. Але смаки змінюються, та речі, які зараз вважаються модними, згодом втрачають свою актуальність, а отже, і вартість.

- Нерухомість
Ринок нерухомості в у Києві, Дніпрі та інших містах перебуває в скрутному становищі. Якщо здаєте власне житло в оренду, можете використати ці кошти для погашення кредиту і продати квартиру або будинок пізніше за ще вищою ціною. Для початківців цей вид інвестицій є досить ризикованим, оскільки передбачає дуже високі витрати, багато зусиль та іноді неприємні сюрпризи. Будівельні дефекти, несприятливе розташування та багато іншого, знижує вартість нерухомості.
Що є найкращою інвестицією сьогодні
На це питання немає універсальної відповіді. Це начебто ворожити у бабці в селі. Найкраща інвестиція на цей час залежить від того, чи переслідуються короткострокові або довгострокові цілі. У короткостроковій перспективі правильним варіантом може бути строковий депозит або грошовий рахунок до запитання, оскільки ці інвестиції зараз знову пропонують привабливі відсоткові ставки. ETF можуть бути волатильними в короткостроковій перспективі, але в довгостроковій перспективі вони надійне вкладення коштів.

Можна подивитися на середню прибутковість за останні 50 років, щоб з’ясувати цікаві інвестиційні варіанти для вас. Але те, як інвестиції працювали в минулому, не має ніякого або, принаймні, дуже важливого значення для їхньої майбутньої ефективності. Адже хто знає майбутнє? Важливо бути в курсі поточних фінансових тенденцій і проводити ретельні дослідження, щоб інвестувати свої гроші в найкращий спосіб. То що було — загуло, особливо на фоні фінансової кризи та війни.
Висновок
Вкладати гроші з розумом — головна запорука успіху. Так, хто не ризикує, той не балує себе вином з бульбашками, але чи готові ви розпрощатися зі своїми «кревними» заощадженнями в гонитві за визначною наживою? Вкрай сумнівно. Тому до будь-якої інвестиції слід підходити з розумом: провести ретельний аналіз, вивчивши все від «А» до «Я», навіть покопавшись у відгуках у соціальних мережах. І ще одне: технічно (ТО) і фундаментальний (АТ) аналізи, звісно, важливі фінансові інструменти, але, як свідчить бурхливо мінлива світова економіка — вони до лампочки в довгостроковій перспективі. Тож, якщо ви зважитеся поповнити ряди інвесторів — будьте у всеозброєнні.