Можна знайти вагон і маленький візок вагомих причин, які будуть незаперечні, чому інвестиції в стартапи варто робити не задумуючись..Але… На цьому шляху з обох боків є багато хрестів на могилах нездійснених надій. Чому? Тому що існують різні «підводні каміння» в засобах зробити це, здебільшого своїх випадків — ризикованих.
Як інвестувати в стартапи
Cтартап — це комерційний проект, в який часто інвестують через венчурні фонди (Venture Capital, VC) — приватні або публічні. Якщо він котируються на фондовій біржі, його акції можна купити безпосередньо через онлайн-брокерів. Крім того, можливо вкладати кошти, як крауд-інвестор.

Як вже стало зрозуміло, вкласти свої кровно зароблені непосильною працею гроші в них можна різними способами. Однак, не всі вони з тієї чи іншої причини вам підійдуть, маючи певні переваги та недоліки. Далі ми докладемо максимум зусиль для пояснення механізму таких інвестицій, від А до Я, а вам потрібно все вивчити наче «Отче наш…».
Інвестиції в стартапи: переваги та недоліки
Чому варто інвестувати
Можливо, головна і найбільш «смачна» причина — можливість отримати дуже, дуже високий прибуток. Про що йдеться? Наприклад, Paypal був куплений за 1,5 мільярда доларів, а WhatsApp — за 19 мільярдів доларів. Ті щасливчики, хто володів навіть трохи менше ніж 0,5 відсотка акцій компанії, стали багатіями. Калькулятор потрібен порахувати їхній дохід, чи самі?
Оскільки багато стартапів можуть зробити свої галузі, а заразом і наше нещасне суспільство більш процвітаючими, інвестиції в перспективні проекти також підтримають ці потуги.
Недоліки інвестування

Зазвичай, де солоденький мед — там гудуть бджілки з жалками в дупці. Дев’яносто відсотків стартап-проектів лопаються наче мильні бульбашки, зазнаючи невдачі. Таким чином, шанс отримати прибуток від одного стартапу, має 10 примарних відсотків, маячущих десь на горизонті.
Звичайно, можна сказати: існує можливість інвестування у VC. Вперед! Але поспішаємо вас засмутити: найкращі та найперспективніші VC є приватними, та вимагають мінімальної інвестиційної суми понад 100 тисяч доларів. То який правильний вибір зробити, та отримати вигоду?
Чотири способи інвестування в стартапи
Мабуть, найдавніший, найпоширеніший спосіб інвестування — венчурний. Однак людям, котрі ніколи раніше цим не займалися, то все одно ніби запустити колайдер: дуже цікаво, хочеться, але ну нічогісінько незрозуміло. Тому варто пояснювати все по черзі.
Звичайні фонди складаються із кількох видів акцій. Таким чином, інвестуючи у фонд — інвестуєте в кілька компаній одночасно. Ідея цього полягає в диверсифікації ризиків: ризик втрати ваших грошей розподіляється між кількома акціями, та таким чином зменшується. Фонди зазвичай розглядаються у ролі довгострокових інвестиційних можливостей. Тому тут зовсім інші правила гри. Їх ми зараз пояснимо.

Чому приватні VC більше підходять для заможних людей? Коли інвестують через них, можна розраховувати на дуже досвідченого менеджера, який зробить усе можливе для прибуткову. До речі, ці фонди не просто дають стартапам гроші, а ще й допомагають їм. Наприклад, пропонують логістичну підтримку, розробляють стратегії, оптимізують робочі процеси та надають доступ до великої мережі експертів.
Такий фонд не тільки відфільтровує найкращі, а й активно допомагає цим стартапам стати успішними, щоб інвестиції в них окупилися, однак не безплатно. Вони ж на альтруїстів не дуже схожі. Усі ці зусилля оплачуються шляхом відрахування певного відсотка від вашої інвестиції (може бути від 10 до 20 відсотків). Існує також мінімальний обсяг інвестицій — певна сума грошей, котру треба вкласти до потрапляння в цей фонд. Причому вона є досить не маленькою. Зазвичай, для того, щоб потрапити до кожного фонду, потрібно щонайменше 100 тис.$. Деякі фонди вимагають навіть півмільйона.
Проте, слава Богу, існують біржові венчурні фонди (Exchange-Traded Fund — ETF). Інвестувати в них може будь-хто охочий, проте їх дуже мало. Утім, для ETF існують комісії та мінімальна інвестиція, хоча вона значно нижча (зазвичай близько 250$).
Список венчурних фондів для бізнес-проектів України містить один SMG Capital, заснований у 2024 році трьома американськими. Для того, щоб стати щасливим співзасновником, потрібно 25 000$. У світі існує близько 10 000 таких фінансових організацій.
Перш ніж прийняти стартап у свій фонд, оцінюється, наскільки він вигідний у плані прибутку, а вже потім його позитивний вплив на суспільство. За умови, коли він пропонує більшу додану вартість для суспільства й одночасно є прибутковим, то можуть профінансувати його. Пошук стартапів що «виживуть» — в краї важка справа.
Кроки інвестування
1. Венчурні інвестиції
Щоб стати частиною венчурного фонду, треба з’ясувати, приватний він чи публічний. Почати слід із приватних фондів, тому що VC майже завжди є приватними. Часто зв’язок із VC проводиться через контактну особу. Якщо немає контактної особи, вам доведеться зв’язатися через домашню сторінку фонду. Там часто можна знайти адресу електронної пошти. Можна переглянути портфоліо VC на його домашній сторінці. Воно стосується всіх стартап-проектів, куди інвестують чи вже інвестували. Виходячи із цього, важливо оцінити його перспективність.
З ETF все набагато простіше. Він працює точно так само, немов інвестування в акції: потрібен лише онлайн-брокер.
2. Через краудінвестінг — багато дрібних інвесторів
Краудінвестінг — майже краудфандинг. Різниця полягає в тому, що відбувається інвестиція, а не пожертвування. Багато приватних інвесторів об’єднуються, щоб інвестувати в стартап. Роблять так через онлайн-платформи, такі як Seedmatch, Companisto, Innovestation. Кожна платформа регулює мінімальну суму інвестицій для участі індивідуально. Краудфандингові платформи заробляють гроші, вимагаючи відсоток від загальної суми інвестицій.

Оскільки інвестується тільки в один стартап, в проєктах не диверсифікуються ризики, подібно до випадку з венчурними фондами. Саме тому він є більш ризикованим. Особливо, якщо врахувати усі 90% стартап-поектів, зазнавших невдачі. Та він не дає повністю прозорого розуміння внутрішніх процесів компанії. Більшість проектів фінансуються за допомогою субординованих позик, по суті, свого роду процес кредитування. В кінцевому підсумку повертається назад інвестоване — з відсотками.
Тобто, працюєте немов банк, який видає кредит, за який треба платити відсотки. Однак ці відсотки також значно вищі, ніж у інших інвестицій. Наскільки високі, залежить від кожного окремого проекту. Тому, як інвестор, повинні вміти оцінити, чи вартий потенційний прибуток ризику.
А якщо стартап збанкрутує, він зобов’язаний повернути гроші, якими він володіє, усім інвесторам. Однак ви отримаєте свої останніми, коли брали субординований кредит (звідси та термін «субординація»). Кредитори — банки, отримують свої гроші першими.
І якщо в результаті нічого не залишиться, вам теж нічого не дістанеться. Однак є краудфандингові проекти, що не фінансуються за рахунок субординованих кредитів. Наприклад, можете отримати сертифікати участі в прибутку (СУП). Згідно Вікіпедії, СУП — цінні папери, представляючи собою сек’юритизовану форму прав на участь у прибутку. Таким чином, є чимось середнім між акціями та облігаціями. За допомогою сертифікатів участі в прибутку, відкривається можливість брати участь у компаніях, не володіючи акціями.
3. Бізнес-ангел, венчурний інвестор
Мало хто може дозволити собі такий тип інвестицій. Якщо маєте багато грошей та дуже кортить інвестувати, спробуйте стати бізнес-ангелом або венчурним інвестором. Ті, та інші — це люди, (хоча по статках таки більш схожі на небожителів). Дають стартапам великі гроші (зазвичай від 200 тисяч $). Все на свій страх та ризик. Якщо гроші зникнуть і стартап виявиться неплатоспроможним — нічого не вимагають назад. Утім, коли він успішний та набуває публічності — отримують чимало профіту.
Різниця між ними полягає досить суттєва: бізнес-ангели особливо добре розбираються в галузі, в якій працює стартап, допомагають з нетворкінгом. Вони також зацікавлені в успіху своїх молодих компаніях не тільки через фінансові причини, а й через особисті.
4. Купуйте акції стартапу

Можете купити акції стартап-проектів через звичайного онлайн-брокера. Робити так можна тільки із такими, котрі котируються на біржі, а також уже встигли себе зарекомендувати. Тому, не можна розраховувати на таку ж високу прибутковість. Однак, не виключений факт подвоєння вартість стартапу у кілька разів після IPO (первинне розміщення, пропозиція). На початку свого існування, акція Tesla коштувала трохи понад 17$. У 2021 році одна акція коштувала понад 350 $, а сьогодні — 403,84 $.
Аналіз стартапів
Інвестування в нові проекти завжди пов’язане з певним ризиком, та якщо зробите правильний вибір, то зможете отримати профіт. Існує кілька ключових моментів. Їх слід враховувати при аналізі, щоб мінімізувати шанси на невдачу і максимізувати шанси на успіх. Ось кілька порад:

1. Оцініть ринок
- Розмір ринку. Оцініть розмір ринку для продукту стартапу.
- Тенденції та попит. Важливо, чи є попит на нього в даний час, чи буде він зростати в майбутньому.
- Географічне розташування ринку. З’ясуйте, чи обмежується ринок одним регіоном, країною, чи має намір розширюватися на міжнародному рівні.
2. Команда
- Досвід засновника. Дізнайтеся, чи мають засновники досвід роботи у секторі.
- Склад команди. Чи володіють члени команди широким спектром навичок, включаючи маркетинг, продажі, фінанси та технології.
- Репутація. Вивчіть репутацію засновника та ключових членів команди.
3. Технології та продукти
- Інноваційність. Наскільки інноваційний продукт, має він чи ні конкурентну перевагу на ринку, порівняно з існуючими рішеннями.
- Стадія розробки продукту. Важливо знати, на якій стадії знаходиться продукт: на стадії MVP (мінімально життєздатного продукту), чи вже працює в реальному світі.
- Потенціал технології. Оцініть ймовірність того, що технологія буде розвиватися і вдосконалюватися в майбутньому.
4. Конкуренція
- Основні конкуренти. Чи може проект запропонувати щось унікальне для конкуренції з великими компаніями.
- Бар’єри для входу на ринок. Наскільки складно буде іншим компаніям вийти на ринок та конкурувати зі стартапом.
- Ринкова перевага. Можливість існування унікальної конкурентної переваги, котру важко скопіювати.
5. Фінансові результати та бізнес-модель
- Масштабованість бізнес-моделі. Оцініть масштабованість бізнесу. Фінансові прогнози. Реалістичність фінансових планів та прогнозів доходів на найближчі роки.
- Ризик та винагорода. Високоризиковані проекти можуть обіцяти купу грошей, також здатні принести значні збитки.
6. Юридичні міркування

- Права власності та патенти. Переконайтеся правами стартапу на продукт.
- Регуляторні питання. Оцініть можливість зіткнення з регуляторними та юридичними перешкодами, здатними завадити його розвитку.
7. Підтримка та інфраструктура
- Партнерства. Наявність стратегічного партнерства, здатного допомогти йому розвиватися.
- Підтримка від інвесторів та менторів. Наявність підтримки від досвідчених інвесторів/менторів у разі потреби допомогти в розв’язанні проблем та розширенні можливостей? Пам’ятайте: розкручений проект — не гарантія успіху.
Висновок
Для більшості людей, мріючих інвестувати в стартапи, найбільш відповідними варіантами є краудінвестиції, ETF та купівля акцій. Для дуже заможних людей, маючих досвід і контакти в певній галузі, добре підходять приватні VC. Такі люди можуть інвестувати в проекти безпосередньо як бізнес-ангели або венчурні капіталісти. Найризикованіший варіант — інвестувати лише в один стартап, оскільки немає диверсифікації ризиків, і лише близько 10% усіх стартапів є успішними.