Загальновідомо, що Воррену Баффету, як правило, щастить з інвестиціями. Але що ми з вами про нього знаємо? Може, він народився зі «срібною ложкою в роті»? Та як гуру фондового ринку обирає ці перспективні акції, завдяки яким став сьомим в десятці найбагатших людей у світі, маючи 115,6 млрд $?
Біографія Воррена Баффета
Воррен Баффет народився 30 серпня 1930 р. та провів своє дитинство в Омасі, штат Небраска, де він досі живе. Його батько був біржовим брокером та сильно постраждав від Великої депресії, що почалася 1929 року. Пізніше він був конгресменом-республіканцем, і таким чином став причиною того, що Воррену довелося на деякий час покинути свою улюблену Омаху. У нього залишилися дві сестри, які провели з ним не зовсім легке дитинство через, скажімо так, доволі черству матір. Розповідають різні історії з його дитинства, частина яких більше схожа на байки. Але багато хто стверджує, що він, напевно, з пелюшок був людиною цифр і комерції. Хлопчик купував шість упаковок коли, а потім продавав їх поштучно, щоб отримати прибуток. Потім він розносив газети, що також пояснює його пристрасть до видавничої справи. Унікум склав свою першу податкову декларацію у віці 14 років, заявивши про що б ви думали? Про витрати на ремонт годинника та старенького велосипеда.

Потім були бурхливі роки бізнес-навчання в Колумбійському університеті в Нью-Йорку. Він навчався не в кого-небудь, а в самого Бенджаміна Грема — «хрещеного батька ціннісного інвестування» та співавтора класичних інвестиційних книг «Аналіз цінних паперів» та «Розумний інвестор». Пізніше він також працював на Грема, хоча той спочатку дав йому копняка. Тип інвестування, якому Грем надавав перевагу, як і копняк, також визначив його шлях протягом багатьох років та був однією з причин, чому він зрештою пов’язав себе з текстильною компанією Berkshire Hathaway з Нової Англії.
Продовжив кар’єру Баффет в інвестиційній компанії, названій його ім’ям, а потім, після її розпаду, в Berkshire як його головному інвестиційному інструменті. Це свідчить про те, що він не є Господом Богом фінансового світу, та й справи у нього — теж не завжди «поле з кульбабами». Серед іншого, він виконував обов’язки тимчасового генерального директора у фінансовій установі Salomon Brothers, щоб врятувати її від банкрутства. Зрештою, це було чимось на кшталт передчуття «падіння Lehman Brothers», що мало статися через кілька років. Ну, як завжди, решта — історія.
Навіть у похилому віці Баффет все ще прагне завершити справу свого життя в Berkshire та передати знання іншим інвесторам. Навіть не дивлячись на сьогоднішню фінансову кризу, акції класу А компанії Berkshire, що коштують понад 681 460$ за акцію, на сьогоднішній день є найдорожчими у світі.
Інвестиційна стратегія Berkshire Hathaway
Він надає перевагу недооціненим акціям і терпінню. Голова та генеральний директор інвестиційної компанії Berkshire Hathaway, що базується в Омасі, не дарма вважається одним з найуспішніших інвесторів усіх часів. Секрет його успіху ґрунтується на стратегії вартості: зосередитися на досить «нудних» інвестиціях та бути терплячим. Фінансові поради від Воррена Баффета на перший погляд здаються надзвичайно простими — «Основи не зміняться. Ви не відкриєте для себе нічого нового в інвестуванні протягом наступних 50 чи 100 років». Стратегія Баффета базується на виборі компаній, які стабільно заробляють гроші та яким не загрожують економічні кризи. Тому інвестор віддає перевагу купівлі недооцінених акцій сильних компаній та утриманню їх у довгостроковій перспективі.

Основна ідея: дешевші акції зазвичай дають більший прибуток, ніж дорожчі. Легенда не збентежена щоденними коливаннями фондових ринків. «Акції — це просто. Просто купуєте акції великої компанії з командою менеджерів найвищого рівня доброчесності та здібностей за ціною, нижчою за їхню внутрішню вартість. І тоді ви тримаєте ці акції назавжди», — пояснив одного разу Баффет.
Зірковий інвестор знову та знову доводить, що у нього дуже хороший інстинкт щодо перспективних інвестицій. Саме тому він час від часу відхиляється від своєї інвестиційної стратегії та в останні роки також зосередився на кількох акціях, що зростають. За цей час, наприклад, він придбав акції Apple, Snowflake та Amazon: «Я спостерігав за Amazon з самого початку», — пояснив Баффет.
Секрети успіху Воррена Баффета
Однак акції технологічних компаній, стартапів або інші акції, що зростають, зазвичай не входять до списку покупок гуру фондового ринку. Баффет часто підкреслює, що технологічні компанії, орієнтовані на зростання, не є частиною його основної компетенції (кола компетенції), і що злети та падіння в цьому секторі дуже швидкі та непередбачувані з сьогоднішньої точки зору. Але які компанії можна вважати потенційними інвестиціями для Уоррена Баффета?

Приймаючи таке рішення, Баффет враховує кілька основних міркувань і надає значення виконанню широкого спектру критеріїв. «Метод Баффета» на перший погляд здається досить простим, оскільки він включає такі питання, як ступінь, в якій менеджмент керується інтересами акціонерів, повідомляє Investor’s Business Daily. Однак він ускладнюється, коли справа доходить до виконання, оскільки відповіді на такі питання вимагають широкого спектру ключових показників та навичок. Якби все було так просто, успішних інвесторів, ймовірно, не було б куди складати.
Залишатися у своєму «колі компетенції»
Одне з основних міркувань Баффета — це бізнес-модель. Мільярдер інвестує без винятку в компанії, бізнес яких він знає, розуміє і може проаналізувати, тобто в сектори економіки, які належать до його «кола компетенції». Це, зокрема, фінансовий сектор: Баффет віддає перевагу банкам та страховим компанія
Перш ніж заглибитися в ринок, економіку чи загальні настрої, генеральний директор Berkshire спочатку аналізує бізнес-модель. Для цього він дивиться на розвиток бізнесу за останні десять років, а потім робить прогноз на майбутній розвиток компанії, згідно з девізом «мислити довгостроково». Хоча сильна ринкова позиція також важлива, бізнес-модель займає центральне місце.
Важливість керівництва компанії та ключових фігур
Баффет також оцінює якість менеджменту: чи приймає він раціональні інвестиційні рішення, чи зосереджується керівництво виключно на обороті, розмірі та обсягах, чи надає значення прибутковості в довгостроковій перспективі.

Ключові фінансові показники також відіграють вирішальну роль в інвестиційній стратегії мільярдера. «Знаходьте компанії, які витримали випробування часом» — це девіз Баффета. Він надає особливого значення рентабельності власного капіталу. Його цікавить, чи демонструє компанія стабільно високі показники порівняно з іншими компаніями в тій самій галузі протягом останніх п’яти-десяти років. Рівень заборгованості — ще одна важлива характеристика, яку Баффет ретельно вивчає заздалегідь. Відомий інвестор також встановив свій власний ключовий показник: дохід власника. Він дивиться на те, чи отримують власники назад вкладений капітал.
Баффет також вважає, що унікальна торгова пропозиція, або «рів», як він її називає, та добре відомий, усталений бренд є дуже важливими. Чим глибше «рів», тим важче конкурентам завоювати частку ринку. Баффет також схильний придивлятися до компаній, які працюють у бізнесі щонайменше десять років. Хорошим прикладом актуальності бренду є Coca-Cola. Легенда фондового ринку інвестував у бренд напою на ранній стадії, і він широко представлений у його портфелі. «Я на чверть складаюся з кока-коли», — якось пожартував Баффет, який особливо полюбляє вишневу колу.
Тим часом, він також зараховує Apple до компаній з великим «ровом»: корпорація має величезну популярність серед мільйонів своїх постійних клієнтів, які готові щороку витрачати великі гроші на iPhone, iPad, MacBook і подібні товари. Шанувальники Apple залишаються лояльними до компанії навіть у часи рецесії, що робить бізнес-модель технологічної компанії дуже стійкою. Баффет настільки вірить в Apple, що каліфорнійський виробник iPhone зараз є найбільшим холдингом у портфелі Berkshire Hathaway.
Особлива майстерність легенди фондового ринку
Напевно, найважливіше питання, яке Баффет ставить собі щодо потенційної інвестиції, — чи хороша вона за вартістю? Щоб вирішити, чи є акції недооціненими, Баффет повинен визначити внутрішню вартість компанії. Це, мабуть, одна з найскладніших частин стратегії. Баффет дивиться на різні фундаментальні показники компанії, такі як продажі, прибутки та активи. Після визначення внутрішньої вартості він порівнює її з поточною ринковою капіталізацією компанії: якщо розрахована Баффетом вартість принаймні на 25 відсотків перевищує поточну, інвестор вважає компанію перспективним об’єктом для інвестування, згідно з Investopedia.

Найкращі книги про Воррена Баффета
Існує багато книг про інвестиційний стиль Баффета, історію його життя тощо. Але є кілька, які вважаються обов’язковими для прочитання для всіх, хто хоче дізнатися більше про те, як Баффет став провідним інвестором усіх часів і народів.
- «Баффет: історія американського капіталіста» Роджера Ловенштейна. Це, мабуть, найкраща біографія Баффета з коли-небудь написаних, вперше опублікована в 1995 році.
- «Шлях Уоррена Баффета» Роберта Г. Хагстрома. Це найкраща книга, що описує інвестиційні стратегії Баффета. Хагстром розповідає про те, як Баффет займається оцінкою бізнесу, інвестиціями з фіксованим доходом, акціями тощо. Хоча сам Баффет часто називає книги Бенджаміна Грема найкращими книгами про інвестування, немає кращої книги, щоб дізнатися, як Баффет застосовує свою інвестиційну філософію, ніж ця.

- «Генеральний директор Уоррен Баффет» Роберта П. Майлза. Ця книга не про життя Баффета або його інвестиційний стиль. Натомість, «Генеральний директор Уоррен Баффет» глибоко занурюється в менеджмент, що стоїть за величезним успіхом Berkshire Hathaway.
- «Снігова куля: Воррен Баффет і бізнес усього життя» Еліс Шредер. Серед біографій книга Шредер йде по гарячих слідах за першою книгою в цьому списку. Але ці дві книги настільки різні, що варто прочитати обидві.
- «Чечітка на роботі: Уоррен Баффет практично про все, 1966-2013», Керол Дж. Ця книга насправді є збіркою статей про Баффета з журналу Fortune, які були опубліковані ще в 1966 році, всього через кілька років після того, як Баффет очолив текстильну компанію Berkshire Hathaway, що перебувала у скрутному становищі.
Висновок
Однак це лише деякі з критеріїв та міркувань, якими легенда фондового ринку керується при виборі акцій. Інвестиційний підхід Баффета йде набагато далі. Те, як Баффет насправді визначає внутрішню вартість компанії, залишається його секретом, навичкою, яка зробила його, ймовірно, найуспішнішим інвестором усіх часів і народів, та яку не кожен, маючи трохи базових знань і навичок, може наслідувати.