Африка – це без перебільшення особливий континент. Для людини з Європи може здатися, що всі африканські країни приблизно однакові, але це далеко не так. Щоб зрозуміти це, достатньо хоча б раз там побувати. Кожна з країн по-своєму унікальна. Кожна має свою історію та культуру. Простежується це і в грошових системах.
Чорний континент у цьому плані досить цікавий для вивчення, бо там можна не лише дізнатися про історію місцевої валюти як загалом, так і конкретно по країнах, а й наживо побачити, як все розвивалося та еволюціонувало, бо досі є місця, де збереглася та сама архаїчність.
У XXI столітті ні для кого не секрет, що саме Африка є колискою людства. Саме там зародилася людина, як вид. Саме звідти ми вийшли та потім заселили увесь світ. Люди пройшли довгий шлях розвитку. Історія африканських валют теж досить непроста та багатоманітна – від примітивного товарного обміну до сучасних фінансових механізмів. Деякі зміни відбувалися самі по собі у процесі розвитку цивілізації, деякі були просто стихійними випадковостями, а щось стало результатом впливу білої людини під час колоніального впливу, про який не можна забувати. Саме про це все ми й пропонуємо поговорити, тому тема цієї статті – африканська валюта.

Стародавні валюти Африки
Сьогодні, коли мова заходить про гроші, у більшості з нас в голові одразу виникають зображення з металевими монетами та банкнотами. Хтось навіть може подумати про електронні варіанти ресурсів, наприклад, про криптовалюту. Дехто так звик до банківських пластикових карток, що вже навіть встиг забути, як виглядають сучасні гроші. Звичайно, до цього людство йшло дуже довго. До грошей не одну тисячу років людям вистачало простого обміну. Мова йде про так званий бартер. Він дозволяв нашим предкам обмінюватися найрізноманітнішими речами. Слід сказати, що в деяких регіонах він і зараз є досить популярним явищем. Звичайно, такий варіант не є ідеальним та має безліч недоліків, але при цьому він має і свої переваги, тому досі існує.

Трохи пізніше стали з’являтися так звані «товарні гроші». Якщо говорити конкретно про Африку, то там у ролі грошей спочатку слугували мушлі морських жителів, сіль, місцеві плоди, худоба та інше. Трохи пізніше – мідні бруски, намисто, тканини, слонова кістка. Особливої уваги заслуговують раковини молюсків каурі. На території Західної Африки вони активно використовувалися як «товарні гроші» аж до XIX століття.
А коли з’явились гроші в Африці, якщо говорити конкретно про звичний для нас формат − монети? Відомо, що перші металеві гроші з’явилися там у середньовіччі. Наприклад, у Малійській імперії використовували золоті злитки та пил, які зважували за допомогою спеціальних ваг. Також щось по типу металевих грошей було і у Зімбабве та інших державах південно-східної Африки.
Колоніальна африканська валюта
Європейська експансія значно вплинула на життя людей на Чорному континенті загалом, та зокрема на фінансову систему. Яким чином? Перш за все, колонізатори вводили свої грошові одиниці: франк, фунт стерлінгів, ескудо, рупія. Звичайно, це гальмувало розвиток чи навіть повністю витісняло національні валюти Африки. Окремо слід сказати про Західноафриканський та Центральноафриканський франки. Створені і запроваджені вони були Францією – однією з колоніальних країн. Чим же особливі ці види валюти, спитаєте ви? Річ у тім, що до них всі дуже звикли, тому вони збереглися навіть після здобуття незалежності багатьма країнами.

Національні валюти африканських країн
У середині XX століття країни Африки почали здобувати незалежність. Це вплинуло на різні сфери, включаючи фінансову. Зокрема це сприяло появі власних валют. Офіційно перша нацвалюта з’явилася в 1958 році. Нею вважається ганський седі (Ghanaian cedi). Сама країна Гана незалежність від Британії здобула лише за рік до цього. До незалежності там десятиліттями активно використовувався вже згаданий вище в тексті західноафриканський фунт.
Трохи пізніше свої гроші стали з’являтися і в інших африканських країнах: нігерійська найра, південноафриканський ренд, кенійський та танзанійський шилінги, єгипетський фунт та інші.
А чи всі країни Чорного континенту мають свою національну валюту сьогодні? Ви здивуєтеся, але відповідь на це питання: ні! CFA-франк досі використовує чотирнадцять країн. Він там з часів колонізації з боку Франції. Добре це чи погано? Про це досі ведуться спори. Хтось вважає, що в цьому немає нічого поганого, адже якогось негативного впливу на економіку не спостерігається. Є й ті, хто впевнені, що це колоніальна спадщина, що обмежує економічну самостійність регіону та нагадує місцевим жителям про тяжкі часи.

Тож яка валюта в Африці сьогодні?
На сьогоднішній день їх більше сорока. Найбільш популярними є південноафриканський ренд, ботсванська пула та марокканський дирхам. До речі саме вони є найтвердішими з точки зору курсу валют. Пощастило так далеко не всім з них. Наприклад, світова криза 2008-го року мала вплив і на валюти Африки. В результаті зімбабвійський долар був настільки знецінений, що уряд змушений був випустити нову банкноту номіналом 100 трильйонів.
А як щодо валют, які популярні у світі? Чи можна ними користуватися в Африці? Так, деякими можна. До прикладу, долар США, євро та китайський юань фактично виконують функції паралельних валют.
Єдина валюта Африки – чи можлива вона?
Це те, про що говорять вже далеко не перше десятиліття. Слід сказати, що велися не лише обговорення цього. Були певні підготовчі моменти до того, щоб створити певну загальну валюту для континенту. Була навіть придумана назва − «афро». Африканські лідери неодноразово обговорювали це. Багато хто був згоден з тим, що це має сенс та цілком можливо. Хай там як, але зроблено це так і не було. Чому? Якщо коротко, то через певні економічні та політичні перешкоди. А якщо точніше? Наприклад, у різних африканських країнах дуже відрізняється рівень розвитку економіки. Окрім того, багато місцевих нацвалют відрізняються нестабільністю. Інфляція – це постійне явище. Звичайно, створити щось єдине в таких умовах складно.
У 2013 році були ідеї створення валюти «еко». Таку ідею запропонувало Західноафриканське економічне співтовариство. Знов-таки це не було реалізовано по сьогоднішній день.

Підсумуємо
Таким чином, валюти Африки – це досить цікава для обговорення тема. На сьогоднішній день там близько 40 різних місцевих валют. Окрім того, паралельно використовуються долар США, євро та китайський юань. Щодо створення одної єдиної валюти для всієї Африки, то це колись цілком можливо, але на сьогодні це не більше ніж ідеї та розмови.