Національною грошовою одиницею Чеської Республіки є крона. Саме слово ”крона” в перекладі з чеської означає ”корона”, що символізує колись непорушну та недоторкану владу монарха. Після ”оксамитового” роз’єднання, коли в 1993 році Чехія стала окремою державою, з’явилася нова монета. Вона означала самостійний шлях розвитку країни, її самобутність та незалежність. Незважаючи на те, що наразі валюта займає лідируючі позиції в європейській економіці, шлях її становлення був довгим та непростим.
Історія виникнення чеської крони
Чеська крона як національна валюта з’явилась лише в XX столітті, проте давні її зразки беруть початок в період заснування Богемського королівства, а саме в XII столітті. Це державне утворення розташовувалось на території сучасної Чехії та сусідніх країн.

У ранньому Середньовіччі, в 955 році, була введена в обіг перша державна монета – срібний динар. Його запозичили у сусідніх держав, зокрема в Франкської імперії. Однак згодом правителі Богемського королівства стали домішувати до сплаву мідь, що призвело до псування монети. Вони почали швидко стоншуватись, втративши половину своєї ваги. Щоб запобігти падінню авторитету своєї держави, король Пржемисл Отакар з 1210 року почав карбувати монети нового зразка. На них був зображений могутній чеський лев. Виготовляли їх з тонких пластин срібла, і монети були напрочуд міцними, тому в грошовому обороті вони перебували більше ста років.
З початком правління короля Карла IV ситуація дещо змінилася. В місті Галл популярність набували нові срібні монети, які називалися гелерами. Вони ходили на території сучасної Чехії та Німеччини до 1882 року.
На кінець XIX століття Чехія ще входила до складу Австро-Угорської імперії. Владою було прийняте рішення про запровадження нової грошової одиниці. Вона отримала назву ”крона” і була прототипом сучасної. Поділялася на 100 гелерів. В чеській мові слово ”крона” (коруна) означало не лише державну валюту, а й власне корону – символ королівської влади та стабільності. А в 1919 році цю валюту прийняла новоутворена держава Чехословаччина. Карбувалися монети й друкувалися банкноти з позначенням Kronen.
Під час Другої світової війни Чехословаччина перебувала у складі Німеччини. В окупаційний період на її території було запроваджено нові гроші – словацькі крони та крони Богемії та Моравії. Ці гроші користувалися попитом ще кілька років після падіння окупаційного режиму. Це значно ускладнювало всі види розрахунків у Чехословаччині, тому до 1952 року назріла потреба грошової реформи.

На початку 50-х років XX століття, коли Чехословаччина увійшла до соціалістичного табору, єдиною національною валютою стала чехословацька крона, яка існувала ще до Другої світової війни.
Вже з прийняттям незалежності Чеської Республіки в 1993 році, був утворений Національний банк, і в обіг увійшла сучасна чеська крона. Вона символізувала економічну самостійність Чехії. А двома роками раніше Чехословаччина розкололася на дві держави – Чехію та Словаччину. Відтоді кожна з цих республік і почала карбувати свої гроші.
Зовнішній вигляд чеської крони
Кожна чеська монета та банкнота має унікальний дизайн, що відображає історичну та культурну спадщину Чехії. Вони вважаються найкрасивішими у Європі. Існують чеські монети номіналом від 1 до 50 Kč та банкноти – від 100 до 5000 CZK. Всі вони є унікальними грошовими одиницями, які підкреслюють національну ідентичність країни.
Банкноти
Дизайн купюр розроблено художником О. Кульганеком. Тематика чеської крони поєднує в собі тонке розуміння давніх традицій та сучасних технологій. На банкнотах крон зображені видатні чехи – люди, які залишили помітний вплив на історію та культуру держави. Це князі, письменники, вчені. На реверсах розміщено зображення старовинних храмів, соборів, королівських гербів. Колір купюр найрізноманітніший – зелений, помаранчевий, коричневий, сірий та фіолетовий. Купюри прикрашають: король Карл IV, педагог-гуманіст Коменський, історик Палацький.

Монети
Монети Чехії є історичними символами, які надихають та вселяють гордість за славетне минуле держави. Вони підкреслюють духовну цілісність народу, який шанує та поважає свої корені та культурну спадщину. В залежності від номіналу вони бувають золотистого, сріблястого та мідного кольору. Забарвлення отримують шляхом електротерапії різними металами, а найчастіше – цинком, нікелем, міддю. На аверсі монет вимальовуються цифри номіналу та важливі для держави символи і місця: корона святого Вацлава, кафедральний собор у Брно, Карлів міст у Празі. На реверсі розміщений напис Ceska Republika, а також зображення лева.

Цікаві факти про чеську крону
- Найбільша чеська банкнота – 5000 крон, на якій зображено колишнього президента Чехословаччини Томаша Масарика.
- Найменший номінал – 1 крона. На монеті зображено герб держави з левом.
- У міжвоєнний період чехословацькі крони містили написи двома мовами – чеською та словацькою.
- Унікальною є банкнота номіналом 2000 крон. Вона має орнамент у стилі ар-нуво, що був популярним у XIX-XX столітті.
- У 2008 році чеська крона стала найсильнішою валютою Центральної Європи та значно зміцнилась порівняно з євро та доларом.
- Чехія планувала в 2010 році перейти на євро валюту, проте відмовилась від цього. Близько 70 % чехів підтримують збереження крони.
- У 2019 році Чеський національний банк випустив срібну монету номіналом 1000 крон на честь 100-річчя існування чехословацької крони.
Чеська крона у зовнішній та внутрішній економіці
Чеська крона є символом економічної незалежності, яка відіграє ключову роль у внутрішній економіці та має значний вплив на міжнародній арені. Це одна з найнадійніших валют – вона отримала найвищі оцінки фінансових експертів світу. Навіть глибока криза 2008 року не змогла зламати чеську крону. Купюри зазнали сильного знецінення, але не втратили своєї важливості.
Чехія свідомо відмовилась від переходу на євро, зберігаючи крону як національну валюту. Держава має можливість гнучко реагувати на зовнішню та внутрішню ситуацію, регулюючи інфляцію та валютний курс. Чеська крона продовжує користуватися довірою міжнародних інвесторів завдяки стабільній економіці своєї країни.

Крім того, Чеська Республіка має один із найнижчих рівнів державного боргу в Європі. А в періоди економічної нестабільності чеська крона довела свою стійкість, що підвищило її роль у зовнішній економіці.
Чеська крона почала свій шлях як національна валюта у 1919 році, зазнавши багатьох трансформацій, але зуміла зберегти свою цінність. Історія крони охоплює різні періоди економічних реформ, політичних змін та соціальних потрясінь. Саме ці події і допомогли закріпити її потужний статус.
Станом на сьогодні чеська крона активно використовується в торгівлі, а її поява є свідченням того, що валюти можуть бути не лише об’єктом грошового обігу, а й ознакою держави, історії та мистецтва, які поєднуються воєдино.