Задоволення від роботи з дітьми та можливість поповнити свій гаманець — вагомі причини почати працювати нянею. Але як саме це можливо? Далі ми допоможемо вам відповісти на питання, що допоможуть вам, та дамо важливі поради, які підвищать ваші шанси отримати цю бажану роботу.
Як стати нянею
Няня — це домашня працівниця, рідше, незалежний виконавець, який доглядає за дітьми в сім’ї. До її обов’язків входить догляд за дітьми, турбота та їх виховання, супровід їх до школи, контроль та допомога у виконанні завдань та шкільних уроків.

Мері Поппінс, мабуть, найвідоміша няня у світі, яка своїм серцем, піснями, розповідями про пригоди та чарівною парасолькою, що літає, зблизила двох дітей з їхнім стурбованим батьком. Хоча у фільмах Діснея, знятих за мотивами романів П.Л. Треверс про Мері Поппінс, є частка правди, повсякденна робота не зовсім схожа на неї.
Завдання няні
Обсяг роботи варіюється від випадку до випадку та вказується в договорі. Звичайні завдання включають:
- Турбота про дітей.
- Приготування їжі для дітей (за домовленістю), для всієї родини.
- Виконання домашніх завдань, уроків, в деяких випадках уроків іноземної мови.
- Навчання дітей, часто підготовка їх до виконання завдань у громаді.
- Забирати, відвозити дітей зі школи, секцій, музичних занять тощо.
- Покупки та доручення для дітей (за домови), для всіх.
- Прибирання дитячих кімнат (за домовленістю), прибирання всього будинку.
- Пральня для дітей та, за домовленістю, прання усієї домашньої білизни.
- Догляд за домашніми улюбленцями.
- Догляд під час подорожей, вночі/вихідні.
- Ігри та дозвілля.
Як вже було сказано, основним завданням няні є догляд за малечою в сім’ї. Догляд відбувається в будинку сім’ї, чи на її території. Сьогодні, однак, існують види нянь, які присутні в сім’ї лише в робочий час. Те, наскільки нічні зміни, робота у вихідні та догляд за дитиною під час подорожей є частиною обов’язків няні, регулюється в індивідуальному договорі. Однак, як правило, від неї очікують, що вона візьме на себе ці завдання.

Окрім догляду та турботи про дитячий емоційний та фізичний стан, вони відповідають за виховання та освіту дітей: від раннього ігрового розвитку та зміцнення соціальних навичок до допомоги у позашкільних завдань, підготовці до іспитів. Іноземним або багатомовним няням часто доручають викладання іноземної мови.
До щоденних обов’язків входить супроводжувати дітей до школи та назад, наприклад, зі школи, спортивних/музичних занять, виконувати доручення та прибирати дитячу кімнату. Крім того, вона часто допомагає з усіма домашніми справами. Наприклад, вона пере білизну, доглядає за домашніми тваринами, квітами, ходить за покупками, виконує доручення та прибирає оселю. Ці завдання, які безпосередньо не пов’язані з доглядом за дитиною, відрізняють обов’язки її від обов’язків вихователя. Обсяг цих додаткових завдань, які є частиною роботи, також вказується в індивідуальному договорі.
Робочий час і професійні відносини
Робочий час різних нянь може бути дуже різним. Залежно від потреб сім’ї, він може варіюватися від неповного робочого дня до повного. Деякі сім’ї потребують няні вночі та на вихідних, тоді як інші потребують лише власних робочих годин протягом тижня. Часто потрібна певна готовність до подорожей, щоб діти були під наглядом під час канікул, коли батьки у відрядженні. Також часто доводиться працювати понаднормово. Міра, в якій це оплачується окремо, визначається в кожному конкретному випадку. Це ті моменти, які повинні бути врегульовані в кожному договорі, щоб уникнути розбіжностей в майбутньому.
У більшості випадків вони є працівниками агентства, які отримують фіксовану зарплату і будь-які бонуси. На них поширюється звичайне трудове законодавство та законодавство про соціальне забезпечення. Вони мають право на оплачувану відпустку, продовження виплати заробітної плати в разі хвороби, в залежності від медичного страхування, на щоденну допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами та оплату лікарняних у разі тривалої відсутності на роботі через хворобу. Крім того, як будь-який працівник, вони підлягають соціальному та пенсійному страхуванню, а роботодавець сплачує звичайну частку обов’язкового медичного страхування. Страхування від нещасних випадків на виробництві забезпечується роботодавцем. Як наймані працівники, няні можуть очікувати на декретну відпустку та відпустку по догляду за дитиною.

Зараз частіше вони працюють самостійно на контрактній основі. У цьому випадку загальні умови, такі як робочий час та завдання, регулюються договором, але вони повинні подбати про соціальне та медичне страхування. Не існує також законодавчо встановленого захисту від звільнення в такому випадку.
Яка необхідна кваліфікація
На відміну від педагогів, вони не потребують освіти, але зазвичай це люди, які змінили професію і пройшли підготовку в соціальній сфері чи мають вищу освіту. Це можуть бути як працівники по догляду за дітьми та медсестри, так і вчителі та випускники факультетів соціальної освіти. Роботодавці, як правило, визнають сертифікати вихователя та ліцензії, видані органами соціального захисту молоді. Приймаються кількарічний досвід роботи та професійні сертифікати, придатні для догляду, але рідко хто приходить на цю професію без попереднього досвіду та підготовки.
Скільки заробляє няня
Питання, яке закономірно виникає у зацікавлених осіб. Залежно від різних факторів:
- Тип контракту: працевлаштована чи самозайнята
- Праця понаднормово та ночами
- Готовність до відряджень
- Кількість дітей, за якими потрібно доглядати
- Місце проживання
- Місячна кількість робочих годин
- Досвід та рекомендації

В середньому (беремо ціни по Києву), з повною зайнятістю, можете розраховувати на чистий заробіток близько 40 000 гривень на місяці через агенцію!, чи від 200-250 грн за годину. Понаднормові, вихідні та нічні бонуси, а також бонуси за проїзд можуть виплачуватися додатково в залежності від контракту. Як самозайнята, ваш чистий заробіток може бути в цьому діапазоні. Однак потрібно заздалегідь прорахувати додаткові витрати, щоб розрахувати хорошу погодинну ставку брутто.
У будь-якому випадку, важливо мати страхування професійної відповідальності. Крім того, незалежно від того, працюєте ви на себе чи на роботодавця, ваш контракт повинен бути багатосторінковим і охоплювати всі можливі випадки. Сюди входить оплата понаднормових, робота в нічний час, у вихідні, компенсація витрат на проїзд, де це можливо, право на харчування, проживання та відпустку. Як самозайнята, ви повинні передбачити певну кількість оплачуваних та неоплачуваних відпусток. У контракті має бути чітко прописана відповідальність роботодавця в разі хвороби, відсутності, строки повідомлення про звільнення. Особливо бажано включити ці пункти в договір, оскільки у випадку з самозайнятими особами вони не передбачені законодавством.
Поради для отримання вакансії
Отримайте досвід
Кар’єра часто починається з догляду за немовлятами та малюками з вашої власної сім’ї, кола друзів.
1. Досвід у власній родині
У вас є молодші брати та сестри, чи двоюрідні? Це хороша можливість швидко, легко отримати досвід, попрацювавши в інших сім’ях. Ви зазвичай проводите багато часу з молодшими братами та сестрами — граєтесь, ходите на дитячий майданчик, читаєте казку на ніч. Це повсякденні речі, які ви робите як старша сестра чи старший брат, навіть не замислюючись про це. Але це саме той досвід, який допоможе вам.

2. Діти друзів/сусідів
Звичайно, ви можете отримати цей досвід, якщо у вас немає молодших родичів. У такому випадку у вас неодмінно буде можливість доглядати за дітьми сусідів, друзів. Великою перевагою тут є те, що батьки вже знають вас, можуть без вагань вирішити, чи можуть вони залишити свою дитину під вашим наглядом. Доглядаючи за дітьми друзів або знайомих, ви стаєте на крок ближче до мети роботи у бажаній сфері.
Доведіть свій досвід
Батьки, які залишають свою дитину на інших людей, припускають, що вони заслуговують на довіру та мають досвід праці. Як же довести свій досвід, якщо ви ніколи раніше не працювали нянею?
1. Доведіть досвід за допомогою рекомендацій
Вигідно підтвердити власний досвід невеликою письмовою рекомендацією. Знайомі та родичі, яким ви вже продемонстрували свої навички, напевно будуть готові надати своєрідну рекомендацію. Пізніше її можна буде додати до заявки як рекомендацію. У рекомендаціях корисно вказати, як довго ви працювали в сім’ї, скільки років було дітям, за якими ви доглядали, які саме завдання виконували. Це дає зрозуміти, який досвід ви набули та чи відповідаєте вимогам сім’ї. Ці рекомендації, безумовно, можуть допомогти.

2. Досвід через сертифікати (диплом)
Можна пройти спеціальний курс підготовки. Такі курси пропонує, наприклад, Червоний Хрест. Там майбутні няні дізнаються про те, що важливо при спілкуванні з дітьми. Крім того, викладаються такі важливі речі, як поведінка в разі нещасного випадку або хвороби дитини. Успішна участь у курсах підтверджується сертифікатом — дипломом. Це дуже популярно серед батьків і, сподіваємося, незабаром питання залишиться в минулому.
Висновок
Якщо ви хочете працювати нянею, просто пошукаєте вакансії на інтернет-майданчиках із працевлаштування чи зверніться в агенції. Ви також можете зв’язатися з сім’ями, які шукають помічницю за об’явами, або надати свою та дозволити їм знайти вас! На жаль, у нас немає чарівних парасольок, за допомогою яких можна літати.