Ринок праці сьогодні призводить до посилення тиску та жорсткої конкуренції серед працівників, які хочуть отримати роботу або зберегти свою посаду. Особистий або персональний брендинг — нове модне слово чи необхідність для успіху у створенні бренду?
Як створити власний бренд з нуля
Власний бренд — це термін, що описує мистецтво утвердження себе як бренду. Він полягає у цілеспрямованій презентації вашої індивідуальності, спрямованій на те, щоб виділитися з натовпу та побудувати сильний особистий бренд.
Як відбувається процес відбору, коли на одне й те саме робоче місце у відповідь на оголошення про вакансію претендують 200 кандидатів, що сьогодні не є чимось незвичайним? Перш за все, відсіюються всі заявки, які зовсім або не зовсім підходять з точки зору освіти, досвіду та здібностей. Серед тих десяти відсотків, що залишаються, є кандидати, які часто мають майже однакову підготовку. Три-п’ять осіб, яких зрештою запрошують на співбесіду, майже однаково підходять на посаду з точки зору раціонального порівняння. На чию користь приймається рішення? Переважно це людина, яка справляє найсильніше враження як особистість. Як це оцінюється? Що виділяється? Які видатні риси особистості?

Оригінальність вимирає. Зростає тенденція до одноманітності, до стандартизації. Послідовна, чітка самопрезентація вимагає видимості. Лише ті, кого регулярно впізнає їхня цільова група, стають константою. Сміливість робити все по-своєму є частиною особистого брендингу: одна з найвідоміших пісень Френка Сінатри звучить так: «Я роблю це по-своєму». Під час презентації своїх навичок ви справите набагато більше враження, якщо інші покажуть якомога більше кольорових слайдів та коротко прокоментують їх, а ви цього не зробите. Чому?
Приклад: одному генеральному директору довелося терміново відвідати публічний захід, щоб замінити свого боса, який не зміг прийти через хворобу. Він мав лише дві години на підготовку. Його промова бісовим експромтом призвела фурор та викликала бурхливі оплески. Він виголосив абсолютно природну, свіжу, енергійну, рішучу та захоплюючу промову. Навіть його явна сором’язливість на початку виступу надихнула гостей та додала їм впевненості. Як казав Вільям Фолкнер, слабкості також можуть бути сильними сторонами: «Якщо у вас немає поганих звичок, у вас немає характеру».
У брендингу зовнішній вигляд особливо важливий. Унікальний зовнішній вигляд створює особливу цінність, що запам’ятовується, в очах громадськості. У суспільстві, де зростає конкуренція, особистий брендинг — це реальна можливість підвищити свій авторитет. Ось чому молоді люди повинні ставити собі питання перед тим, як хтось втретє зробить той самий коментар щодо їхнього зовнішнього вигляду чи поведінки: «Чи може це бути моїм брендом?». Справа не лише в посаді чи титулі — йдеться про особистість, яку втілює людина, та про те, як його сприймають як особистий бренд. Але керівники, які є особистісним брендом, мають явну перевагу.

Покрокова інструкція створення власного бренду
Якщо ви хочете вижити в цьому хаосі, ви повинні заявити про себе. Так, саме заявити, та зробити це так, щоб про вас довго пам’ятали. Але для початку треба знати, як визначити цільову аудиторію для бренду.
Є хороші та погані новини. Погана новина: однієї лише якості вже недостатньо. Хороша новина: однієї якості вже недостатньо. Це звучить парадоксально, особливо в часи, коли якість — візитна картка міжнародної конкуренції протягом десятиліть. Однак паніка абсолютно недоречна. «Зроблено в Україні» й надалі користуватиметься попитом за кордоном, але в новому світі йому просто потрібно більше. Ви повинні самі стати брендом.
Інтернет створив світ, в якому брендам ніколи не було так легко успішно позиціонувати себе. Зрештою, Facebook, Instagram, Telegram та інші подібні платформи дають нам усім ресурси, на яких ми можемо презентувати себе. З іншого боку, це ще ніколи не було так складно, тому що акцент робиться на «всіх нас». Існує тонка межа між унікальністю та анонімністю. У цифровому світі годинник цокає швидше. Але цей неспокійний темп може затьмарити наше власне бачення. Чим глибше ми занурюємося у потік інформації, тим більш сліпими стають ті, хто шукає, та тим більш взаємозамінними стають ті, хто пропонує рішення. Раніше казали, що «за деревами не видно лісу», але сьогодні це серйозна проблема для кожного, хто працює в B2B.
Не існує формул для автентичності та емоційності. Але що характеризує бренд? І як стати автентичним? Як створити емоційні стосунки зі своєю цільовою групою? Повторюємо — патентованих рішень не існує. І не може бути, тому що автентичність та емоційність не піддається узагальненню. Найпопулярніші помилки при створенні власного бренду можливо уникнути. Існують інструменти для побудови автентичного бренду особистості. Кожен з цих інструментів стосується лише одного аспекту — персональному брендингу, та має бути втілений в життя індивідуально кожним користувачем.

Модель побудови бренду:
1. Цінності
Цінності — це основа вашого его, вашого бренду. Цінності не підлягають обговоренню, вони відображають те, що ви відстоюєте та у що вірите — завжди та всюди. Тому успішні люди визначають для себе чіткі цінності та чітко комунікують їх із зовнішнім світом. У неспокійному темпі цифрової епохи цінності відіграють особливо важливу роль, оскільки вони дають нам стабільність. У часи, коли немає нічого певного, окрім змін, цінності є наріжними каменями нашого часу.
2. Емоції
Менше розуму, більше серця. Ми, люди, є емоційними істотами та повинні приймати це, а не придушувати. Саме особливі моменти в нашому житті викликають у нас особливо сильні почуття і тому залишаються в нашій пам’яті. Перше кохання, перший поцілунок чи навіть трагічна смерть — сильні та емоційні спогади можуть руйнувати або надихати людину. Вони формують нас протягом усього життя. Запитайте Ілона Маска чи Джеффа Безоса: успішні особисті бренди усвідомлюють це краще, ніж будь-хто інший, і знають, як викликати сильні емоції у споживачів.
3. Особиста відповідальність
На жаль, розкіш нашого часу зробила нас лінивими, і нам потрібно прокинутися від ілюзії, що нам не потрібно прагнути до величі! Google може швидко відповісти на багато наших запитань, але це не робить нас розумнішими, Facebook дає нам платформу для спілкування з людьми на іншому кінці світу, але не вчить нас мовам, так само як і тег в Instagram не звільняє нас від відповідальності бути ввічливими та любити ближніх.
4. Щирість та доступність
Свідома розробка бренду особистості вимагає часу, самоаналізу та чіткого плану. Хороший бренд особистості повинен дозрівати як добре вино, змінюватися та знову і знову перевірятися на цілісність та чесність. Історії є потужним інструментом для розвитку бренду особистості. Розкажіть власну історію, поділіться досвідом та життєвими уроками, які сформували вас. Захоплююча історія може сприяти встановленню міцного емоційного зв’язку з вашою аудиторією. Ви показуєте себе як людину, доступну та щиру. Пригадайте приклад з виступом генерального директора.

5. Довіра
Довіра в даний час піддається випробуванню. Це робить довіру ще більш важливою і цінною. Вона дає нам вирішальну перевагу в нашому знервованому викликами суспільстві. Тому що люди, які довіряють один одному, менше порівнюють себе. Вони не піддають себе постійним випробуванням. Довіра спрощує речі, в хаотичному світі — це дар. Але вона не приходить «Укрпоштою» у красивій упаковці, її треба здобувати. Це починається з вас самих — чи довіряєте ви власним здібностям? Закінчується довірою до партнера.
6. Динаміка
Зміни ще ніколи не відбувалися так швидко. Технічні інновації — вже не питання поколінь, а хвилин. Все відбувається все швидше і швидше. Ті, хто не встигають, залишаються позаду. Якщо ви втрачаєте себе на цьому шляху, ви біжите в неправильному напрямку. Важливим є правильний баланс інновацій та традицій — бажання розвиватися далі та мужність зберігати те, за що вас люблять інші.
7. Соціальні мережі
Майже всі вважають соціальні мережі важливими, але лише одиниці дійсно отримують задоволення від їх використання. Як наслідок, ми часто не усвідомлюємо незліченних можливостей, які пропонує нам інтернет. Однак у ідеальному баченні успішного бренду діяльність у соціальних мережах — це вже не рутина, а норма.
8. Позиціонування
Тут коло замикається: успішні особистісні бренди характеризуються тим, що вони достовірно передають зовнішньому світу всі навички та якості, якими вони володіють в окремих сферах. Тому позиціонування себе завжди означає фокусування та спрощення.

Автентичність як основа
Щоб бути брендом особистості, потрібно знати себе. Автентичність лежить в основі сильного бренду особистості. Наприклад, автентичний менеджер здатен гармонізувати свою особистість та цінності з ідентичністю компанії. Це не тільки будує довіру, але й забезпечує глибший зв’язок зі співробітниками, клієнтами та ширшою спільнотою. Автентичність — це модне слово, далекосяжне значення якого часто недооцінюють. Адже воно не лише описує ставлення, поведінку, воно також передбачає справжнє пізнання і прийняття себе: відкрите обличчя з усіма сильними та слабкими сторонами, які складають особистість.
Щодо слабкостей, краса в тому, що саме маленькі слабкості роблять нас коханими, особливими та такими, що запам’ятовуються. І ніщо так не відштовхує, як досконалість!
Особистий бренд надихає та мотивує, має далекосяжні наслідки. Він впливає не лише на корпоративну культуру навколо вас, а й на продуктивність та відданість співробітників у вашому бізнесі. Він не лише надихає та мотивує команду, але й приваблює таланти, а отже, сприяє зростанню та успіху компанії.
Бренди створюють образи у свідомості людей, через образи ми переживаємо почуття. А вони визначають наші дії та результати. Ми мислимо образами, а сильна особистість створює вражаючі образи. Позитивні емоції є основою для відданості та продуктивності, вони є передумовою для навчання.
Як зробити бренд успішним
Буває достатньо зробити своє ім’я своїм логотипом та, таким чином, своїм брендом. Тоді у вас буде особистий бренд. Як сказав Джеффрі Безос: «Бренд — це те, що інші кажуть про вас і ваш бізнес, коли вас немає в кімнаті!» Ця думка визначає, чи знайдуть ваші бажані клієнти щось цікаве, чи захочуть вони дізнатися про це більше і чи витратять на це гроші. Тому питання як просувати новий бренд має важливе значення.

Сторінка «Про мене» на вашому вебсайті — це гарне місце, щоб зробити ваше позиціонування чітким та показати, що воно у вас взагалі є. Якщо ви перетворили онлайн-бізнес на справу своєї душі, то ви і є бренд. Ваші бажані клієнти купують у вас, тому що довіряють вам. Якщо ви є брендом, то бренд — це ваша особистість і ваші цінності. Це значно полегшує створення бренду. Нехай вас не вводять в оману жаргон, необхідність постійно бути в соціальних мережах і «передові технології». Як тільки ви визнаєте та сформулюєте свій бренд, просувати його буде простіше. Є ось така стратегія:
- Довіртеся собі
Сильний бренд підтримує вашу самооцінку — ви пишаєтеся своїм бізнесом. Ви маєте стабільну позицію та можете впевнено представляти свій бізнес, як тільки у вас є чітко визначений бренд або ви наповнюєте цей бренд життям через себе. Хороша комунікація бренду призводить до того, що ви легко продаєте.
- Наберіться терпіння
Якщо ви все зробите правильно, справа піде швидше. Сильні бренди відчувають себе хорошими друзями для потенційних клієнтів.
- Зробіть все простіше для себе
У всіх сферах, які ви не можете або не хочете робити самі, звертайтеся за підтримкою до експертів, які вже досягли того, до чого ви прагнете.
- Дбайте про сильний бренд
Це ваша запорука успіху. Він створює довіру, виділяє вас з натовпу, запам’ятовується і перетворює вас на магніт для клієнтів.

- Стратегія вашого бренду — ваш власний брендинг
Назва бренду може бути вашим власним ім’ям, а твердження — короткими реченнями, які доповнюють назву бренду і таким чином підтримують ваше позиціонування: наприклад, «Ніні Радзієвська — тренер і дієтолог для ваших рельєфних м’язів черевного преса». Повторюйте назву вашого бренду та твердження на початку та в кінці ваших електронних листів, статей у блозі, відео та подкастів. Показуйте його в усіх інших маркетингових кампаніях.
- Це звучить набридливо
Але ви знаєте звуковий джингл Coca-Cola або твердження Київстар, леза Gilette чи шоколадні яйця-сюрпризи Kinder. Як бачите, існує ще й «асоціація», яка уможливлює видимість.
- Ви побачите — це працює!
Твердження можуть звучати трохи дивно, але вони все одно працюють. Емоції є вирішальними! Використовуйте сторітелінг. Спробуйте зарядити вашу тему емоційним аспектом, перш ніж ви почнете надавати інформацію про вашу тему. Опишіть «біль», пов’язаний з проблемою, а потім радість, яка виникає завдяки вашому рішенню.
Визначте свою точку зору! З’ясуйте, що ви та ваш бренд відстоюєте, та проголосіть це. Будьте тренером для рельєфних м’язів живота чи модельєром, який створює одяг тощо. Важливо, щоб зрозуміти як діяти.
Скільки коштує створення бренду особистості
Витрати на власний брендинг дуже різняться. Багато різних факторів і провайдерів впливають на її величину. При зверненні до типових брендингових агентств, можна очікувати, що доведеться заплатити від 2 000 до 20 000 доларів. Це дуже дорого для маленьких компаній та приватних осіб. Де знайти дизайнера для бренду, вам підказати зможе Інтернет.
Висновок
Сильні бренди непідвладні часу! Вони не змінюються, як прапор на вітрі. Надайте своєму бренду індивідуальності та повідомляйте про свої цінності. Переконайтеся, що ваші цінності, принципи та індивідуальність відображені у всьому вашому власному бренді та бізнесі. Це створює надію та довіру до вас, що піде лише на користь вам та вашому бізнесу.