Кішкам як одомашненим тваринам вдалося підкорити стародавній світ близько 9 тисячоліть тому, і відтоді ці вусаті граційні красуні стали одними з найпопулярніших чотирилапих улюблениць на різних континентах.
У результаті селекції вдалося вивести багато порід котиків, які мають попит, бо знайшли мільйони своїх шанувальників. Саме тому в багатьох країнах має місце розведення котів як галузь сучасного бізнесу.
Актуальна інформація про відкриття відповідної комерції, пов’язаної з продажем породистих кошенят, наводиться в подальшому тексті. Стаття дає поради фундаторам такого бізнесу та пояснює моменти, що стосуються інвестицій для відповідної справи та прибутків від неї.
Загальні моменти
На перший погляд, організація кошачого розплідника є досить прибутковим видом підприємництва.
Такий сумнівний висновок напрошується, якщо врахувати ціну кошенятка, яка може перевищувати 10 тисяч доларів, та недовгий період вагітності котячих тривалістю приблизно в 66 діб.

Статевої зрілості коти досягають у віці 1 року, а розведенням їх можна займатися і в умовах міської квартири.
Люди, які обирають відповідну діяльність, зазвичай придбавають одну породисту кицю з документами, шукають їй для в’язки аналогічної породи кота (він теж повинен мати документи), платять за в’язку (сума, залежно від породи, може складати від 300 гривень до 4000 гривень і вище) після чого чекають приплоду.
Але даного роду справу можна розцінювати як оригінальне хобі, а не бізнес. До професійного розведення котів висуваються важливі вимоги – це необхідність досвіду спілкування з представниками котячого племені, знання його генетики, щира любов до цих лагідних хижаків та дбайливе піклування про них.
Що варто знати про реєстрацію розплідника котів?
Розплідник котів є закладом, метою якого є селекція цього виду тварин та їх розведення з метою продажу потомства.
Значна частина таких розплідників є структурами, підпорядкованими стандартам і правилам міжнародних фелінологічних об’єднань та клубів з централізованим управлінням. Відповідні клуби в свою чергу є складовими міжнародних систем всесвітнього або європейського масштабу.

У них кожен кіт чи кішка, що відповідає власним встановленим стандартам порід, береться на облік – її вносять у базу племінних книг.
Офіційне відкриття розплідника кішок передбачає вирішення ряду завдань:
- вибір породи;
- придбання перших тварин;
- приєднання до профільного клубу (підставою для розгляду членства є подання спеціальної заявки у місцеву філію, яка потім перенаправляє цей документ до головного офісу системи);
- очікування присвоєння офіційного статусу – цьому рішенню передує перевірка повноважними органами унікальності обраної для розплідника назви та інших моментів.
У нашій країні претенденти на узаконення бізнесу з розведення котів подають заявку на реєстрацію до Українського Фелінологічного Об’єднання. Від дати прийняття цього запиту до привласнення розпліднику статусу офіційного може пройти один тиждень.
Вартість кішок: найдорожчі породи
Купівля племінної киці – необхідна інвестиція для початку підприємництва з продажу кошенят. Наразі найбільш вартісними у світі вважаються кішки порід, наведених та стисло описаних у переліку нижче.

- Ашера. Порода, виведена в 2007 році на основі схрещення африканського сервала та азіатської бенгальської кішки зі звичайною домашньою. Такі кішки, величезні та не пристосовані для життя в квартирі, схожі на снігового барса та леопарда водночас. Будучи лагідними до хазяїв, вони до сторонніх можуть виявляти агресію. Спочатку кошенят ашера продавали по 27 тисяч доларів, але в останні роки їх вартість піднялася до рекордних $125 000.
- Саванна. Датою виведення саванни вважається 1986 рік, а створила таку дивовижну породу, що є гібридом африканського сервала та сіамської кішки, американська заводчиця Джуді Френк. Ці довгоногі та витончені киці важать від 7 до 15 кг і нагадують міні-леопарда, а їх кошенята коштують по $50 000.
- Бенгальська кішка. Її вивели в 1970-х роках, схрестивши дикого азіатського леопардового кота з домашньою короткошерстою породою. Бенгали мають плямисту шерсть та мускулисту статуру, при цьому вирізняються ласкавою вдачею. Орієнтована вартість такого екзотичного кошенятка – $ 25 000.
- Персидська кішка. Кіт-перс привертає увагу великими й виразними очима й довгою шерстю. Порода має древню історію, що сягає своїм корінням древніх часів. Характер у персидських котиків врівноважений, милий та товариський. Вони легко адаптуються до нових умов, можуть жити як у квартирі, так і в будинку. Ціна кошеняти складає близько $ 5500.
- Пітерболд. Представник котячого племені з майже непомітною шерстю, що нагадує поверхню оксамитового персика. Вивели пітерболда в 1988 році, схрестивши орієнтальну короткошерсту кішку з російським донським лисим котом. Купити екзотичне кошеня відповідної породи, що має дуже чутливу шкіру і добру вдачу, можна приблизно за $ 5000.
Оскільки вартість котиків відповідних елітних порід по кишені далеко не кожному, бо практично еквівалентна ціні квартири або авто, їх продати доволі складно.
Скільки коштують коти найпопулярніших порід?
Чимало породистих кішок, що коштують дешевше, мають порівняно більший попит – розведенню саме їх віддає перевагу більшість заводчиків.

Інформація про такі генетичні сукупності представників домашніх котячих та орієнтовні діапазони їх цін, що залежать від зовнішніх даних конкретної тварини, їх відповідності стандартам екстер’єру, чистоти породи та інших факторів, наведені в таблиці.
Назва породи | Ціна в $ |
Мейн-Кун | 1000 – 2500 |
Шотландська капловуха | 200 – 1500 |
Давно Рекс | 400 – 1200 |
Британська кішка | 200 – 1500 |
Російська блакитна | 300 – 3000 |
Американська жорсткошерстна | 800 – 1200 |
Американський керл | 500 – 1200 |
Скоттіш-фолд | 2000 – 3000 |
Сфінкс | 2000 – 3000 |
Менкс | 500 – 4000 |
Кожен із відповідних видів кішок має власні особливості поведінки та організму, які заводчикам необхідно знати й під час під розведення враховувати.
Котячий бізнес: складові та специфіка
Підприємництво даного роду, що починається з купівлі киці та реєстрації бізнесу, передбачає багато інших видів робіт:
- організацію розплідника;
- годування кішок та догляд за ними;
- візити до ветеринара (або виклики цього лікаря додому);
- участь у виставкових заходах;
- пошук кота для в’язки та власне в’язку;
- вирощування кошенят:
- продаж їх у віці від 2 до 3 місяців.
Право на розведення котів дає отримання сертифікату та родоводу. Породисті киці продаються в розплідниках з гідним родоводом. Іноді для придбання відповідної кішки заводчику доводиться вирушати до іншої країни, що зумовлює додаткові, транспортні витрати.
Базове обладнання для догляду: перелік та ціни
Будь-яка кішка, а особливо породиста, потребує створення для неї комфортних умов. Для неї потрібно придбати такі речі:

- Лоток. Бюджетний варіант такого аксесуару коштує від 100 гривень, а сучасний смарт-автоматичний лоток, керований штучним інтелектом, – близько 18 000 гривень.
- Наповнювач для туалету. Ціна упаковки деревного або силікагелевого наповнювача вагою від 1,5 до 5 кг складає 200-400 гривень.
- Гігієнічні килимки під котячий туалет та миски (від 300 до 500 гривень).
- Гребінець для вичісування шерсті (приблизно 400 гривень).
- Щипці для вкорочення кігтів або кігтерізи (120-400 грн).
- Шампунь для миття (100-500 грн).
- Мисочки для їжі (корму) та води (200-1000 грн).
- Кігтеточка (400-600 грн).
- Котячий будиночок (500-5000 грн).
- Переноска для транспортування котика (500-3000 грн).
Регулярно доведеться купувати і спеціальний котячий корм для годівлі домашніх улюблениць – їжа зі столу хвостатим із родоводом не підійде.
Корисні поради для заводчиків-новачків
Фахівці радять розпочинати бізнес із розведення котів, віддавши перевагу пухнастим представникам британської або бенгальської породи чи мейн-кунів. На таких кошенят вищий від кількості пропозицій попит, а догляд за ними відносно нескладний.
Особливо популярними є плюшеві британці, що мають спокійну та врівноважену вдачу. Розчісувати їх потрібно нечасто – всього раз на тиждень.

А ось крупні величні мейн-куни з довгою пишною шерстю, вимагають і частого розчісування (2-3 рази на тиждень), і особистого простору.
Додаткові витрати знадобляться на щеплення кішки. На першому році життя тваринку вакцинують від таких хвороб як панлейкопенія, каліцівіроз та ринотрахеїт. Вартість однієї дози препарату складає близько 300 гривень.
Від правильного харчування котика залежить вигляд його шерсті та очей, стан кігтів та кісток. Оптимальний, збалансований котячий корм з урахуванням віку, породи тварини та індивідуальних її особливостей порадить ветеринар.
Гігієнічні процедури догляду за котиком включають розчісування шерсті, купання, підстригання кігтів, підтримку чистоти очей та вух, а також профілактику гельмінтів та комах-паразитів.
Якщо у котів-батьків групи крові виявляться несумісними, кішка після в’язки може захворіти, а її потомство ризикує народитися нежиттєздатним.
Перед продажем кошенят заводчик може зробити для них родовід або продати малюків із метриками. В останньому випадку покупцю доведеться оформляти родовід самостійно.
Вважається, що породиста киця до перших пологів має взяти участь у кількох виставках. Це дозволить їх отримати титули. Участь чотирилапої у виставкових заходах обійдеться її господарю в суму від 2000 до 3500 гривень. Якщо власник має так званий «пакет розплідника» і виставляє одразу 4 або більше котів, ця сума внеску може змінюватися.
Додатково може знадобитися оплата подвійної клітки (від 250 до 500 ₴) та місця для грумінга (близько 250 ₴).

Кошенят з наявним родоводом чи метрикою продають як на виставках, так і за оголошеннями в інтернеті на профільних майданчиках або в інших ЗМІ.
За максимальною вартістю є вірогідність продати кошенятко лише з правом племінного розведення. Відсутність такого документу автоматично знижує ринкову ціну хвостатих в кілька разів.
Перелік обов’язкових та ймовірних витрат
Тому, хто обере розведення котів як бізнес, доведеться витрачати кошти для таких цілей:
- Придбання професійних кормів. Особливо якісним, тобто ще дорожчим, має бути харчування кішки в період вагітності. А кошенята потребують особливого, збалансованого раціону для малят.
- Послуги ветеринара. Перші котячі пологи повинен приймати ветеринарний лікар.
- Оформлення членства в клубі любителів котів з оплатою членських внесків.
- Участь у виставках.
- В’язка з котом. Цей процес триває 4-5 днів. Тому якщо партнер вашої киці мешкає в іншому місті, враховуйте транспорті витрати та кошти на кількаденне проживання в готелі.
Як показує практика, від продажі першого потомства заводчик доходу практично не отримує, найчастіше вийшовши «в нуль», тобто повернувши стартові інвестиції.
На реальний грошовий прибуток від підприємництва такого роду ті, хто вибрали розведення котів, можуть розраховувати тільки після набуття певного досвіду та знайомств у середовищі любителів цих дивовижних домашніх тварин.