В наш час, коли майже немає абсолютно вільних ніш у бізнесі, придумати щось, що буде максимально незвичним і оригінальним вкрай складно. Ще якихось 20-25 років з цим було все набагато простіше. Неспокушеного споживача досить легко можна було зацікавити. Багато ніш були порожніми, тому у підприємців-новачків були хороші шанси на відкриття прибуткового бізнесу, бо без активної конкуренції зробити це набагато простіше. Згодом можна було стати лідером в тій чи іншій сфері.
Порівняно нещодавно прорив у сфері краси зробили барбершопи. Це такі собі аналоги салонів краси, але виключно для чоловічої аудиторії. На заході вони існують вже не перше десятиліття, а от у нас з’явились зовсім недавно. У великих містах зараз їх чимало, а в невеликих населених пунктах це прекрасний варіант для старту, якщо ви задумуєтеся про те, щоб перестати працювати на когось та зайнятися підприємницькою діяльністю. З чого ж почати? Що знадобиться? На які доходи можна розраховувати? В цій статті ми спробуємо дати відповіді на всі ці питання.
Чому барбершоп – це хороша ідея для бізнесу?
По-перше, з кожним роком мода на доглянутий зовнішній вигляд перестає бути виключно жіночим атрибутом. Чоловіки все більше починають цікавитися індустрією краси. Підходяща стрижка, гарна укладка, доглянута борода – це те, що робить представників сильної статі більш привабливим в очах жінок.

По-друге, у більшості таких місць можна не лише підстригтися та підрівняти бороду, яка зараз у моді, а й отримати певні інші послуги з догляду за собою, наприклад, епіляція, підбір підходящої чоловічої косметики тощо. Це робить такі заклади ще популярнішими.
По-третє, ціни на послуги в барбершопах на порядок вищі, ніж у звичайних перукарнях, а це позитивно впливає на дохід від такого бізнесу. Це пов’язано з більш високою якістю обслуговування, індивідуальним підходом та особливою атмосферою чоловічого клубу, де можна не лише привести до ладу свій зовнішній вигляд, а й приємно провести час у чоловічій компанії за цікавими розмовами на чоловічі теми. З чого ж почати?
Перший етап: аналіз ринку та вибір концепції
Цільова аудиторія
Основними клієнтами барбершопу є чоловіки віком від 20 до 45 років. Часто це люди, які цінують стиль, комфорт і якість обслуговування.

Концепція
Ви можете обрати класичний барбершоп у ретро-стилі як в США, сучасний заклад із мінімалістичним дизайном або щось оригінальне та цікаве. Чому б не проявити фантазію?!.
Локація
Пам’ятайте, що вдале місце – це вже 50% успіху. Важливо, щоб барбершоп знаходився в зоні активного руху: поблизу офісних центрів, ЖК, ТРЦ чи популярних торгових точок.
Другий етап: складання бізнес-плану
Без нього обійтися не вийде. Важливо все підрахувати та продумати і це має бути не в голові, а на папері з конкретними, або хоч приблизними цифрами.
Витрати на відкриття:
- Оренда приміщення ‒ у середньому це може становити від 15 000 до 50 000 грн на місяць, залежно від міста та району.
- Ремонт і дизайн ‒ для створення красивого інтер’єру потрібно вкласти від 100 000 грн (будівельні матеріали та роботи). Якщо не вдається придумати все самостійно, то будьте готові також до витрат на дизайнера інтер’єрів – це ще близько 10 000 грн.
- Купівля обладнання ‒ основні інструменти: перукарські крісла, меблі, дзеркала, машинки для стрижки, тримери, ножиці, косметичні засоби. Загалом вартість – від 50 000 грн на одне робоче місце.
- Маркетинг ‒ для старту потрібно виділити мінімум 20 000 грн на рекламу та просування в мережі Інтернет. Не забувайте й про зовнішню рекламу, наприклад, вивіску та інше.

Подальші витрати:
- Заробітна плата майстрам – одна з найбільших статей витрат. Барбери зазвичай отримують фіксовану ставку або відсоток від послуг.
- Витрати на комунальні послуги, подальша закупівля розхідників та косметики.
Дохід
Це найцікавіше, й не так? Давайте рахувати! Середній чек у барбершопі становить 300–700 грн (знову ж таки залежно від міста, популярності закладу, розцінок та іншого). При щоденному обслуговуванні 15–20 клієнтів дохід може досягати 100 000–300 000 грн на місяць.
Третій етап: юридичні моменти
Не варто забувати про різноманітні бюрократичні нюанси та тонкощі. Ви не можете просто почати працювати. Треба все офіційно оформити. Що ж саме потрібно?
- Зареєструвати бізнес. Це може бути ФОП або ТОВ, залежно від масштабу. Цікавим рішенням є купівля вже готової франшизи. Радимо розглянути такий варіант.
- Отримати дозволи від пожежної та санітарної служб, захист споживчих прав, інспекція охорони праці, податкова та інші інстанції.
- Укласти договір оренди приміщення.
- Оформити працівників.
Четвертий етап: пошук приміщення та ремонт
Треба уважно роздивитися різні доступні варіанти комерційної нерухомості вашого міста. Не кваптеся з покупкою об’єкта. На перших етапах краще просто орендувати приміщення. Це особливо актуально, якщо у вас не дуже великий бюджет чи ви не хочете додатково ризикувати коштами. Приміщення для барбершопу має бути зручним для клієнтів та відповідати всім санітарним і технічним нормам. При розгляді різних варіантів враховуйте специфіку бізнесу. Пам’ятайте, що приміщення потрібно буде оформити так, щоб воно виглядало привабливо.

Якщо говорити про ремонт, то тут все залежить від обраної вами концепції. Не варто витрачати багато коштів на декор. Так, дизайн має бути цікавим, але це не ремонт вдома. Не забувайте, що сюди клієнти будуть приходити за стрижкою. Саме тому більш раціонально купити якісне обладнання, наприклад, машинки та тримери від таких виробників, як Wahl, Moser, BaByliss, Andis, косметичні засоби від іменитих та перевірених часом брендів, наприклад, American Crew (США) Dapper Dan (Великобританія), Reuzel (Нідерланди), Uppercut (Австралія), Nishman (Туреччина).
П’ятий етап: маркетинг та просування
Не варто недооцінювати важливість реклами та просування свого бренду. Які є варіанти? Ось декілька напрямків, котрі дадуть необхідні результати:
По-перше, використовуйте всі доступні вам соціальні мережні та месенджери, наприклад, Facebook, Instagram, Telegram та TikTok. Не забувайте й про YouTube.

По-друге, використовуйте таргетовану рекламу у соцмережах та Google Ads. Це краще довірити професіоналам, бо там є свої нюанси та тонкощі. Такі послуги сьогодні коштують не дуже дорого, але толку буде набагато більше, ніж намагатися робити це самостійно, якщо у вас немає відповідних теоретичних знань та практичних навичок.
По-третє, подумайте про акції, які зацікавлять потенційних клієнтів. До прикладу, зробіть знижки на перший візит, запропонуйте безкоштовне укладання або інші бонуси для нових клієнтів.
Кілька корисних порад, що стануть вам у пригоді
Багато хто зовсім забуває про ряд дрібниць, котрі на перший погляд здаються зовсім неважливими, але насправді виявляються досить суттєвими.
1. Приділіть увагу дрібницям:
- Чому б не запропонувати клієнтам, що чекають каву? Вона має бути якісною.
- Регулярно замовляйте журнали, щоб клієнтам не було нудно і ті, хто не люблять багато розмовляти могли почитати щось цікаве, наприклад, на тему спорту, автомобілів, чоловічої моди тощо;
- Організуйте безкоштовний Wi-Fi. Це створить додатковий комфорт для клієнтів.

2. Слідкуйте за відгуками клієнтів в мережі Інтернет
Намагайтеся регулярно відповідати їм. На позитивні відгуки достатньо буде банального: «Дякуємо за ваш відгук. Ваша оцінка важлива для нас. Приходьте ще!». На негативні відповідайте в залежності від ситуації. Якщо критика конструктивна, то враховуйте зауваження та постійно покращуйте якість обслуговування.
3. Слідкуйте за модними тенденціями індустрії
Радимо підписатися на сторінки у соціальних мережах та на канали в Ютуб популярних барберів зі Сполучених Штатів Америки, бо саме вони і задають моду.
Підсумуємо сказане вище:
Барбершоп – це бізнес із великим потенціалом, але лише в тому випадку, якщо підійти до справи з розумом та все продумати. Складання бізнес-плану допоможе вам підрахувати приблизні розходи та все завчасно спланувати. При грамотному підході барбершоп може окупитися протягом одного-двох років. Успішний заклад здатен приносити від 50 000 до 200 000 грн чистого прибутку щомісяця залежно від кількості клієнтів, цінової політики та витрат. Основні моменти на які важливо звернути увагу та корисні поради були озвучені в цьому тексті. Сміливо можете брати їх на «озброєння».