Сьогодні віддаленою роботою цікавиться багато хто. Раніше більшість людей формат, що передбачає виконання професійних обов’язків поза офісом, сприймала не більше як підробіток для студентів, але ніщо не стоїть на місці і все змінюється. Сьогодні робота з дому дозволяє заробляти навіть більше, ніж на звичайній роботі. Все залежить від того, чим ви займаєтесь та наскільки затребувані ваші навички. Наприклад, спеціалісти ІТ-сфери, копірайтери, дизайнери, котрі працюють у форматі фріланс, часто мають дуже хороший дохід.
Чому віддалена робота стає дедалі популярнішою?
По-перше, це для багатьох дуже зручно. Дистанційна робота дає можливість трудитися в комфортних та затишних умовах дому. Можна бути у зручному одязі, з чашкою кави чи навіть якимись смаколиками та й графік, як правило, більш вільний.

По-друге, це стало більш доступним. Технології розвиваються і це впливає на трудовий ринок. Завдяки глобалізації ринку праці та впровадженню цифрових інструментів, таких як Zoom, Slack або Trello, багато компаній отримали можливість наймати працівників з різних куточків світу.
По-третє, внесла свій вклад і пандемія всім відомої хвороби, коли багато співробітників почали працювати з дому і як вони, так і компанії, в яких вони працювали, зрозуміли, що віддалена робота – це не тільки реально, а й досить вигідно.
Плюси віддаленої роботи
Якщо говорити про переваги такого варіанту, то їх чимало. Не просто ж так багато хто вже перейшов чи найближчим часом планує розпочати працювати на дому. Давайте озвучимо їх.

- Гнучкість графіка ‒ такий формат трудової діяльності дозволяє самостійно планувати свій день, а це особливо корисно для тих, хто має нестандартний розпорядок або потребує часу для особистих справ.
- Економія часу та грошей ‒ завдяки роботі з дому не потрібно витрачати години на дорогу до офісу, а також кошти на транспорт, обіди в кафе чи офісний одяг.
- Комфортні умови ‒ можливість працювати у звичному середовищі допомагає зосередитися та уникати стресу, пов’язаного з шумом чи іншими факторами в офісі.
- Широкий вибір вакансій ‒ можна знаходити проєкти або вакансії у міжнародних компаніях, не обмежуючись лише локальним ринком праці.
- Підвищення продуктивності ‒ багато хто працює ефективніше саме вдома, бо обстановка більш затишна і можна налаштуватися на трудову діяльність.
Мінуси віддаленої роботи
Звичайно, як і у будь-якого іншого явища, є тут і певні негативні моменти. Для когось це не дуже суттєво, а когось це може і відштовхнути від такого формату праці. Про що ж мова?

- Відсутність соціальної взаємодії ‒ коли ви працюєте з дому, то це може стати причиною ізоляції та браку спілкування з колегами. Особливо актуально це, коли у вас досить завантажений графік і зовсім не залишається часу на зустрічі з друзями, а спілкування в свою чергу є важливою складовою життя для багатьох людей.
- Розмиття меж між роботою та особистим життям ‒ коли ви працюєте вдома складно знайти баланс між робочим часом та відпочинком. Так можна швидко «вигоріти» і почнеться депресивний стан.
- Проблеми з самодисципліною ‒ далеко не кожен може спланувати свій графік та розумно розподілити час. Часто заробіток в домашніх умовах напряму залежить від кількості виконаних завдань. Без нагляду керівництва декому важко дотримуватися дедлайнів або залишатися зосередженим на задачах. В результаті падає продуктивність, а разом з нею зменшується й дохід.
- Технічні складнощі ‒ не всі мають сучасний якісний ПК. Не завжди є можливість забезпечити стабільне підключення до мережі Інтернет. Це може заважати працювати.
- Переробіток ‒ не дуже це підійде й так званим «трудоголікам». Ця категорія людей повинна мати певні обмеження, наприклад у вигляді графіку, за яким працює офіс, бо в протилежному випадку вони не будуть знати коли зупинитися і робочий день може стати довжиною у 24 години.
Перспективи віддаленої роботи
Тут складно сказати щось конкретне, бо все залежить від цінності ваших професійних навичок, знань та вмінь. Впливає на все це і сфера, в якій ви є спеціалістом.
Складність кар’єрного росту тут присутня. Річ у тім, що ще не всі звикли до таких співробітників. Через це у деяких компаніях віддалені працівники можуть мати менше можливостей для підвищення чи участі у важливих проєктах.
При цьому всьому багато сучасних компаній поступово переходять на гібридний формат, поєднуючи роботу з дому та в офісі, що допомагає зберігати баланс між продуктивністю і соціальною взаємодією. Ваше місце проживання не буде вас обмежувати. Немає вакансій у вашому населеному пункті чи навіть країні? Це не проблема, бо ви можете влаштуватися у компанію, яка знаходиться навіть на іншому континенті. Можливостей явно більше.

Окрім цього слід зазначити, що аналітики прогнозують збільшення кількості вакансій для фрілансерів та віддалених працівників у сферах IT, дизайну, маркетингу, обслуговування клієнтів та багатьох інших.
Як зробити віддалену роботу ефективною?
Пропонуємо кілька на наш погляд корисних порад:
- Організуйте робоче місце – ніщо не повинно вас відволікати;
- Дотримуйтеся розпорядку – має бути чіткий графік роботи;
- Використовуйте сучасні технології, котрі допомагають працювати більш ефективно;
- Регулярно робіть перерви, наприклад, на чашку кави чи перекус;
- Підвищуйте кваліфікацію, щоб бути більш конкурентоспроможним та мати можливість заробляти більше.
Чи підходить вам віддалена робота?
Це питання, на яке кожен з вас має дати собі відповідь самостійно. Тут все залежить від того, чим саме ви займаєтеся, які ви ставите перед собою цілі, чого хочете досягти та загалом, що ви за людина (характер, психотип, інтереси тощо).

Чи варто працювати віддалено? Якщо ви дисципліновані, цінуєте гнучкість і можете самостійно організувати робочий процес – дистанційна робота може стати ідеальним вибором. Якщо для вас важливе живе спілкування з людьми та ви працюєте більш ефективно, коли поруч керівник ‒ варто обрати офісний формат чи можливо гібридний варіант, коли кілька днів ви можете трудитися вдома, але основний час проводите в офісі.
Підсумуємо
Віддалена робота – це цікаве рішення, яке підходить багато кому, але далеко не всім. Тут не потрібно на когось рівнятися. Всі ми різні. Важливо зрозуміти, чи буде це зручним варіантом саме для вас, враховуючи важливі аспекти та особливості конкретно вашої ситуації.