Сервіси, що покращують побут удома та умови праці в офісах чи перебування в комерційних приміщеннях, наразі набули особливої актуальності.
Одним із видів такого обслуговування є клінінг – професійне прибирання. Про ключові умови й особливості відкриття клінінгової компанії, а про також інвестиції, яких потребує організація даної служби, розповідається далі.
Клінінг: сутність та спектр послуг
Клінери-професіонали займаються різними видами робіт із прибирання.

Вони на замовлення клієнта наводять чистоту та лад у приміщеннях різної специфіки, від житлових до сантехнічних, виробничих та офісних. Комплексне прибирання таких працівників включає миття приладів побутової техніки та сантехніки, очищення меблів і килимових покриттів, підлоги, стелі та внутрішніх стін.
Клінінговим фірмам також замовляють миття зовнішніх елементів будівель (фасадів, вікон та балконів, в тому числі на високих поверхах), вивіз сміття, виконання дезінсекції та прибирання після ремонту.
Ці роботи, що можуть бути разовими або регулярними, клінерам допомагає виконувати спеціальне обладнання та техніка.
Замовниками клінінгових служб стають представники складського, торгівельного, виробничого, готельного та інших видів бізнесу, власники закладів громадського харчування, спортивних, освітніх, фінансових та багатьох інших інституцій. Нерідко клінінг замовляють для прибирання всіх типів житла, громадських місць та прилеглих до цих об’єктів територій.
Бізнес-план відкриття фірми з клінінгу: що варто врахувати?
Необхідно визначитися з формою новостворюваної компанії. Може бути два її варіанти: ТОВ або ФОП. Перший є оптимальним для співпраці з комерційними організаціями. ФОП буде правильним рішенням для служб, що займуться переважно прибиранням житлових об’єктів.
Експерти рекомендують розпочинати таку підприємницьку діяльність з реєстрації ФОП другої групи, що передбачає простіше ведення обліку. Виконати таку роботу за наявності електронного підпису допоможе застосунок «Дія».

Засновникам клінінг-компанії доведеться також зробити ряд кроків, пов’язаних із оформленням пакета необхідних документів:
- підписання договору оренди офісу;
- реєстрація клінінгової служби в пенсійному фонді;
- підписання угоди на постачання миючих засобів та інших витратних матеріалів;
- відкриття рахунку в банку;
- комплектація штату;
- оформлення санітарних книжок для співробітників;
- укладання договору на вивезення відходів.
- погодження організаційних моментів роботи з пожежною службою.
Спеціальні ліцензії та дозволи як умова для відкриття клінінгової компанії українським законодавством не передбачаються.
Специфіка інвестицій та орієнтовні витрати на них
Перед запуском проекту має бути затверджений бюджет, в якому прописані всі статті й суми необхідних фінансових вкладень.
Фахівці зазначають, що станом на поточний рік старт клінінг-бізнесу вимагає ряду цільових інвестицій, що зазначені в переліку нижче. Наведені в дужках суми є приблизними для невеликої компанії зі штатом у 6 співробітників.
- Реєстрація документів – від 2000 ₴
- Плата за оренду офісу – від 8000 ₴
- Меблювання офісу – приблизно 25000 ₴
- Придбання робочого інвентарю – 32000-35000 ₴
- Закупівля витратних матеріалів – від 6000 ₴
- Зарплатний фонд – приблизно 90000 ₴
- Спецодяг – 4000-5000 ₴
- Витрати на маркетинг та рекламу – від 12000 ₴
Загалом, сума початкових вкладень для відкриття клінінг-фірми з 6 працівниками, враховуючи зазначені основні й інші, додаткові витрати, складатиме приблизно 180 тисяч гривень.
Обладнання: техніка та інструментарій
Професійні клінери користуються промисловими пилососами, функціонал яких включає миття підлоги. Таких приладів рекомендується придбати два. Середня ціна відповідної машини на сьогодні складає 14 тисяч UAH.

Промисловий фен для сушіння килимів коштує близько 10 тисяч UAH.
Знадобиться також купити якісні машини для підмітання та сушіння підлоги (підлоготери). Ця техніка коштує відповідно від 5 тисяч та від 10 тисяч UAH.
Ціна професійного парогенератора становить від 9 тис. гривень.
До категорії допоміжних інструментів, що знадобляться в роботі спеціалістам із клінінгу, варто віднести різні види мітел та швабр, щіток, скребків та совків та обладнання для миття вікон.
Не обійдуться такі фахівці без відер на колесах та візочків для прибирання.

Для придбання допоміжних інструментів доведеться витратити від 13 тис. гривень.
Ще одна стаття фінансових вкладень – закупівля витратних матеріалів, зокрема, рукавичок та масок, мішків для сміття, губок та ганчірок. До цієї ж категорії входять засоби для миття й чищення – мийні розчини для різних поверхонь, плямовивідники й освіжувачі повітря. А ще потрібні засоби для догляду за сантехнікою, дзеркалами, паркетом, склом, дерев’яними елементами інтер’єру тощо.
Мінімальна сума для придбання початкової партії витратних матеріалів – 2,5 тис. гривень, засобів для чищення й миття – від 6 тис. гривень.
Підбір персоналу в команду
Успішність та прибутковість клінінг-бізнесу визначається професіоналізмом працівників цієї сервісної служби.
Це означає, що кожен із працівників штату має відмінно виконувати свої робочі обов’язки – прибирати якісно, бути взірцем добросовісності, пунктуальності й відповідальності.

Ключове значення має ретельний підбір співробітників. Краще в команду брати людей із досвідом.
Такі прибиральники повинні вміти працювати з профільною технікою та приладдям, правильно використовувати мийні засоби. Кожен із них має охайно й акуратно виглядати та чемно й коректно спілкуватися. Обов’язковою для клінера є наявність медичної книжки.
Штат маленької клінінгової компанії на старті її роботи включає 4 фахівців-прибиральників, адміністратора та бухгалтера-аутсорса.
Для оптимізації роботи такої новоствореної служби доцільно використати CRM-систему з опцією бронювання замовлень в онлайн-форматі. У результаті ви зможете приймати заявки від клієнтів в режимі 24/7, а не лише в години роботи адміністратора.
Для оптимальної систематизації всіх даних та дієвого керівництва фірмою варто користуватися розумним програмним забезпеченням.
Якщо бізнес-справи підуть добре, у подальшому можна включати до штату дві додаткові одиниці – менеджера з продажів послуг та водія.
Як просувають клінінг-бізнес: методи й канали
Умовою успіху такого підприємництва є наявність необхідної кількості клієнтів. Залучити замовників можна за допомогою такої маркетингової методики:
- розміщення рекламних оголошень в інтернеті, виданнях періодичної преси, на телебаченні та трансляція їх по радіо;
- оформлення інформаційних друкованих банерів;
- використання контекстного й таргетованого маркетингу;
- створення акаунтів компанії в популярних соціальних мережах та власного сайту.

Особливо ефективним для реклами та формування позитивної репутації компанії рішенням є особистий інтернет-портал. Такий сайт має на меті широку пропаганду сервісу клінінг-фірми та надання її пропозицій представникам бізнесу різних масштабів.
Фахівці також доводять ефективність використання системи CRM, що підтримує функцію персональної веб-сторінки. Розробниками відповідного програмного забезпечення передбачається можливість безкоштовного надання сайту, що відкриває можливість оформлення заявок онлайн, автоматизуючи потік клієнтів. Таке компромісне рішення обходиться підприємцям, які відкрили клінінгові компанії, дешевше, ніж повноцінний сайт.
Дієвим рекламним ходом стане впровадження продуманої програми лояльності. Замовників зацікавить, наприклад, знижка на виконання першої заявки, система бонусів для постійних клієнтів або сезонні акції.
Підсумки
Клінінг для підприємців-новачків є гарною ідеєю. Його перевагами є порівняно швидка окупність та відносно скромні початкові інвестиції.
Проте відкриття такої компанії вимагає ретельної підготовки, що включає складання детального бізнес-плану та чіткого фінансового планування, розробку кількох варіантів фінансових сценаріїв.
Це необхідно для розрахунку прибутку й швидкості повернення грошових вкладень.
Успіх чекає на команду, керівник та колектив якої вмотивовані та відповідальні.
Найбільші шанси для розвитку в нашій країні у клінінгових служб, що працюють у Києві та обласних центрах. Але не варто забувати, що у великих містах для них гострішою є й конкуренція.