Простими словами e-commerce – це електрона онлайн торгівля, коли всі угоди, бізнес-проекти, всі процеси, комунікація з клієнтами проходить у соціальних мережах чи додатках.
У наш час соціальна комерція – це дуже актуальний та сучасний вид торгівлі, який значно спрощує шлях покупця до отримання товару чи послуги, а продавцям дозволяє значно знизити витрати на оренду та найманих додаткових працівників. А клієнти не витрачають час на відвідування магазинів, очікування у черзі все можна замовити за декілька хвилин на комп’ютері чи у смартфоні.
Чому соціальні мережі – ідеальний майданчик для продажів?
Відповідь дуже очевидна, сьогодні практично всі користуються соціальними мережами, обмінюються фото, читають цікаву інформацію або новини, й звісно роблять покупки. Чому продавати в соцмережах вигідно та зручно?

- Це не так нав’язливо, як звичайна реклама з телебачення, журналу чи оголошення. Немає надокучливих дзвінків та розсилок на пошту.
- Продавець одразу може відповісти на усі питання стосовно товарів чи послуг.
- Суттєво скорочується стандартний цикл продажів.
- Набагато легше втримати клієнтів.
- Можливості для лідогенерації, тобто людей дійсно зацікавлених у ваших пропозиціях.
І це далеко не всі переваги, можливість керувати власною репутацією, створити довгострокові відносини з клієнтами й взагалі, якщо правильно організувати стратегію продажів, то успіх прийде неодмінно. А які соцмережі найкращі для продажів зараз? Найпопулярніші мережі для комерції – це Facebook, Instagram, TikTok, Pinterest. В кожної є свої особливості та нюанси. Для того, щоб зробити правильний вибір, треба проаналізувати власну цільову аудиторію, чітко вивчити ринок, подивитись, де й що більше публікують, який йде зворотній зв’язок, згідно коментарів, репостів тощо. Важливий психологічний портрет майбутнього клієнта, сюди відносять демографічні ознаки (стать, вік, сімейний статус), соціальні (освіта, інтереси, рівень доходу), географічні (країна, місто, село) та психологічні фактори (життєві цінності, спосіб життя).
Як вибрати платформу для соціальної комерції?
Facebook – орієнтований на людей старших за віком та вважається універсальною мережею, де можна продавати одяг, техніку, різноманітні послуги, рекламувати ресторани або розважальні заклади. Також ця платформа класно підходить для надання фінансових послуг, як і в мережі LinkedIn.

TikTok, Pinterest та Instagram неймовірно популярні серед молодої аудиторії, тут класно працює візуальний маркетинг, відмінний вибір для моди, стилю, нових стартапів, інноваційних рішень. Ці платформи для творчих й нових брендів, експериментів з вірусним контентом.
Наприклад, ви хочете продавати одяг, великих розмірів, який підходить для людей більш зрілих чи універсальне зручне взуття або кухонне приладдя, то Facebook підійде краще. А іграшки для діточок чи одяг для немовлят більше залетить в TikTok й Instagram, де дуже багато молодих матусь. Головне чітко визначитись з власною цільовою аудиторією.
Покроковий гайд для продажів у соціальних мережах
Перед тим, як створити власну сторінку на необхідній платформі треба ретельно поміркувати над тим, як залучити клієнтів через соціальні мережі, а для цього потрібно вивчити власних конкурентів. Це один з важких та трудомістких процесів. Знайдіть схожий товар чи послугу, подивіться, що найбільше привертає покупців, та приклади їх незадоволення й відмов. В який час йде більше реакцій на пости та рекламу.
Коли ви зрозумієте, які проблеми турбують клієнтів, чого ще не має у на ринку та чим можна здивувати буде значно легше визначитись з маркетинговою програмою.
Підготовка до продажів та створення привабливого контенту
Перше з чого треба почати – це зрозуміти як побудувати воронку продажів в соцмережах, простими словами модель маркетингу, яка приводить клієнта до покупки. Спочатку ми знайомимо та повідомляємо про себе, затримуємо увагу та інтерес, викликаємо бажання купити та стимулюємо його.
Ви запускаєте рекламу, наприклад, до вашого профілю з продажу курсів манікюру в Instagram через посилання перейшло 5 тисяч людей, з них підписалась тільки 1000 вони читають цікавий матеріал, який безкоштовний, через час активних підписників залишається 300 й тільки 50 з них куплять платні курси. Саме так й працює воронка. Вона дає нам зрозуміти на якому етапі відсіюється більша частина лідів, та що треба змінювати або прибирати.

Без гарного контенту діла не буде. Коли користувачі заходять на сторінку, де мало інформації, вона не цікава чи вже не актуальна, погані фото та незрозумілий опис, то одразу покидають магазин.
Саме початкова візуалізація та привабливість впливає на рішення підписатись або ні. Тому контент має бути корисний і релевантний.
Гарні, креативні фото чи відео огляд привертає увагу, а детальний та якісний опис, свідчить про те, що продажем займається експерт.
Потенційний покупець має хатніх тваринок, й тут натрапив на рекламу корму, далі він переходить на сторінку й бачить тільки фірму його картинку та ціну. Який та для чого підходить, для якої породи, корисні властивості та протипоказання, чому саме цей корм, а не інший. Коли такої інформації немає стимулу купити не буде теж. Крім загальної реклами треба розміщувати інформативні статті для вашої продукції, щоб людям було цікаво дивитись.
Також частота контенту важлива. За день 30 одноманітних постів може почати дратувати людину та вона просто відпишеться, а на один за три дні просто не зверне увагу. Все повинно бути в міру та дозовано, враховуючи часовий пік мережі.
Якщо виникає питання як збільшити продажі в соціальних мережах, то без додаткової реклами та спеціальних можливостей платформ просто не обійтись.
Запуск реклами
Є спеціальні компанії, які займаються просуванням сторінок на різних мережах. Є два найпопулярніших варіанти – це таргетована реклама та блогери й всі вони платні. Вартість залежить від обхвату аудиторій й часу використання. Ці методи вважаються самими дієвими для залучення клієнтів. Все просто між сторіз та постами друзів з’являється ваша реклама, згідно вподобань, які відстежує гугл. Запускати таку рекламу треба тоді, коли ваш профіль повністю готовий до роботи, є вся необхідна інформація та гарне портфоліо.

Використання інтегрованих функцій покупок також збільшать продажі. Це додаткові товари, яки купують разом з основним, проведення різних акцій (приведи друга отримуй знижку, два за ціною одного, на першу покупку -20 відсотків).
Не слід забувати й про безкоштовні методи реклами:
- Додавайте до публікацій поширені тематичні хештеги.
- Вказуйте геометри.
- Створюйте цікаві маски.
- Практикуйте взаємний PR в сторіз.
- Вказуйте геометри.
- Запускайте прямі ефіри та ретельно розповідайте та показуйте товар.
- Коментуйте пости в популярних акантах.
Використання інфлюенсерів для соціальної комерції
Ще один класний засіб як створити ефективний маркетинг в соцмережах. Інфлюєнсер відрізняється від звичайного блогера, це може бути модель, спортсмен, відомий кухар, який вже має велику аудиторію та відмінну репутацію. Люди прислухаються до думки та довіряють їм. Також блогери з великою кількістю підписників, які давно ведуть свої сторінки запевнять людей, що ваш товар надійний та якісний. В деяких випадках після однієї такої реклами може статись приплив одразу 20 чи 30 тисяч клієнтів. Так, задоволення це не дешеве, й ще не кожний відомий інфлюєнсер може погодитись на ваш продукт, але це дуже ефективна реклама. Головне, щоб після неї ви змогли відповісти та проконсультувати багатьох й прийняти велику кількість замовлень, в іншому випадку буде провал.
Згідно статистиці найкращім часом для публікації рекламних постів вважається з 10 ранку до 18 вечора, а найкращі дні понеділок та середа. У цей час користувачі соціальних мереж найбільш активні. На вихідних актуальність реклами спадає, але також все залежить від вашого продукту та різноманітних свят.
Робота з відгуками та коментарями
Взаємодія з аудиторією дуже важлива. Таким чином ви зможете не тільки зрозуміти як проаналізувати ефективність продажів в соцмережах, а й здобути гарну репутацію, вас будуть радити друзям та знайомим.

Чим краще ваша зацікавленість в клієнтах, жваві обговорення, швидке вирішування проблем, тим більше охоплення в інтернеті, пізнаваність та кількість підписників. Залучення до соціальних мереж формує спільноту та базу шанувальників навколо вашого бізнесу, а це в свою чергу стимулює продажі та популярність.
Метрики та аналіз результатів
Без аналізу дуже складно усвідомити поточну ситуацію в продажах та створити умови для їх розвитку і збільшення в майбутньому. А які інструменти використовувати для соціальної комерції? Це покращення, розроблення та просування товарів.
Вивчайте реакції на ваші публікації, які викликали фурор, а які залишились непомітними. Можливо ви їх розміщуєте не в той час, а цільова аудиторія просто зайнята.
Слідкуйте за рекламою, який ресурс дав більше переходів на ваш профіль та віддавайте перевагу саме їм.
Ведіть аналіз продажів у таблицях. Це можна робити власноруч або інтегрувати акаунт з СРМ-програмою, яка буде все вносити автоматично. Таким чином, ви побачите коли замовлень більше всього, яка реклама краще працює, що може впливати на різкий спад торгівлі.
Й самі соціальні мережі здатні виводити статистичні дані оглядів та обхватів, ці показники теж треба аналізувати. Можна побачити хто дивився та заходив, оцінити аудиторію, її настрій, вік та чим саме викликаний інтерес, які формати контенту підходять до різних продуктів.
Ви можете просуватись не тільки в одному напрямку, а й вести профіль у різних соцмережах одразу. При вірному налаштуванні, з Instagram все одразу дублюється у Facebook, прямі ефіри більше підійдуть TikTok, де в основній інформації для вашого профілю будуть посилання на інші платформи. А це в свою чергу скоротить витрати на SMM просування.
Продавати у соціальній комерції не просто, але можна досягти дуже великих результатів при кропіткій праці та вірно обраній маркетинговій стратегії. Тому набирайтесь ентузіазму, пробуйте, експериментуйте та наполегливо йдіть до своєї мрії та все неодмінно вийде.