Ви коли-небудь замислювалися, чому певні фінансові поради роблять інших людей багатими, але не працюють для вас? Можливо, що ці поради не підходять вам. Принаймні, так стверджують теорії про різні типи особистості. У цій статті ми представимо найважливіші твердження про різні типи фінансової особистості та їхній вплив на краще управління грошима.
Що таке фінансовий тип особистості
Пандемія, війна, галопуюча інфляція, рецесія, що насувається. В останні роки не бракує джерел нестабільності та невизначеності. Також зростає ймовірність прийняття фінансових ірраціональних рішень, заснованих на емоціях: страх, ейфорія або тривога. У світі управління активами така ситуація не рідкість.

Стрес, пов’язаний з необхідністю зводити кінці з кінцями, утримувати роботу або мати справу з боргами, може змусити нас відчувати тривогу, депресію або навіть безнадію. Саме тут і виникає замкнене коло між психологічним профілем і грошима. Коли ми перебуваємо в емоційному розладі, нам стає важче ефективно управляти своїми фінансами, ризикуючи завдати собі ще більшої шкоди як у фінансовому, так і в психологічному плані. Єдиний спосіб розірвати це замкнене коло — краще усвідомити своє ставлення до фінансів.
Зрештою, гроші повинні працювати на інвесторів, а не навпаки. Зрозуміло, що інвестиційні рішення не завжди бувають правильними. Однак дивно, що різні інвестори часто роблять одні й ті ж помилки та навіть повторюють їх замість вивчення. Поведінкові фінанси — це підхід, який вивчає такі помилки та пропонує альтернативи систематично помилковій поведінці. «7 типів фінансових особистостей» пояснюють, чому ми діємо так, а також дають поради, як уникнути типових помилок у майбутньому.
Один із семи прикладів — результат поведінкових досліджень: збитки завдають більше болю, ніж прибутки приносять задоволення. Вплив на фондовий ринок: прибутки часто усвідомлюються занадто рано — страх не встигнути конвертувати їх у готівку. З іншого боку, збитки часто не усвідомлюються через відмову визнанням, що ми дійсно щось втратили. До цього додається часто безпідставна надія на те, що ціна акцій відновиться.
«Якщо кінь здох, треба злізти з нього». Як у такій ситуації реагують успішні інвестори? Вони тверезо оцінюють ситуацію, усвідомлюють втрати та вкладають кошти в більш перспективні інвестиції, щоб компенсувати збитки. У дослідженні описано, що саме це означає, а також шість інших типових психологічних профіля особистостей, з нетиповою реакцією.
Основні фінансові типи особистості
У психології, напевно, кожен знайомий з деякими теоріями про різні типи особистості — інтроверсія та екстраверсія, мабуть, найвідоміші. Але, психологія фінансів каже, що кожен тип особистості має свої сильні та слабкі сторони, коли йдеться про стосунки з грошима. Однак, в принципі, будь-хто може досягти фінансового більш-менш процвітання, великого або малого — вже як пощастить. І для цього навіть не обов’язково докладати титанічних надзусиль. Натомість важливо дослідити власну особистість, а потім діяти відповідно до неї. Щоб досягти достатку, не потрібно прикидатися кимось іншим. Ви можете отримати те, що вже є всередині вас.

Як визначити свій фінансовий тип? Як і будь-яка модель особистості, це узагальнює і спрощує нескінченно складний людський досвід і поведінку в ідеалізованій формі. Ви не обов’язково належите до одного типу. Деякі люди можуть ідентифікувати себе з більшістю з них. Згідно з цим, основний характер людини можна простежити до фіксації в дитинстві. Кожен так чи інакше зазнав труднощів у дитинстві та виробив у відповідь несвідому модель поведінки. Навіть якщо ми вчимося і розвиваємося протягом життя, ця фіксація залишається.
Але досить преамбули, перейдемо до суті. Сім типів людей у фінансах мають (якщо коротко) такі риси особистості:
1. Схвильований
Люди цієї групи постійно турбуються про свої гроші, незалежно, яка сума є на їхньому банківському рахунку. Такі люди постійно бояться можливого поганого результату, а також мають низьку впевненість у собі. Загалом, бути передбачливим і враховувати можливі невдачі — це не погана якість. Однак ті, хто постійно мислить негативно, впадають у депресію і мають порушені стосунки з грошима. Тим, хто страждає на це, слід з’ясувати, звідки береться страх втрат і як з ним боротися.
2. Азартний гравець
Азартні гравці, з іншого боку, люблять ризикувати заради отримання прибутку. Вони можуть або винагородити себе, або понести відповідні втрати. Тим, хто схильний до ризику, також рекомендується замислитися над своїм ставленням до фінансів, вважаючи за краще відкладати щось убік, а не необдумано вкладати гроші в невизначені активи.

3. Байдужий
Люди цієї категорії рідко або ніколи не думають про гроші, байдужі до їхнього впливу. Їм достатньо невеликого бюджету, щоб бути щасливими. Однак слід пам’ятати, що якщо не прораховувати витрати, то немає фінансового простору для маневру і в результаті може нагромадитися багато проблем. У цьому випадку слід поглядати на свої фінанси, щоб принаймні убезпечити себе та уникнути будь-яких грошових труднощів.
4. Зациклений на заощадженнях
Компульсивні заощадники роблять саме те, що випливає з їхньої назви — вони заощаджують. Тільки так вони відчувають безпеку, зазвичай не переслідуючи конкретної мети. Однак у довгостроковій перспективі, вони ніколи не дозволять собі нічого з накопичених грошей і стануть дедалі більш незадоволеними. Цій категорії людей необхідно знайти хороший баланс — ставити цілі заощаджень і думати про майбутнє, а з іншого боку, побалувати себе чимось.

5. Компульсивний марнотрат
Цей тип — повна протилежність компульсивному заощаднику. Вони постійно витрачають свої гроші, часто і без потреби. Люди цієї групи характеризуються великою відкритістю, а також прагнуть, щоб усі навколо них почувалися комфортно. Зазвичай вони хочуть досягти цього за допомогою грошей, які вони люблять витрачати, не замислюючись про це. Стресові ситуації компенсуються покупками. Все добре, доки є достатньо грошей. Однак з компульсивними марнотратами це часто не так. Вони накопичують гори боргів. Тут допомагає складання фінансового плану і двічі подумати, перш ніж робити нові покупки, чи дійсно вони необхідні.
6. Хвалько
Хвастуни — це частинка заощадливих та частинка марнотратних типажів. Вони заробляють багато грошей і з задоволенням їх витрачають. Однак таке ставлення до фінансів може призвести до стресових ситуацій, оскільки хвалько наполегливо працює заради чогось, що триває недовго. Треба частіше думати про власні фінанси та дотримуватися здорового балансу між заощадженнями та витратами.

7. Компульсивний заробітчанин
Цей тип щасливий лише тоді, коли заробляє багато грошей. Він вкладає максимум енергії у роботу, щоб накопичити статок. Фінансовий успіх часто є винагородою за наполегливу працю і розглядається як самоствердження. Однак, стосунки з сім’єю та друзями нехтуються і порушуються. Якщо це стосується і вас, пам’ятайте, що в житті є щось більше, ніж просто гроші.
Як управляти грошима залежно від вашого фінансового типу
Чи впізнали ви в описі типів домінуючі аспекти в собі або в людях, яких ви знаєте? Можливо, вам підходять кілька типів. Визначення є складним завданням. Як правило, тип особистості визначається за допомогою обширного опитувальника. Ще існує тест на фінансовий тип.

Як бачите, психологія типів, тобто набір емоцій, пов’язаних зі страхом, провиною, заздрістю, соромом і хвилюванням, глибоко впливає на наші стосунки з грошима. Філософія фінансів залежить від переконань. Ми повинні думати про гроші як про щось, з чим складні стосунки. Гроші (і ваші особисті фінанси загалом) не є фіксованою сутністю, а радше набором даних, викликів і можливостей, з якими кожен взаємодіє і переживає. Ми приймаємо рішення, які впливають на фінансове становище і мають наслідки для почуттів і майбутньої поведінки. І це постійно розвивається протягом усього нашого життя.
У тій частині світу, де ми живемо, ніхто потенційно не позбавлений можливості стати більш менш забезпеченим. Однак більшість людей не можуть цього зробити, бо не знають ні свого фінансового типу, ні як використовувати його сильні сторони. В основному це пов’язано з двома основними причинами:
- Внутрішній конфлікт цінностей і переконань;
- Відсутність міцного фінансового фундаменту.
Перший аспект часто не береться до уваги, але він має великий вплив на нашу поведінку. Ми часто маємо негативні переконання, як ми бачили вище. Наші переконання — це не просто думки, на які ми час від часу звертаємо увагу, а фактично програми, встановлені в нашій підсвідомості, подібно до програмного забезпечення. Переконання часто сягають корінням у дитинство, через переконання, які нам прищепили наші батьки. Можливо, вони сперечалися про гроші або критикували когось, хто їх мав.
Психологія грошей впливає на життя. Вона призводить до суперечливої поведінки щодо того, що ми повинні робити, щоб мати більше грошей, або що це означатиме, якщо ми матимемо їх занадто багато. В основному ми думаємо, що гроші можуть дати свободу, можливість бути щедрими, можливість мати вільний час. Водночас ми думаємо: щоб накопичити багато грошей, ми повинні відмовитися від свого вільного часу. Можливо тому, що треба багато працювати.

Ще причина, чому люди не можуть контролювати гроші, полягає в тому, що вони думають, що ними занадто складно керувати. Тому вони витрачають їх, відволікаючись від своїх справ. Були випадки, коли люди вигравали великі суми в азартних іграх. За короткий час людина, яка стала багатою, повністю розтринькувала свої активи. І подумати тільки, що це був «статок», який він не заробив би навіть за життя!
У сфері спорту та шоу-бізнесу також існує незліченна кількість прикладів, коли відомі та високооплачувані артисти та чемпіони опиняються за межею бідності. Причинами цього зазвичай є невдалі інвестиції, жадібні радники, фальшиві друзі, згубні звички, такі як наркотики та алкоголь, а також накопичення боргів.
Гроші доводять емоції людей до крайнощів. Вони створюють екзальтацію, роздувають его, породжують жадібність, але також і страх, можуть пригнічувати самооцінку.
Є люди, які жадають грошей і готові на все, щоб накопичити їх у великій кількості, а є ті, хто їх демонізує. Є ті, хто вважає їх, більш-менш несвідомо, чимось «брудним», далеким від їхніх цінностей і сенсу життя. І весь цей час ми говоримо про фінансові типи особистості.
Саме тому, що гроші створюють цей коктейль емоцій, дуже важливо підходити до них якнайкраще знаючи свій. На жаль, майже ніхто не отримав ґрунтовної фінансової освіти. Нас не вчать управляти своїми фінансами в школі, а часто навіть в університеті.
Безсумнівно, варто докласти певних зусиль, щоб застосовувати свій тип, який особливо пов’язані з грошима, свою грошову психологію. Не в останню чергу тому, що без усвідомлення, вона має тенденцію переважати над раціональним мисленням і керувати вашими діями.
До фінансової свободи веде різний шлях для кожного типу. Деякі можуть бути схожими за своєю зовнішньою поведінкою, але внутрішня мотивація різна. Справа не в фінансової поведінки, а чому ми щось робимо. Це також пояснює, чому деякі формули успіху дуже добре працюють для одних людей і зовсім не працюють для інших. Натомість ви можете використовувати знання свого типажу, щоб знайти власне, індивідуальне рішення (у всіх сферах життя), яке відповідає вашим власним рисам особистості.
Висновок
Чим краще ви знаєте себе, тим більш цілеспрямовано ви можете йти своїм шляхом до процвітання. Якщо ви зрозумієте власні мотиви, звернете увагу на свої типові перешкоди на шляху до процвітання і водночас зосередитеся на своїх особистих сильних сторонах, ви просунетеся далі, ніж той, для кого підсвідоме завжди залишається неусвідомленим.
Зрештою, мета такого розпізнання не просто розбагатіти, а дозріти як особистість. Однак подолання обмежувальних і деструктивних установок вимагає часу і сміливості йти іншими шляхами, ніж раніше.