За думкою експертів, людина, яка знає як збирати гроші та відкладає визначену суму регулярно й має грошову подушку, вважається фінансово грамотною. Так, можна жити, як кажуть від зарплати до зарплати, але якщо раптом щось станеться, наприклад ламається побутова техніка, хвороба – потрібні дорогі лики, та безліч інших не запланованих витрат. А що робити в таких ситуаціях? Багато вирішують та закривають такі фінансові проблеми кредитами, підписуючись на щомісячні платежі за позику, а при цьому дохід за місяць залишаються таким же. Тобто грошей стає ще менше й потреби не зникають.
Навіть бувають такі ситуації, коли людина бере наступний кредит, щоб закрити попередній, тому що не може впоратись й починається замкнуте коло, а борги наростають, як сніжний ком. Саме стабільне накопичення грошей допомагає уникнути такої катастрофи. Ви почуваєтесь більш впевнено та без остраху можете дивитись у наступний день!
Чому важливо збирати гроші правильно?
Здається, що тут такого береш та відкладаєш з кожної зарплати й все. Але все набагато складніше. Психологія людини налаштована на швидке отримання задоволення, а стратегії накопичення потребують дисципліни та вмінню правильно керувати своїми витратами. Економити важко, особливо e наш час, коли магазини просто переповнені товарами різного призначення. А якщо не знати як вірно збирати гроші, то «заначка» з попереднього місяця буде швидко витрачена й знов залишаємось без фінансової подушки.

Основи правильного накопичення грошей
Отже, ви не знаєте як відкладати гроші та з чого почати? Перше, що потрібно зробити – це ретельно розписати свої витрати. Враховувати всі необхідні речі, комунальні платежі, їжа, проїзд у транспорті, необхідний одяг. Коли сума стане зрозумілою, віднімаємо її від зарплатні та бачимо вільні гроші. Саме цей показник можна почати збирати. Але всі ми знаємо, що деколи може захотітись чогось смачненького, іноді побачиш гарні знижки на телефон чи речі й дуже важко втриматись. Тому треба дотримуватись декількох основ, а саме:

- Не обов’язково відкладати великі суми, краще по трошки, але на постійній основі.
- Намагайтесь втриматись від імпульсних, непотрібних покупок.
- Не беріть позики, а краще збирайте, так купите трохи пізніше, так й потім ви нікому та нічого не винні.
- Коли ви збираєте, накопичені гроші не треба чіпати та витрачати на звичайні візити до супермаркету.
Не витрачайте більше, чим потрібно, наприклад, вам обов’язково потрібна куртка, а в магазині ви ще побачили джинси або светр на які кошти не заплановані. При наявності таких речей у гардеробі треба втриматись.
Стратегії накопичення грошей та кращі інструменти для цього
Існують дійсно ефективні способи накопичення за допомогою яких, можна відкласти значні суми при цьому не відчувати сильний дискомфорт та обмеження.
Перше з чого треба почати – це визначення суми, яку потрібно зібрати, а головне навіщо вона вам потрібна. Без цілі дуже важко буде все зробити. Хочете новий телефон? Допустимо він коштує 21000 гривень, дайте собі термін, наприклад 3 місяці та кожного відкладайте по 7000 грн.

Жорстка економія потрібна в тих випадках, коли є дуже багато боргів, та людина хоче з усіма розібратись. Так, тоді треба залишати гроші тільки на життєво необхідні речі, а все інше віддавати на погашення. В іншому випадку можна використовувати більш м’які інструменти для накопичень й зробити їх щоденними звичками.
Оптимізація витрат
У випадку навіть підвищення зарплатні чи отримання премії, люди частіше починають користуватись доставкою їжі, таксі, обідати в ресторанах тощо, простими словами шикувати. Тобто гроші на покупку авто, чи гарного одягу не відкладаються, а просто витрачаються на вітер.
Ви здивуєтесь, коли відмовитесь від ранкової кави у кав’ярні. У середньому сьогодні чашка коштує 60 гривень, помножте на 20 робочих днів. Отримаємо 1200 в місяць на рівному місці.
Готувати вдома також набагато вигідніше, ніж купувати вже готові страви. Визначте ваше меню на тиждень, та купіть всі необхідні продукти й намагайтесь без потреби не відвідувати магазин взагалі.
Після отримання зарплатні необхідно одразу сплатити по всім рахункам, поповнення мобільного, інтернету, комуналка, а гроші які лишились розподілити на місяць, виділивши з них певну частку на заощадження.
Під час економії краще користуватись готівкою, те що відчуваєш легше контролювати.
Фінансові інструменти
В наші дні практично всі отримають заробітну плату на картки. В кожного банку є можливість включити скарбничку й встановити ліміти відрахувань. Один або два відсотки від усіх надходжень, витрат або переказів. Невеличкі гроші зможуть за пів року значно накопичитесь.

Це загальні стратегії для регулярного накопичення грошей при чому, ви їх практично не відчуваєте. Ще можна зробити окремий картковий рахунок, та убрати пластикову картку з гаманця й не додавати її у «пей пас», а потім зробити автоматичний щомісячний платіж на поповнення з основного рахунку, дивись й незначні 300 гривень за рік перетворяться у 3600 грн.
Депозити та цінні папери виступають не тільки, як методи накопичення грошей вони ще дають пасивний прибуток. Це отримання відсотків кожного місяця або раз на рік чи пів року. По-перше, у вас відкладені гроші та їх просто так не витратиш, а по-друге, ви можете не витрачати відсотки та збільшити свій прибуток. В таких справах треба обов’язково консультуватись з фінансистами, тому що ринок ризиковий.
Прості лайф-хаки без стресу
Відрахувати одразу 5 чи 10 тисяч важко, а маленькі купюри практично не помічаєш. Сьогодні є багато цікавих скарбничок, вони гарні та мають спеціальні кишеньки й шухлядки з номіналом купюри, 10,20,50,100, 200 гривень. Відкладайте туди дрібні кошти, решту від покупок за магазину. У гаманці назбиралось багато дрібних купюр? Перемістить їх до скарбнички, а за пів року все підрахувавши можна здивуватись скільки ви назбирали.
Ви нарешті закрили кредит! А до щомісячних платежів вже звикли? Продовжуйте їх вносити тільки вже на власний рахунок, мотивуючи себе наступною покупкою.

Відоме у всьому світи правило 80/20. Це коли 80 відсотків від доходу ви витрачаєте, а 20 відкладаєте з будь-якої суми, навіть з невеличких зарплат. Якщо прямо дуже складно, встановіть планку 10%. Зарплата невелика 10000 грн, коли кожного місяця одну тисячу класти про запас, то на при кінці року отримуємо вже 12000 гривень.
Конверти. Дуже класний метод. Заведіть декілька, один для комунальних, інший для повсякденних потреб, третій для заощаджень й четвертий на непередбачувані ситуації. Таким чином в голові все буде підраховано та проаналізовано. Перед тим, як вийняти кошти з конверта людина декілька разів задумається. Коли не було хвороб та інших неприємних випадків, здорово! Ці кошти можна вже перекласти в головний накопичувальний конверт.
Як збільшити ефективність накопичень? Відповідь проста! Чим більше ви заробляєте, тим більше можете відкласти, у разі розумних витрат. Шукайте нові джерела прибутку, розвивайтесь для отримання бажаної посади та окладу.
Як вибрати найкращі інструменти для накопичення грошей
Кожен вирішує самостійно, який метод для себе обрати, на такий вибір впливає декілька факторів:
- Кількість грошей які необхідно зібрати.
- Терміни.
- Необхідні витрати враховуючи всіх членів сім’ї.
- Наявність існуючих боргів.
- Розмір доходів та фінансова грамотність.
- Мета.
Не обов’язково обирати тільки один інструмент, можливо трішки відкладати готівки, купити скарбничку, та встановити незначний платіж на накопичувальний рахунок, а все разом зробить за необхідний час кругленькі заощадження. Тепер ви знаєте як правильно відкладати гроші на майбутнє, а що може цьому зашкодити?
Найпоширеніші помилки при накопиченні грошей
Не варто забувати про психологію людини їх страх та сумніви. А що, коли мені не вистачить тих грошей які залишились? Я не хочу себе занадто обмежувати, звички харчуватись у фаст-фудах, бажання отримати статус, який не відповідає сутності – це брендові речі, дорогі телефони у кредиті та безліч іншого. І головне питання: навіщо? Без мотивації нічого не вийде. Потрібна чітка мета, яка досяжна, має свої терміни та конкретна.
Мрієте про відпустку за кордоном? Мотивуйте себе своїм бажанням, живіть метою. Тільки уявіть які враження ви можете отримати, як відпочити, відчути інший менталітет та подивитись різні країни. Й вже домашня вечеря замість ресторану та п’яті джинси у гардеробі не досить потрібні, вірно?

А головні помилки полягають в наступному:
- Робити заощадження перед зарплатою, ось, що залишиться те й відкладу. Ні! Так не вийде й навряд чи щось залишиться, в кращому випадку дуже не суттєві гроші.
- Отримувати гроші на накопичувальний рахунок та одразу їх витрачати – це не дохід.
- Відкласти одразу багато, мотивуючи себе у жорстких обмеженнях, у 90% вже через тиждень починають тягнути з конвертиків, тому що не вистачає, а людина не готова до таких жорстких мір.
- Закрити одразу борги та залишитись ні з чим, це буде провокувати наступні позики, а жити за що? Все треба робити за чіткою схемою та поетапно.
- Шкідливі звички, починаючи з куріння та алкоголю, закінчуючи спонтанними витратами та шопоголізмом. Це вже інша тема й потребує специфічної допомоги, але все ж таки ці проблеми забирають від 30 до 50% загального прибутку на місяць.
Довго мислити над тим як почати збирати гроші не варто, необхідно починати якомога скоріше. Завдяки цьому ви не тільки зможете навчитись керувати своїми фінансами, здобудете дисципліну, будете впевнено себе почувати та зробите ретельний аналіз витрат, з яких багато чого виявиться зайвим та неважливим.
Накопичувати гроші – це мистецтво! Економити не можна на здоров’ї, освіті та безпеці. Навчання допоможе збільшити прибутки у майбутньому. Купувати другосортні й дуже погані продукти за дешево не варто, так ви зберете трішки, а потім все віддасте лікарям.