Сучасний розвиток бізнесу може носити різний характер та специфіку. Однією з його актуальних форм вважається франчайзинг. Даний процес передбачає роботу компаній на основі отриманої ними франшизи. Цей документ є ліцензією, що надає відповідній фірмі право виготовляти або продавати певну товарну продукцію чи надавати комерційні послуги на конкретній території.
Компетенцію видачі промисловим, торговим та сервісним підприємствам різного масштабу й профілю такого офіційного дозволу має певна особа – франчайзер. Про відповідного правовласника та всі ключові аспекти його роботи йдеться далі.
Хто такий франчайзер?
Франчайзер – це сторона франчайзевої угоди, що продає франчайзі право на використання своєї торгової марки, способів ведення бізнесу, впровадження технічних інновацій і досвіду та виробничої системи.
Різні джерела називають таку фізичну або частіше юридичну особу також франчайзором, франчайзодавцем, франшизодавцем або продавцем франшизи.
Проте законодавство України терміну «франчайзер» як такого не містить. У державних документах використовується інше поняття тотожного змісту – «правовласник».

На практиці послуги франчайзодавця виглядають так.
Наприклад, Іван планує зайнятися бізнесом. Для відкриття цієї справи у нього є мінімальний стартовий капітал, що забезпечить отримання постійного доходу без працевлаштування.
Цей претендент на підприємницьку діяльність вивчає каталог франшиз і знаходить у даному переліку комерційну пропозицію від компанії «Святкова випічка». Ознайомившись зі змістом такої бізнес-пропозиції, Іван виходить на зв’язок із офіційним представником відповідної фірми. У результаті спілкування з ним, майбутній бізнесмен робить висновки, що умови та вимоги співпраці з компанією «Святкова випічка» є прийнятними для нього.
Наступним кроком стає підписання угоди франчайзинга з відповідною фірмою та сплата Іваном паушального внеску. Так називають грошову суму, в яку компанія «Святкова випічка» оцінює власну франшизу, та всі пільги, які вона своєму новому партнеру надає.
Після укладання відповідного договору Іван набуває статусу франчайзі бренду «Святкова випічка» й отримує право на відкриття на власні кошти своєї пекарні з аналогічною назвою. Також він отримує від франчайзера консультації й рекомендації щодо місця розташування цього підприємства, пошуку професійних пекарів, джерел закупки обладнання, сировини для борошняної продукції тощо.
У даному випадку франчайзер – це компанія «Святкова випічка», бо саме вона продала Івану право відкриття такої є пекарні, як у неї, відповідної своїм стандартам.
Робота франшизодавця полягає у виконанні наступних функцій:
- продаж франшизи іншим бізнесменам (франчайзі);
- навчання їх успішній підприємницькій діяльності;
- надання цим своїм партнерам контактів перевірених постачальників обладнання й продуктів (сировини), необхідних для ведення бізнесу;
- супровід, консультативна допомога, спрямована на продуктивний розвиток компаній-франчайзі.
Купивши франшизу у її продавця, підприємець отримує дозвіл користуватися його брендом, стає володарем ексклюзивного територіального права. Такий партнер франчайзера може розраховувати на допомогу останнього в складанні правильного, оптимального бізнес-плану.
Франшизодавець також може навчати цього бізнесмена-новачка всім тонкощам підприємництва, від виробничих технологій до розкладки товару та займається його професійним юридичним супроводом. Наприклад, він допомагає франчайзі у вирішенні проблем, пов’язаних із співпрацею з податковою інспекцією та претензіями клієнтів.
Як стати франчайзером?
Щоб набути відповідного статусу, компанія або приватний підприємець повинен бути власником бізнесу, який є ефективним та успішним.

Частіше за все, такою діяльністю починає займатися розвинена мережева компанія, що має декілька філій. Проте бувають випадки, коли приватні підприємства розпочинають продаж франшиз після відкриття своєї першої точки. Але у зазначених ситуаціях продавці відповідних ліцензій, що не мають досвіду, часто ризикують і терплять фіаско.
Необхідною передумовою для продажу франшиз є їх своєрідна «упаковка», тобто підготовка всього необхідного для того, щоб бізнесмен, який отримав статус франчайзі, міг користуватися напрацюваннями фірми-франчайзера. Вони та інструкції продавця ліцензії мають привести цього підприємця до отримання прибутку.
Підготовка до франчайзингу
Ця робота, що стане необхідним підґрунтям для створення успішної франчайзингової системи, є багатогранною і складною.
Її алгоритм включає п’ять базових кроків, кожен із яких оглядово описаний нижче.

1. Оцінка власної компанії
Даний процес передбачає аналіз стажу, досягнень, затребуваності та конкурентоспроможності претендента на франчайзинг на ринку. Така робота пов’язана з визначенням рівня прибутковості та унікальності фірми. Щоб мати змогу оцінити всі ці аспекти об’єктивно, компанія має пропрацювати хоча б рік.
2. Здатність надати франчайзі всі необхідні умови й послуги
Мається на увазі не лише фірмовий ексклюзивний логотип із продуманим дизайном, що допоможе споживачам впізнавати та ідентифікувати вашу компанію серед конкурентів. Ключовою задачею франчайзера є передання франчайзі власних професійних знань та досвіду, що мають безпосереднє відношення до розвитку бізнесу. Тобто по факту досвідчений продавець франшизи надає її покупцю ноу-хау як керівництво для ефективного продажу товарів, сервісу, управління підприємством та його фінансового менеджменту.
3. Розрахунок вартості співпраці
Завдання даної аналітики – вирахування окупності бізнесу для обох сторін угоди. Слід взяти до уваги суму інвестицій з боку франчайзі, реальні терміни початку його роботи «в плюс» та необхідні для бізнесу початкові фінансові вкладення. Також, виходячи з величини поточних витрат, вираховують розміри франчайзингових оплат у мережі. Вони мають бути прийнятними для франчайзі.
4. Опрацювання франчайзингового пакета
Йдеться про підготовку франчайзингової угоди, що регулюватиме права й обов’язки її сторін-партнерів під час відповідної співпраці й після того, як термін дії цього договору спливе. Додатково потрібне опрацювання операційного підручника з описом ноу-хау франчайзера та його бізнес-плану. Такі процеси є трудомісткими й потребують професійного підходу.

Тільки за умови якісного й ретельного виконання всіх вищезгаданих підготовчих робіт можна приступати до пошуку покупців франшизи.
Розробка франшизи
Алгоритм створення та запуску такого договірного документа, що надасть платне право на ведення підприємництва третьою особою від імені бренду, включає декілька етапів:
- підготовчий – він детально описаний вище (результат моніторингу наявної бізнес-моделі може привести до висновку щодо необхідності її доопрацювання);
- оформлення бізнес-книжки та розробку презентації своєї компанії (бренду) – такого роду роботу називають «пакуванням» підприємництва у франшизі;
- формування відділу продаж, створення лендінг-пайджу (корпоративного сайту з однієї сторінки) та профільне й фахове навчання менеджерів;
- організацію підрозділу технічної підтримки для забезпечення юридичного й іншого консультативного супроводу франчайзі на всіх стадіях відкриття бізнесу.
Такі процеси вимагатимуть від франчайзера ряду інвестицій, пов’язаних із розробкою стратегії франчайзингу, автоматизацією роботи всіх франшизових структур, маркетингом франшизи, оформленням пакету необхідної документації та створенням додаткових відділів фірми, працівникам яких доведеться платити заплату.
Правові аспекти
Перелік юридичних умов, які варто взяти до уваги під час укладання франчайзингової угоди та коректно відобразити в цьому документі, наводиться нижче:
- спектр прав, що надаються правовласникам, із наведеними, відповідними ним стандартами ідентифікації;
- тип, категорія франшизи (вона може бути торговою, сервісною, виробничою або змішаної специфіки);
- умови надання користувачеві документів комерційних та технічних;
- територія, в межах якої діятиме франчайзинговий договір;
- термін використання прав правовласника;
- розміри, терміни, алгоритми й інші особливості виплат винагород;
- узгодження аспектів політики конкуренції;
- встановлення чітких критерії якості продукту (сервісу) та контроль відповідних стандартів з боку франчайзера;
- порядок надання й захисту конфіденційних даних;
- санкції, що пред’являтимуться франчайзі в разі недотримання умов угоди.

Також у документі мають бути чітко вказані умови, за яких відповідна комерційна угода втрачає чинність.
До найважливіших для франчайзера положень даного договору варто віднести зазначення дати початку використання прав, межі їх застосування та коло зобов’язань і порядок надання компанією-франчайзі правовласнику бухгалтерсько-фінансової звітності.
Переваги й недоліки франчайзингу для франчайзера
Продаж франшизи є вигідною, бо для продавця такої ліцензії він має декілька пріоритетних особливостей.
- Це оперативний та найбільш зручний спосіб для розширення мережі, росту з розвитку власного бренду, що вимагає порівняно невеликих грошових інвестицій.
- Підвищення прибутковості – франчайзі виплачує правовласнику паушальний внесок (ці кошти повністю покривають суму його витрат на відкриття нової філії після продажу франшизи і включають статтю прибутку).
- Дохід від роялті. Мається на увазі оплата послуг спеціалістів, що забезпечують супровід комерційної діяльності новоствореної «точки» і стаття доходів від такої послуги.
- Популяризація власного бренду. По мірі розширення мережі торгівельна марка франчайзера стає відомою у більш широкому регіоні. Більше людей її впізнає, бо філія асоціюється з власником фірми, яку вона представляє.
- Скорочення персоналу і, відповідно, витрат на утримання цих штатних працівників. Багато обов’язків, які мали б виконувати співробітники корпоративного офісу, перекладаються на франчайзі.
- Простота нагляду. За щоденне керівництво роботи своїх філій компанія-франчайзер відповідальності не несе. А помилки, допущені партнером продавця франшизи, пов’язані з його необґрунтованими фінансовими витратами чи покупками, на прибуток франчайзера не впливають.
- Підвищення вартості бізнесу. У порівнянні з іншими підприємствами, комерційна діяльність фірм, що займаються франчайзингом, оцінюється в рази вище. Таким методом відповідні правовласники створюються собі масштабовану й ефективну модель зростання, підвищують свій рейтинг.
Солідний спектр відповідних переваг діє чітку відповідь на питання, чому варто стати франчайзером. Такий вид бізнесу сприяє швидкому й інтенсивному розвитку дистриб’юторської мережі товарів чи послуг компанії-правовласника.
Мінусів у підприємництва даного роду набагато менше, ніж плюсів. Можна назвати декілька відповідних негативних моментів:
- вірогідність погіршення іміджу бренду в разі недотримання франчайзі необхідних стандартів якості;
- імовірність передачі цим партнером секретів успіху бізнесу франчайзера його конкурентам;
- необхідність постійних фінансових витрат, пов’язаних із обслуговуванням, допомогою та навчанням франчайзі.

А найголовніший мінус у тому, що правовласник не має спроможності напряму контролювати рівень продажів своєї продукції.
Приклади успішних франчайзерів
Можна назвати безліч таких компаній, що вийшли на лідерські позиції в масштабах України або світу.
- SPAR – об’єднання супермаркетів міжнародного рівня, що наразі є найбільшим у світі. Даний конгломерат, заснований 1932 року в Голландії, вважають першопрохідцем франчайзингу в галузі продуктового ритейлу. Станом на 1999 рік ця величезна корпорація охоплює 22 країни на чотирьох континентах.
- McDonald’s – знаменитий бренд зі статусом світового лідеру фаст-фуд франчайзингу. Почалася його кар’єра з відкриття крихітного гамбургерного ресторанчику в Каліфорнії в 1954 році. Кількість франчайзі цього концерну, що наразі не потребує реклами, в 1987 році вже перевищила 10 тисяч. Наша країна приєдналася до їх числа в 1997 році.
- «Наш край» – вітчизняна ТМ, що входить до ТОПу продуктових ритейлерів в Україні, які для розвитку обрали модель франчайзингу. Ринковий стаж роботи цього бренду, що працює в трьох різних форматах (супермаркет, магазин біля дому й експрес-кафе) нараховує понад два десятиріччя.
- KFC – компанія глобального нішевого фаст-фуду, що має багатотисячну мережу ресторацій-франчайзі, понад 30 із яких наразі працює на території України. Відомо, що заснований був цей бренд зі світовим ім’ям у США в 50-х роках минулого століття Харланом Сандерсом.
До числа найуспішніших та найдорожчих франчайзерів в Україні станом на поточний рік також увійшли бренди DNIPRO-M, Pizzа Celentаno Ristorante, Хімчистки KIMS та «Львівська майстерня шоколаду».
Часті питання
Як визначити, чи готовий мій бізнес до франчайзингу?
Ключовими знаками потенційної готовності до такого шляху розвитку є рентабельність і стабільність прибутку, наявність досвіду роботи, гідна репутація та конкурентоздатність фірми. Бажані критерії – мобільність і адаптивність бізнесу, його потенційна доступність для франчайзі та бренд,який знають і впізнають.
Що має бути включено в франчайзинговий пакет?
Стандарт такої ліцензії, яку ще називають франшизою, включає торгівельну марку, ноу-хау, операційний підручник, спектр послуг, що отримують франчайзі від правовласника та грошові відрахування останньому.
Які юридичні моменти необхідно врахувати при відкритті франшизи?
Правові аспекти даного процесу регламентуються Наказом Мін’юсту №1601/5 «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів комерційної концесії (субконцесії)», що набув чинності 21 жовтня 2014 року.
Першочергово слід звернути увагу на п. 4 цього Наказу. У ньому висвітлені всі моменти, що стосуються процедури держреєстрації угод комерційної концесії.
Скільки коштує створити франшизу?
Сума «пакування» франшизи залежить від розміру паушального внеску. Ці кошти здебільшого складають до 100 тисяч гривень – на такі франшизи є заявок значно більше, ніж на вартісні, ціна яких може стартувати від 400 тисяч $.
Як франчайзер може контролювати якість наданих франчайзі послуг?
До поширених шляхів відповідного аудиту відносять метод «таємного покупця», що дозволяє об’єктивно оцінити якість процесу продажу чи сервісу,виявити проблеми та побачити дієвість процедури розгляду скарг. У даному випадку ґрунтуються на об’єктивних спостереженнях.
Висновок
У малого та середнього бізнесу є реальна можливість використання відомих ТМ для свого розвитку.
Дана стратегія передбачає застосування перевіреної бізнес-моделі, багаторічного досвіду й налагодженої системи компанії-керівника. А називається така ефективна форма співпраці між підприємствами франчайзингом.