В Україні на даний момент існує не так багато бізнес-ніш, де зовсім невелика конкуренція. У більшості випадків там уже є свої «мастодонти», котрі не перший рік на ринку та не дають іншим зайняти лідерські позиції. Як правило, конкурентна боротьба досить жорстка. При цьому все одно є цікаві напрямки, де можна почати свою підприємницьку діяльність і з часом самому стати тим самим лідером ніші. Звичайно, все залежить від ряду факторів, включаючи розмір населеного пункту та кількість населення.
Якщо ви шукаєте варіанти, куди можна інвестувати кошти, щоб почати працювати на себе, то ми радимо придивитися до тату-індустрії. Це прекрасний варіант для підприємця-початківця. Чому? Тату-індустрія в Україні стрімко розвивається, а попит на якісні послуги зростає щороку. Це означає, що відкриття тату-салону – це досить перспективна ідея. При розумному підході можна розраховувати на успіх, але важливо все врахувати та продумати. Треба зробити аналіз ринку, підготувати якісний бізнес-план, підібрати підходяще місце, знайти гарних майстрів та розумно організувати маркетинг. Пропонуємо поговорити про все це більш детально.
Оцінка ринку та аналіз попиту
Ваша задача полягає в тому, щоб оцінити ринок, з’ясувати рівень конкуренції та визначити свою цільову аудиторію. Саме з цього ми і рекомендуємо починати.

Важливо приділити увагу конкурентам. Ви маєте знати, з ким вам доведеться змагатися за клієнтів у майбутньому. З’ясуйте, скільки тату-салонів вже працює у вашому місті, які послуги вони надають, їхні ціни та переваги. Вже від цього ви зможете відштовхуватися у своїй діяльності.
Не забувайте й про визначання своєї цільової аудиторії. Як правило, подібні послуги користуються попитом у людей віком від 18 до 40 років, але бувають і виключення.
Обов’язково слідкуйте за трендами. Тоді ваші послуги будуть більш цікавими. Ви маєте крокувати у слід за модою, а вона з часом змінюється.
Підготовка до відкриття тату-салону
Легалізація бізнесу
Працювати треба офіційно. Все має бути оформлено відповідно до законодавства. Вам треба буде відкрити ФОП.

Якщо цікавлять коди діяльності (КВЕД), то: 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси» – підходить для тату-салонів.
Звичайно, знадобиться відвідати і різні інстанції, щоб отримати відповідні дозволи: податкова, санепідслужба, пожежна служба тощо. Також вам знадобиться оформити ряд договорів: на оренду приміщення, утилізацію медичних відходів тощо.
Місце для салону
Звичайно, якщо говорити про вибір локації, то тут все залежить від ваших вподобань, а також від розміру вашого бюджету, бо «рибні місця» коштують дорожче, але ми пропонуємо декілька корисних рекомендацій, що пригодяться кожному. По-перше, найкраще обирати людні місця: центр міста, торгові центри або райони з високою прохідністю. По-друге, важливо уважно підійти до вибору площі. Треба, щоб була можливість зонування (робоча зона, ресепшн, санвузол). По-третє, при оцінці різних варіантів, звертайте увагу на вентиляцію та освітлення.

Розробка бізнес-плану тату-салону
Опис бізнесу
Тату-салон надає послуги нанесення татуювань, корекції старих робіт, навчання майстрів або продажу спеціалізованих матеріалів.
Місія та стратегія розвитку
Місія – надання якісних послуг татуювання, створення унікального простору для клієнтів. Стратегія – розвиток бренду, залучення клієнтів через соціальні мережі та участь у тематичних заходах.
Фінансовий план
Тут багато що залежить від міста, бо навіть оренда приміщення може суттєво відрізнятися в залежності від населеного пункту. Саме тому ми будемо говорити приблизні цифри.

Витрати на відкриття тату-салону:
- Оренда приміщення – від 15 000 гри;
- Купівля необхідного обладнання – від 150 000 грн;
- Маркетинг та просування – тут все залежить від підходу, але краще відкласти на це щонайменше кілька десятків тисяч гривень. Зайвими вони точно не будуть. Реклама – це важливо!
Очікуваний дохід:
Знов-таки розцінки прямо залежать від міста, але якщо рахувати, що середня вартість послуги – 2 000–5 000 грн, то при 20 клієнтах на місяць, а це цілком реальні показники, ваш дохід становитиме 40 000–100 000 грн.
Маркетингова стратегія
Радимо підходити до цього комплексно. Не зайвим буде залучити спеціалістів, які зроблять це справді професійно. Приділяйте увагу як роботі в мережі, так і офлайн.
Підбір персоналу
Успіх салону багато в чому залежить саме від професіоналізму майстрів, бо вони напряму впливають на якість послуг. Для початку можна найняти 2-3 досвідчених тату-майстри. Зверніть увагу на їхні портфоліо, стиль виконання та комунікаційні навички. Знайти їх можна через месенджери, соціальні мережі, сайти з пошуку вакансій та робітників, веб-сайти оголошень, як OLX тощо. Дехто й сам на перших етапах працює у своєму салоні, якщо є необхідні навички.

Обладнання та матеріали для тату-салону
Обладнання – важлива інвестиція, тому радимо сильно не економити на ньому. Звичайно, не обов’язково купувати все саме дороге, але постарайтеся знайти краще співвідношення якості та ціни. Якщо справи підуть добре, то потім можна буде замінити щось на кращі та дорожчі аналоги. Ось приблизний список необхідного:
- Тату-машинки. Вони бувають роторні та індукційні. Що обрати? Роторні тату-машинки зазвичай набагато тихіші, але індукційні аналоги коштують дешевше.
- Одноразові голки, рукавички, фарби високої якості та інші розхідники.
- Стерилізатори та антисептики. Це все потрібно для безпечної роботи без ризиків.
- Ліжка для клієнтів, стільці, освітлювальні прилади.
Легальні вимоги та безпека
Дотримуйтесь гігієнічних норм, встановлених законодавством. Обов’язково ведіть журнал обліку стерилізації. У кожного працівника має бути медична книжка. Оформіть договір на вивіз медичних відходів.

Маркетинг та просування тату-салону
- Створіть професійний сайт з портфоліо майстрів та сторінки у соціальних мережах.
- Створіть акаунти у месенджерах. Там теж можна публікувати фото робіт, повідомляти клієнтів про знижки, акції та інші пропозиції, а також комунікувати для запису.
- Використовуйте таргетовану рекламу для залучення клієнтів у вашому регіоні.
- Не зайвою буде й зовнішня реклама. Можна залучити промоутерів. Якщо бюджет дозволяє, то можна замовити рекламу на білбордах.
- Колаборації ‒ партнерство з блогерами чи проведення майстер-класів допоможе підвищити впізнаваність.
Часті питання
Як вибрати ідеальну локацію для тату-салону? Орієнтуйтесь на райони з великою кількістю потенційних клієнтів. Важливо, щоб приміщення відповідало санітарним нормам та підходило за розмірами.
Скільки коштує відкриття тату-салону в Україні? Середні витрати стартують від 200-250 тисяч гривень, залежно від міста, розташування об’єкта нерухомості, обладнання та реклами.
Як залучити перших клієнтів? Робіть акційні пропозиції, пропонуйте знижки та регулярно демонструйте роботи майстрів у соціальних мережах.
Як уникнути основних помилок при відкритті тату-салону? Починайте з аналізу ринку та створення якісного бізнес-плану. Не економте на обладнанні й навчанні майстрів. Можете відштовхуватися від порад та інструкцій, що були запропоновані у цьому тексті.
Підсумуємо
Як бачимо, відкриття тату-салону – це досить хороше рішення, але підійти до справи треба з розумом, тоді і результат буде відповідний. Старт потребує серйозної підготовки і радимо приділити увагу кожному з описаних вище моментів.