Робота в Інтернеті приваблює багатьох людей. Хтось розглядає це виключно як підробіток та додатковий дохід. Є й ті, хто з тих чи інших причин може працювати лише в такому форматі, наприклад, це можуть бути інваліди та люди похилого віку. Часто онлайн-роботою цікавляться і студенти. Звичайна робота зі стандартним графіком, коли ти на робочому місці з ранку і до вечора, їм не підходить через навчання.
Варіантів роботи в режимі онлайн сьогодні існує багато. Знайти цікаві пропозиції нескладно. Можна заглянути на спеціалізовані ресурси, де пропонуються актуальні вакансії. Можна відвідати і одну з торгових платформ, де публікуються різноманітні оголошення, включаючи вакансії. Складність полягає не в пошуку загалом, а в тому, щоб знайти чесну пропозицію, бо шанс зіткнутися з шахраями досить великий.
Що таке копірайтинг та чому він популярний?
Одна з популярних сфер підробітку – це копірайтинг. Що це таке? Якщо говорити простими словами, то це написання текстів. Людину, що цим займається, звуть копірайтером, але можна використовувати і більш звичне для нашого вуха слово – автор.

Така робота є доволі доступною, навіть якщо у вас немає спеціального досвіду чи освіти. За рівнем складності завдання бувають різні, і багато з якими може впоратися будь-хто. На жаль, саме через популярність і простоту входу в цю сферу шахраї в ній досить активні і постійно придумують якісь нові схеми обману.
Як працює схема обману?
Варто почати з того, що є різні способи, якими аферисти намагаються видурити кошти у довірливих людей. Ця сфера виключенням не являється. Давайте пройдемось по основним етапам, щоб процес для шановного читача був більш зрозумілим:

Перший етап – реклама вакансії. Зустріти пропозиції про копірайтинг можна на різних майданчиках для пошуку роботи або в соціальних мережах. Сама пропозиція може звучати по-різному: написання статей, створення контенту для сайтів, опис товарів тощо. Звичайно, не всі такі пропозиції є обманом. Копірайтер – це цілком реальна професія і заробляти на написанні текстів можна, але треба бути уважним, щоб не стати жертвою шахраїв.
Другий етап – людина, що зацікавилась, контактує з роботодавцем. Він спілкується привітно, переконливо й професійно. Нерідко шахраї демонструють «портфоліо» чи згадують про відомі компанії, з якими вони нібито працювали. Наприклад, вам можуть показати скріншоти. Уважно подивіться їх. Чи не схожі вони на картинки, що були зроблені у редакторі. Далеко не завжди можна довіряти подібним доказам чесноті. Роботодавець може підганяти вас з рішенням. Це вже підозріло. Мотивувати він це може тим, що пропозиція обмежена, є багато кандидатів тощо.
Третій етап – вимога страхового внеску. Ось ключовий момент, коли ви маєте одразу відмовитися від продовження. Роботодавець пояснює, що для початку співпраці потрібно внести певну суму грошей. Це може бути страховий внесок, наприклад, для гарантії того, що ви виконаєте завдання, оплата якихось інструкцій, доступ до платформи чи інструментів для роботи і тому подібне. Сума ‒ декілька сотень гривень.
Четвертий етап – зникнення роботодавця та блокування вас. Як тільки ви переказуєте гроші, аферист отримує те, чого він від вас хотів і просто перестає відповідати. Скоріше за все, вас ще й заблокують, щоб ви не могли писати їм чи додзвонитися.
Коли потрібно насторожитися?
По-перше, вимога передоплати – це вже привід запідозрити шахрайську схему. Жоден реальний роботодавець не буде вимагати від вас грошей на початку співпраці. Ви хочете як робітник заробляти гроші, але для цього вам потрібно заплатити – звучить вже якось дивно та не дуже логічно, чи не так!?

По-друге, якщо оплата занадто велика, а робота при цьому дуже проста і її небагато. Треба віднестися до такої пропозиції критично. Це сигнал, що щось тут не так.
По-третє, невизначеність з боку замовника. Якщо роботодавець не надає чіткої інформації про компанію, завдання та оплату, то ймовірність шахрайства дуже висока. Йому є що приховувати.
Пробне завдання, яке не оплачують – це нормально?
Нерідко шукачів підробітку відлякує пробне завдання. Часто воно не оплачується. Насправді цього як раз таки боятися не треба. Це поширена практика, і це нормально. Це навпаки показник того, що робота справжня і роботодавець спочатку хоче вас перевірити, щоб зрозуміти рівень ваших навичок, але є певні нюанси.

Не варто погоджуватися на величезні пробні тексти або виконання роботи, яка нагадує реальне замовлення. Це також може бути прихований спосіб шахрайства – коли ваше пробне завдання стає готовим текстом, який вам не оплачують.
Як копірайтеру не стати жертвою обману?
Якщо говорити коротко, то тут важливо бути уважним та не сильно довірливим. Ви повинні пам’ятати, що мова йде про дистанційну роботу і ти ніколи не знаєш і не можеш бути впевненим на всі 100%, з ким спілкуєшся. Люди бувають різні. Дехто не проти поживитися за чийсь рахунок. Якщо щось здається підозрілим, то краще не ризикувати. Не бійтеся ставити багато питань. Це нормально! Чим більше у вас буде інформації, тим краще, бо можна буде побачити повну картину та зрозуміти, чи все нормально в цій пропозиції, чи вона пахне обманом.

Ось декілька конкретних рекомендацій, яких ми радимо обов’язково дотримуватися, щоб не стати жертвою аферистів:
- Ніколи не платіть гроші наперед. Якщо вас просять внести внесок, сплатити за навчання чи підтвердити свою серйозність грошима, це майже завжди шахрайство. Краще пошукати інший варіант.
- Постарайтеся перевірити роботодавця. Якщо це компанія, то про неї у будь-якому випадку має бути інформація в мережі Інтернет. Зверніть увагу на відгуки. Якщо це приватна особа, то з цим вже буде складніше, але можна спробувати пошукати якусь інформацію по номеру телефону. Допомогти у цьому може додаток Getcontact.
- Якщо вам пропонують виконати пробне завдання, то пам’ятайте, що воно не має бути занадто великим та складним.
- Завчасно уточніть умови оплати. Якщо роботодавець навіть не хоче про це говорити, то це точно шахрай.
- Звертайте увагу на манеру спілкування. Комунікація – це те, по чому вже можна багато що зрозуміти та зробити певні висновки. Чесний роботодавець завжди відповість на ваші запитання, надасть додаткову інформацію про роботу та вимоги.
Що робити, якщо вас обманули?
- Зберіть докази – зробіть скріншоти та збережіть квитанцію про оплату.
- Зверніться до платформи, на якій ви знайшли вакансію. Адміністратори можуть заблокувати шахрая.
- Залиште відгук, щоб попередити інших.
- Якщо сума втрат значна, звертайтеся до кіберполіції.
Підсумуємо
Робота копірайтером у мережі може бути чудовою можливістю заробляти, але важливо бути уважним під час пошуку вакансії, щоб не стати жертвою шахраїв. Достатньо просто критично ставитися до пропозицій та ніколи не робити ніяких фінансових внесків. Якщо вас щось насторожує, краще відмовитися від співпраці.