Відкриття власного бізнесу дуже відповідальна та серйозна справа. Тому перед початком треба все ретельно зважити та чітко проаналізувати нішу, в який ви збираєтесь працювати. У даній статті ми детально розглянемо ідею відкриття приватного дитячого садочка, відповімо на часті питання та визначимо всі деталі та нюанси такого бізнесу.
Оцінка ринку та попиту на послуги
Сьогодні, особливо під час воєнного стану в країні, дитячі садочки приватного типу неймовірно популярні, адже багато державних таких установ зараз не працює. Навіть у звичайний час такий бізнес буде завжди актуальний. Чому?

- Практично всі матусі працюють, а з дітками нікому сидіти, тому без садочка нікуди.
- В приватних закладах менше малечі у групах, відповідно менше хвороб та більше уваги до вашої дитини.
- Щоб фізичний, інтелектуальний, емоційний розвиток дитини був гармонійним, йому потрібна взаємодія з однолітками.
- В звичайних садках державного рівня може бути черга на кілька років вперед, в такому випадку батьки завжди ставлять акцент на приватний садочок.
Роблячи висновок, попит на такі послуги дуже великий, а на оцінку ринку впливають такі показники, як місцевість та кількість народжуваності, рівень завантаження державних дитсадків, прагнення людей покращити якість життя, суттєвий дефіцит дошкільних установ.
Оформлення документація та легалізація
Перше з чого треба почати, звісно підготовка всіх необхідних документів. Практично всіх цікавить питання, чи може ФОП відкрити дитячий садочок? Так, може. Для цього потрібно мати вищу педагогічну освіту, сертифікат, що ви володієте державною мовою, та всі необхідні медичні довідки про ваш психологічний та фізичний стан.

Відкрити садочок може і юридична особа або ТОВ, по-перше, це буде більш презентабельно, а по-друге, бізнес можна продати чи переписати на іншу організацію. А у випадку ФОП це не можливо.
Для отримання ліцензії необхідно звернутися до місцевої державної адміністрації, де зазвичай знаходяться структурні підрозділи МОН. Приміщення має відповідати будівельним, державним та санітарним нормам.
Разом з заявою необхідно надати ваші дипломи, які підтверджують освіту, паспорт громадянина та ІПН, свідоцтво про реєстрацію фізичної особи підприємця (статут й договори для юридичних осіб), копія медичної картки огляду осіб визначення можливості займатися відповідним видом діяльності.
Договори про оренду приміщення, чи права власності. Зверніть увагу, що в квартирах житлового фонду, навіть у своїй власній відкривати дитячі садочки заборонені. Підходять місця які винесені з цього фонду, офісні приміщення, а приватний будинок з власним подвір’ям підходить ідеально.
Також отримати ліцензію ви зможете тільки тоді, коли на руках будуть всі довідки, що ваш садок відповідає пожежній безпеці, безпечний для дітей, відповідає всім необхідним нормам та санітарним стандартам.
Паперової роботи буде багато, та побігати по державним установам прийдеться довго. Є багато юридичних компаній, які можуть зробити все під ключ, але й вартість таких послуг не маленька.
Вибір приміщення для садка
Ваш заклад повинен відповідати багатьма нормам. Ознайомитись з вимогами можна у державних будівельних нормах (В.2.2-4:2018). Ви не можете орендувати місце яке знаходиться менше ніж в 50 метрах від проїжджої частини, стоянки для авто, заправки, та інших шкідливих екологічних об’єктів.

До будівельних вимог відносять висоту стелі не менше трьох метрів, підвіконня 60 сантиметрів від підлоги, головні вікна виходять на південь та схід. Підлога повинна буде утепленою, а стіни мати супротив волозі.
Ще один важливий показник – це площа. Згідно стандартів, вам треба помножити кількість вихованців на 6 квадратних метрів, так ви зможете зрозуміти скільки діточок зможете прийняти.
Розробка бізнес плану приватного садочка
Спочатку треба визначитись з кількістю діток, наприклад їх буде 15. Без початкового капіталу не обійтись. В першу чергу вам треба врахувати наступні первинні витрати:

- Оренда.
- Купівля ліжечок, стільців, столиків, посуду для харчування на 15 осіб.
- Неможливо організувати садок без іграшок, тому всім повинно вистачати, а купувати їх треба тільки з сертифікатами якості, щоб показати у разі перевірок.
- Облаштування загального простору.
- Заробітна плата для персоналу.
- Наявність повної медичної аптечки.
Це тільки перші витрати, які з часом окупляться, коли ви почнете отримувати прибуток. Деякі садочки пропонують харчування, а в інших приватних батьки дають їжу з собою. Власне харчування також можна розглядати, як додаткове джерело отримання грошей.
Для розрахунку дня перебування дитини, треба спочатку скласти всі витрати на персонал, продукти, комунальні послуги, щомісячну оренду, а потім проаналізувати прибуток и визначити суму дня для одного малюка. Сьогодні у середньому в Україні 20 днів на місяць перебування дитини у садочку складає 10000 гривень.
Маркетингова стратегія повинна включати багато конкурентних ідей. Адже садочків такого типу багато. Наявність власного збалансованого харчування гарний плюс для батьків. Ще одна класна ідея це розвозка діток по домам на мікроавтобусі, у сучасному темпі життя стане дуже актуальною перевагою для матусь й татусів. Унікальні методики розвитку, різноманітті гуртки (малювання, ліпка, гра на музичних інструментах) стануть важливим плюсом, ще можна додати заняття з іноземних мов.
Підбір персоналу
Дуже важливий фактор, адже самостійно з дітьми впоратись важко. За правилами коли група від 5 до 15 осіб, вихователя потрібно обов’язково двоє. Якщо плануєте власне харчування вам потрібен кухар. З кожними батьками укладається договорі, та під час роботи треба якісно вести бухгалтерію вашої звітності та розрахунків з клієнтами, такими справами повинен займатись професійний бухгалтер.
Гарні спеціалісти коштують дорого, ті хто буде займатись з дітками повинні мати спеціальну освіту, й звісно любити їх та бути гарними людьми. Риси характеру при виборі дуже важливі.
Прибирання після малечі те ще задоволення, щоб все було гарно та охайно краще замовляти послуги професійного клінінгу.
Недоречно змішувати роботу з особистим, тому друзів та знайомих наймати не потрібно. Повинна бути чітка межа керівника та персоналу.
Облаштування приміщення та створення комфортного середовища
Це також стосується й фінансового плану для ретельного розрахунку, обов’язково треба облаштувати наступні зони:

- Роздягальня з усім необхідним та зручним обкладенням.
- Санвузли, горщики, рукомийники.
- Окремі зони для ігор та занять.
- Кімната для денного сну.
- Гарна пральня, тому що прати треба буде багато та кожного дня.
- Їдальня та необхідний посуд.
- Кабінет адміністрації: знадобляться офісні меблі, комп’ютери, принтери та інша оргтехніка
Організація навчального процесу та програм
Треба скласти чіткий графік та для кожної події визначити час. Стандартна програма включає режим роботи з 8 ранку до 18 вечора. За цей час діти мінімум три рази на день харчуються. Сніданок, повноцінній обід після якого наступає сон, а після нього перекус.
Основне навчання краще назначити на першу половину дня, це розвиваючі заняття, логіка, мислення, мовлення, математика й читання. А в другій половині віддати перевагу творчості.
Навчальний процес повинен бути різноманітним, кожного дня вносимо зміни. Наприклад, понеділок та п’ятниця точні науки, вівторок та четвер творчість, заняття з танців чи дитяча йога, а середа музичний день та іноземні мови. Організовувати такі програми повинні педагоги, які знають всі нюанси й тонкощі дитячої психології.
Легальні вимоги та відповідальність
Вихователі, додатковий персонал й керівник несуть відповідальність за безпеку здоров’я та життя кожної дитинки. Також до головних вимог належать:

- Прийом дітей у групу.
- Допомога під час годування.
- Забезпечення виконання режиму дня.
- Контроль за захворіннями, приймання дітей після хвороб з довідками від лікарів, що вони можуть відвідувати дитячий садочок.
- Спостереження за поведінкою вихованців, їх адаптацію у новому колективі, до обстановці.
Маркетинг та залучення клієнтів
Спочатку без реклами обійтись практично неможливо. Необхідний власний сайт, де батьки зможуть ознайомитись з умовами, вартістю, які навчальні програми пропонують, побачити живі фото гарного, цікавого та затишного приміщення. Реклама у соціальних мережах буде дуже актуальною. Звісно, багато залежить від репутації та відгуків ваших клієнтів. Коли ваші клієнти задоволенні, вони будуть рекомендувати ваш заклад своїм друзям, а ті своїм й починає працювати сарафанне радіо.
Важливо зареєструвати та відмітити садок на гул картах, адже батьки шукають частіше садочок за розташуванням, яке найближче до них.
Часті питання
Які документи потрібні для відкриття дитячого садочка? Ліцензія на діяльність й довідки, які підтверджують відповідність всіх санітарних норм та вимог безпеки.
Як розрахувати вартість навчання в дитячому садку? Підрахуйте всі витрати за день по всім показникам й додайте до суми від 30 до 70 відсотків. Все залежить від рівня вашого садочка, оснащення та досвіду вихователів.
Як знайти клієнтів для приватного садка? Для мінімальних затрат починати пошук клієнтів можна з оголошень в інтернеті на різних ресурсах, створити акаунти у соціальних мережах й активно їх вести.
Які вимоги до приміщення для дитячого садка? Чистота, безпека, відповідність державним стандартам, відсутність небезпечних приладів.
Організація приватного садочка дуже відповідальна та тяжка справа, без необхідних знань у цій галузі буде дуже складно. Такі заклади перевіряють та слідкують за виконанням усіх необхідних вимог. Саме тому необхідно з усією серйозністю поставитися до ідеї відкриття приватного дитячого садка, ознайомитися з усіма особливостями такого бізнесу та ґрунтовно вивчити його правові та податкові аспекти.
Для точного розрахунку можна замовити готовий бізнес план у професійних юристів, фінансистів та бухгалтерів.
З сильним бажанням, любов’ю до дітей чітка та креативна реалізації проекту та ретельним фінансовим плануванням, відкриття приватного дитячого садка неодмінно стане успішною справою!